Náboženskí fanatici chcú zakázať interrupcie aj znásilneným Ukrajinkám

Sexualizované násilie sa vo vojnách odjakživa používalo ako zbraň a vojenská taktika. Od začiatku ruskej invázie sa deje aj na ukrajinských ženách a deťoch, na čo už dlhšie upozorňujú ľudskoprávne organizácie. Ide o vojnový zločin a porušenie medzinárodného práva.

Informačné letáky

V zničenej krajine je pritom nedostatok všetkého, ľudia často nemajú prístup k základným potravinám ani k základnej zdravotnej starostlivosti. K traumatickému zážitku zo znásilnenia tak v mnohých prípadoch pribudne aj strach z nechceného tehotenstva. Ukrajinské ženy a dievčatá preto nutne potrebujú a aj naďalej budú potrebovať prístup k núdzovej antikoncepcii, prípadne k interrupciám. Pomoci sa často nedočkajú ani v susedných krajinách, ktoré majú oklieštené reprodukčné práva žien.

V Poľsku sú interrupcie takmer úplne zakázané. Na Slovensku sú síce legálne, ale drahé (aj s poplatkami tento zákrok stojí vyše 400 eur) a vôbec nie je jednoduché zistiť, v ktorých nemocniciach sa vykonávajú. Združenie Možnosť voľby pred rokom pripravilo leták so všetkými dôležitými informáciami a nedávno ho preložilo aj do ukrajinčiny, ruštiny a angličtiny. Organizácie za práva žien a niektoré političky, ktoré sa tejto problematike venujú, ho následne zdieľali na sociálnych sieťach. Ako sa dalo čakať, dostali za to spŕšku hejtu od „kresťanských“ poslancov.

Zbierky na núdzovú antikoncepciu

Medzitým sa rozbehli prvé zbierky na núdzovú antikoncepciu pre znásilnené Ukrajinky. Nejde pritom o interrupčné tabletky, ktoré sú na Slovensku z čisto ideologických dôvodov aj naďalej nedostupné, ale o tzv. „tabletku po“. Takáto tabletka (napríklad EllaOne alebo Postinor) je účinná v zabránení otehotnenia, ak je užitá do 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku. Účinkuje tým, že zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníkov alebo zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka a je dostupná bez lekárskeho predpisu.

Veľmi úspešnú zbierku na tento účel vyhlásil český Liberální institut na transparentnom účte. Po tom, ako zdravotník Vít Samek uverejnil naliehavú prosbu o pomoc, poslali ľudia za deň vyše milióna korún – opäť k veľkej nevôli náboženských fundamentalistov a samozvaných „ochrancov života“, ktorí túto aktivitu okomentovali naozaj hlúpym spôsobom.

Ďalšie tri návrhy o interrupciách

Nezostalo však len pri trápnych komentároch na facebooku. Naší „kresťanskí“ a klérofašistickí poslanci opäť vycítili príležitosť zviditeľniť sa svojou jedinou a večne opakovanou témou – zákazom interrupcií. Predložili hneď tri návrhy naraz. Poslanec Čepček prišiel s identickým návrhom ako pred rokom, ktorý vtedy už podrobne analyzovalo združenie Ženské kruhy. Interrupcie zakazuje takmer úplne, pričom aj lehoty pre niekoľko málo výnimiek sú nastavené tak, že sa v praxi nedajú stihnúť. Obzvlášť sa tentokrát venuje aj cudzinkám, ktorým mimo ohrozenia ich zdravia a života zakazuje všetky interrupcie, a to aj v prípade znásilnenia.

V jeho druhom návrhu je okrem iného opäť zákaz „reklamy“ na interrupcie, teda poskytovania odborných informácií, a tiež podobný nezmysel o počúvaní tlkotu srdca embrya, aký už v roku 2019 neúspešne predložila SNS.

Tretí návrh predložili kotlebovci a obsahuje úplný zákaz akýchkoľvek interrupcií ženám z cudziny, čo je obzvlášť bezcitné v súčasnej ťažkej situácii, kedy na Ukrajine rastie počet znásilnení a v Poľsku už zomrelo niekoľko žien, ktorým lekári tam odmietli vykonať interrupciu.

Predkladatelia týchto návrhov si zrejme vôbec neuvedomujú, aká strašná vec je znásilnenie a že to poznačí obete na celý život. Oni im chcú ešte viac ublížiť tým, že ich nútia do nechceného tehotenstva. Možnosť voľby v prípade tehotenstva po znásilnení je pritom všeobecne akceptovaná širokou verejnosťou, dokonca aj v spektre konzervatívnej populácie. Odmietajú ju len fanatici, ktorí nemajú ani kúska citu a empatie. Nedopusťme, aby tieto nebezpečné návrhy prešli! 

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , ,