Pokemon Go: Ruský bloger odsúdený

Ruský bloger bol odsúdený k 3 a pol ročnému podmienečnému trestu potom čo zverejnil video ako hrá hru Pokémon Go v kostole. Súd v Jekaterinburgu uznal Ruslana Sokolovskeho vinným z urážky náboženstva a podnecovania k neznášanlivosti.

Počas súdu dnes 22 ročný Sokolovsky vinu poprel. V auguste minulého roka zverejnil video ako hrá mobilnú hru Pokémon Go v kostole Pravoslávnej cirkvi a krátko na to bol zadržaný.

Sokolovsky bol taktiež uznaný vinným z *“nezákonného prechovávania špeciálnych technických zariadení“* keď v jeho dome bolo počas prehliadky nájdené pero s vstavanou videokamerou. Kúpa a držanie takéhoto zariadenia je v Rusku bez platného povolenia Ministerstva priemyslu a obchodu nezákonné.

Počas súdu prokurátor požadoval trest odňatia slobody na 3 a pol roka. Po vynesení rozsudku bloger povedal, že sa mu uľavilo.

„Až do poslednej chvíle som nevedel, aký bude trest a bol som veľmi nervózny a obával som sa, že pôjdem do väzenia.“

Sokolovsky sa veriacim ospravedlnil a dodal, že spôsob akým prezentoval video bol „príliš cynický pre ruskú spoločnosť“. O tom či sa má voči verdiktu odvolať sa ešte poradí s právnikom.

Video z kostola zverenil Sokolovsky v auguste 2016 a rýchlo si získalo pozornosť verejnosti. Video zjavne vzniklo ako reakcia na varovania, že hranie takýchto hier v kostole môže mať právne následky. Vo videu Sokolovsky krátko pred vstupom do kostola hovorí, že hrozba zatknutia je “úplný nezmysel“.

„…kto by len mohol byť urazený za to, že sa po kostole prechádzate so smartphonom v ruke?“

Zdroj: http://www.bbc.com/news/world-europe-39881444

Kategórie: Články

Štítky: , , ,