O zákonoch by nemali rozhodovať biskupi

V súvislosti s neustálymi snahami fundamentalistov v parlamente o sprísnenie interrupcii pripomenuli poslankyne SaS, že je tu ešte jedna nevyriešená otázka. Slovenskí gynekológovia sú dlho nútení vykonávať interrupcie zastaralým a rizikovejším spôsobom. A to dokonca aj v prípade prirodzeného úmrtia plodu.

Aby nedošlo k nedorozumeniu – táto otázka vôbec nie je o tom, či a za akých podmienok interrupcie majú alebo nemajú byť legálne. Je výhradne len o spôsobe ich vykonávania. Podľa zákona je lekár povinný vykonať zákrok pacientke tak, aby ju čo najmenej ohrozil a vystavil čo najmenšiemu riziku komplikácií.

V súčasnosti sa však nedá takto postupovať. Najšetrnejším spôsobom je interrupčná tabletka, ktorá u nás nie je registrovaná. Vyhláška ministerstva zdravotníctva upravujúca výkon interrupcie ho dovoľuje vykonať len chirurgicky. Tabletka sa pritom v Európe používa už výše 30 rokov a v súčasnosti je dostupná v 22 krajinách Európskej únie, napríklad aj v Česku či Rakúsku.

Zasahovanie biskupov

Nastala tak absurdná situácia, že máme lekársky zákrok, ktorý je síce zákonom povolený, ale zároveň sa nemôže vykonávať tak, ako by podľa zákona mal. Najviac zaráža dôvod, prečo to tak je. Tabletka mala byť už dávnejšie povolená aj na Slovenku, zasiahli však katolícki biskupi a politici im, ako už mnohokrát, ustúpili.

Europoslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS) k tomu napísala:

Cirkev, najmä tá naša najsilnejšia, celé roky a opakovane zasahuje do politík štátu cez podporu konkrétnych politických strán a cez bullying – šikanu tých ostatných. Iste, ak ide o mohutne zastúpené organizované záujmy, tie budú vždy ovplyvňovať politiku a politikov, najmä tých populistických bez programu a bez názoru a bez jednotnej línie. Avšak, ako problematické a nežiaduce ich treba označiť vtedy, ak na základe dogiem obmedzujú práva istej skupiny občanov, napríklad žien, a pritom vehementne ignorujú odporúčania odbornej verejnosti. 

Výborným príkladom je potratová tabletka, ku ktorej sa legálne naše ženy nedostanú a to napriek tomu, že chemický potrat sa využíva v 21 krajinách EÚ. Tabletka je u nás zaregistrovaná, ale naši lekári ju nemôžu predpisovať, lebo naša legislatíva na rozdiel od európskych nepozná pojem chemický potrat a vyhláška umožňuje ukončiť tehotenstvo len chirurgicky.  Gynekológovia aj štúdie tvrdia, že tabletka  je bezpečnejšia a šetrnejšia. Napriek tomu ženy dodnes zbytočne vystavujeme riziku chirurgického zákroku a dôvodom bol aj silný lobbing cirkvi.

Proti potratovej tabletke sa totiž  v  roku 2013 postavili kresťanské organizácie, biskupi a KDH. Nepomohli ani odborné stanoviska ŠÚKL, ani hlavný odborník pre gynekológiu, ani vtedajšia  ministerka zdravotníctva Zvolenská, ktorá najskôr tvrdila, že ide o čisto odbornú vec a žena má podľa legislatívy právo o svojom tehotenstve do istého času rozhodnúť. Pár dní po tom, čo sa do debaty zapojili biskupi, rétoriku zmenila a v TV  priznala, že sa kvôli tejto téme stretla aj s katolíckym biskupom.

Inými slovami: Dôležitý nie je názor lekárov a odborníkov, ale názor biskupov – teda ľudí, ktorých sa táto problematika vôbec netýka, nemajú potrebné odborné vzdelanie na jej posúdenie a odmietajú ju z čisto ideologických dôvodov.

Takéto zasahovanie biskupov do politiky a do práv iných ľudí považujeme za neprijateľné.

Pozmeňujúci návrh

K návrhu Anny Záborskej, o ktorom budú poslanci znova hlasovať na októbrovej schôdzi, predložila poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) pozmeňujúci návrh, ktorý obsahuje okrem iného aj schválenie interrupčnej tabletky. Ako šéfka zdravotníckeho výboru organizovala spoločnú diskusiu na túto tému s lekármi a odborníkmi. Namiesto vecnej diskusie sa však dočkala ignorácie od „kresťanských“ poslancov a veľmi nevhodnej, arogantnej reakcie od premiéra Matoviča, na ktorú potom odpovedala na svojom blogu.

Na základe štatistiky z iných krajín tiež vyvrátila tvrdenie, že by po schválení tabletky mohlo dôjsť k nárastu počtu interrupcií. „Prax ukázala sa, že legálna dostupnosť potratovej tabletky neovplyvní skutočný počet potratov, ovplyvnené sú len výsledné štatistické údaje,“ ubezpečil aj prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha.

To, že tabletky na Slovensku nie sú zákonom povolené, neznamená, že sa nepoužívajú. Tabletky sa pravidelne zjavujú na čiernom trhu práve preto, že je po nich dopyt. Štandardne sa však majú používať len pod dohľadom lekára. Pokiaľ si ženy objednávajú tabletky svojpomocne, existuje riziko, že ide o falšované lieky v nelegálnom reťazci. Ženy tak riskujú svoje zdravie. Rovnako existuje aj tabletková turistika, napríklad do Rakúska.

Napriek tomu všetkému je však nepravdepodobné, že pozmeňujúci návrh SaS v parlamente prejde. Nejde o medicínsku otázku – táto je už dávno vyriešená. Je to otázka politická a náboženská. Žiaľ veľa súčasných poslancov sa riadi skôr náboženskými dogmami a osobnými pocitmi, ako objektívnymi dôkazmi.

Zdroje:

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , ,