12 rokov väzenia za umelé oplodnenie?

Pri príležitosti návratu Eriky Jurinovej pod reflektory a KDHákov na parlamentné preferencie si pripomeňme jeden úplne šialený návrh zákona, ktorý v decembri 2015 predložili traja „kresťanskí“ poslanci – Štefan Kuffa, ktorý sa vtedy dostal do parlamentu na kandidátke OĽaNO, Marián Kvasnička (KDH) a Jozef Mikloško (KDH).

Do Ústavy chcela trojica navrhovateľov presadiť úplný zákaz interrupcií, za ktoré mal hroziť trest väzenia dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie pre lekára aj pre samotnú ženu, ktorá interrupciu podstúpi.

Ďalej návrh obsahoval zákaz eutanázie, asistovanej samovraždy a registrovaných partnerstiev – teda vecí, ktoré slovenské zákony v súčasnosti beztak nepovoľujú.

Úplne nepochopiteľná a neľudská však bola najmä časť návrhu, ktorým títo fanatici chceli posielať na 5 – 12 rokov do väzenia ženy, ktoré nemôžu prirodzeným spôsobom otehotnieť a využijú preto služby asistovanej reprodukcie. Konkrétne sa v návrhu uvádzalo:

(4) Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak

a) vykoná, podstúpi alebo umožní…

2. akýkoľvek zásah okrem prirodzeného oplodnenia ženskej pohlavnej bunky mužskou pohlavnou bunkou spôsobujúci alebo s cieľom spôsobiť delenie ľudského vajíčka, vznik nenarodeného dieťaťa alebo organizmu obsahujúceho ľudské prvky,

3. umelé oplodnenie ľudského vajíčka, asistovanú reprodukciu, prenos nenarodeného dieťaťa, predimplantačnú genetickú diagnostiku, náhradné materstvo, využívanie ľudského tela, tela nenarodeného dieťaťa, organizmu nenarodeného dieťaťa alebo ich častí na dosiahnutie zisku, génovú terapiu a génové techniky na pohlavných bunkách človeka a na bunkách nenarodeného dieťaťa, spájanie ľudských genetických prvkov a zvieracích genetických prvkov alebo činnosti zakázané podľa čl. 16 ods. 2 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky.”

Je desivé, že za tento návrh vtedy hlasovalo až 19 poslancov, najmä z OĽaNO a KDH, ale aj dvaja členovia Smeru (kotlebovci vtedy v parlamente ešte neboli). Vyvolalo to veľké pobúrenie verejnosti a nakoniec výrazne prispelo k tomu, že sa KDH už nedostalo do parlamentu. Veľmi smutné je tiež, že proti hlasovalo iba 14 poslancov. Zvyšok sa alibisticky zdržal.  

Niektorí z tých, ktorí hlasovali za, sa neskôr začali vyhovárať, že sa s týmto návrhom predsa len tak úplne nestotožňujú, že by zaňho v druhom čítaní už nehlasovali alebo že bolo krátko pred voľbami a druhé čítanie by sa už nestihlo. To však nezmení nič na tom, že nikto, ktorý má aspoň trochu rozumu a súdnosti, by za takýto extrémistický návrh proste nehlasoval, a to ani v prvom čítaní.

Žiaľ ľudia majú krátku pamäť a dnes musíme skonštatovať, že z dlhodobého hľadiska toto hlasovanie dotyčným poslancom skoro vôbec neuškodilo. Jeho hlavný predkladateľ Štefan Kuffa sa v roku 2020 dostal na kandidátke ĽSNS znova do parlamentu a aktuálne kandiduje za SNS.

O návrat do politiky sa pokúša Helena Mezenská, ktorá v týchto voľbách tiež kandiduje za SNS.

Erika Jurinová bola dvakrát zvolená za županku Žilinského kraja, kde si hneď na začiatku pozvala na úrad exorcistu. Aktuálne kandiduje ako jednotka koalície OĽaNO, Kresťanská únia a Za Ľudí.

Poslanec Richard Vašečka sedí aj v súčasnosti v parlamente za OĽaNO. Znova sa tam dostali aj dvaja smeráci Kéry a Podmanický, ktorí pravidelne hlasujú za každý návrh na zákaz či sprísnenie interrupcií a dokonca založili spoločnú „hodnotovú“ (klérofašistickú) platformu s kuffovcami, ktorá sa ale neskôr zase rozpadla.

KDH našťastie už zostalo mimo parlamentu, podľa aktuálnych preferencii sa tam však ľahko môže vrátiť. Navonok sa síce snaží prezentovať ako „umiernená“ strana, ale na kandidátke má napríklad aj Branislava Škrípeka a ďalších fundamentalistov z Kresťanskej únie, ako aj hlavného organizátora pochodu za zákaz interrupcií Michalčíka, podľa ktorého ani znásilnenie nemôže byť dôvodom na interrupciu.

Preto určite nie je na škodu pripomínať si tých, ktorí v roku 2015 chceli zúfalým ženám urobiť zo života peklo. Tento obrázok vytvorila dnes už neexistujúca strana SKOK a odvtedy sa šíri internetom. Je to varovaním, čo nás môže čakať, keď sa k moci dostanú náboženskí fanatici.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , , ,