Klerikalizácia štátu hrozí aj v Česku

Keď varujeme ľudí v Českej republike pred klerikalizmom, skoro vždy dostaneme odpoveď, že ČR je predsa jedna z najateistickejších krajín sveta, čo opäť potvrdilo aj najnovšie sčítanie obyvateľov. Na rozdiel od Slovenska tam už došlo aj k finančnej odluke cirkví od štátu.

To všetko je síce pravda, avšak náboženských fundamentalistov názor väčšiny nezaujíma. Ich cieľom je dostať sa k moci, do dôležitých štátnych funkcií a inštitúcií, kde môžu presadzovať svoje názory aj napriek tomu, že sú menšinové.

V Česku vyhrali voľby do Poslaneckej smemovne parlamentu ČR konzervatívne pravicové strany. Kresťanská strana KDU-ČSL ako samostatná strana má sice dlhodobo pomerne nízku podporu na hranici zvoliteľnosti a keby nebola súčasťou volebného projektu SPOLU, namiesto súčasných 23 poslancov by možno nemala žiadneho. Premiérom sa stal katolík Petr Fiala.

Volebným heslom koalície SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) bolo „Patríme na Západ“. Že sa takéto heslá však nedajú brať príliš vážne, ukázali už parlamentné voľby na Slovensku – veď aj OĽaNO vyhralo voľby pod heslom boja proti korupcii a mnohí potom ostali nepríjemne prekvapení, keď namiesto toho začalo bojovať hlavne proti právam žien.

V najbližšej dobe bude český parlament opäť prerokovávať manželstvá pre všetkých. Podľa prieskumu podporujú tento návrh dve tretiny občanov ČR. Premiér ani prezident tento zákon však nepodporuje a predseda KDU-ČSL naopak vyhlásil, že by chcel ukotviť v ústave manželstvo ako zväzok muža a ženy – čo by bol krok presne opačným smerom, než akým sa Západ v posledných rokoch uberal.

Pozoruhodné bolo tiež, že si novozvolení poslanci TOP 09 dali kancelárie, do ktorých sa nasťahovali, vysvätiť farárom. Už vtedy sa to ľuďom nepozdávalo a pripomenuli poslancom, že ČR je sekulárny štát.

Aj v ČR rastie vplyv ultrakonzervatívnych náboženských organizácií ako Hnutí pro život a Aliance pro rodinu, ktoré sa snažia obmedzovať práva žien a menšín. Tieto organizácie sú veľmi aktívne, spolupracujú s ministerstvami, sú asistenti poslancov a majú podporu mnohých „kresťanských“ politikov. Samozrejme majú blízko ku katolíckej cirkvi. V sekulárnych krajinách ako ČR to však nedávajú príliš najavo a vymysleli nové propagačné stratégie, aby presvedčili aj ateistov.

České médiá si tieto veci zatiaľ príliš nevšímajú. Jednou z mála výnimok je stránka Alarm, ktorá od začiatku varovala, že klerikalizácia štátu a obmedzovanie ľudských práv hrozí aj vo väčšinovo ateistickej krajine.

Minulý týždeň sa český premiér vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom. Aj keď hlavnou témou rozhovorov bola situácia na Ukrajine, premiér už oznámil, že chce otvoriť aj problematiku česko-vatikánskej zmluvy. A tu už jednoznačne treba spozornieť a varovať ľudí v ČR, aby nedopadli ako my. Pripomíname, že Vatikánske zmluvy nám boli vnútené bez vedomia a súhlasu občanov, sú pre Slovensku republiku jednostranne nevýhodné a dávajú Rímsko-katolíckej cirkvi významné nadpráva.

Preto plne podporujeme občianske združenie ateistov ČR, ktoré túto zmluvu jasne odmieta:

Kategórie: Články

Štítky: , , , , ,