Cirkevní predstavitelia si vinu nepriznávajú

Jednou z dôležitých tém tohto leta boli súdne konania s katolíckymi kňazmi, ktoré zneužívali deti. Veľké pobúrenie vyvolal rozsudok súdu v Dolnom Kubíne, ktorý dal kňazovi Františkovi Ondrekovi za dlhodobé sexuálne zneužívanie maloletého dievčaťa iba podmienku.

Došlo k vážnym pochybeniam

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková si k tomuto prípadu vyžiadala spis a na jeho základe usúdila, že tento úplne neprimerane nízky trest, na ktorom sa prokurátorka dohodla s páchateľom, nie je správny. Upozornila na to aj generálnu prokuratúru a tá jej dala za pravdu a potvrdila, že zlyhali viaceré osoby.

Žiaľ, v uvedenom prípade sa obeť už spravodlivosti nedočká a trest pre tohto kňaza sa už nezmení, napriek tomu, že bol stíhaný len za jednorázové zneužitie jednej obete, ktorá zrejme nebola jediná. Je to ale dôležitý signál, že uzatvárať takéto dohody je neakceptovateľné, čo môže ovplyvniť iné podobné prípady. V Dolnom Kubíne sa medzitým už otvára ďalší proces s iným kňazom, ktorý mal sexuálne zneužívať len 12-ročné dievča. Aj tam hrozilo, že tento prípad skončí opäť iba podmienkou. Uvidíme teda, či sa skutočne niečo zmenilo.

V auguste sa ocitol pred súdom aj ďalší, teraz už bývalý kňaz Ladislav Jurčík, ktorý chcel za sexuálne zneužívanie maloletého chlapca dostať takisto len podmienku. Obete hovoria o zneužívaní od 9 rokov. Kňaz mal sexuálne praktiky s dieťaťom nazývať mojkaním a deťom tvrdil, že im takto pomáha dospieť. Súd vo Zvolene ho odsúdil na 3 roky a 4 mesiace nepodmienečne. Obe strany sa odvolali.

Cirkev sa vyhovára na Vatikánske zmluvy

Ľudí nahnevali však nielen samotné trestné činy kňazov a neprimerané rozsudky, ale aj správanie vedenia katolíckej cirkvi. Napríklad v prípade kňaza Ondreka sa obeť zdôverila inému farárovi s obavou, že koná hriech. Ten informácie o dianí vo farnosti posunul vedeniu, prípadom sa tak začala zaoberať cirkev, ktorá viedla vlastné vyšetrovanie a na políciu ani rodičom to nenahlásili. Až otec inej obete upozornil orgány činné v trestnom konaní o dianí na fare.

Cirkev sa pritom vyhovára na Vatikánske zmluvy, ktoré jej garantujú spovedné tajomstvo, konkrétne na článok 8 základnej zmluvy: (1) Spovedné tajomstvo je nedotknuteľné. Nedotknuteľnosť spovedného tajomstva zahŕňa právo odmietnuť vypovedať pred štátnymi orgánmi Slovenskej republiky. (2) Slovenská republika garantuje aj nedotknuteľnosť tajomstva informácie, ktorá bola ústne alebo písomne zverená pod podmienkou mlčanlivosti osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.

To si vykladajú tak, že ak sa farár dozvie hoci aj o vražde, nikto ho nemôže postihovať za to, že tento trestný čin nenahlási na polícii – aj keď ostatní ľudia sú povinní tak urobiť, inak sa samí dopúšťajú trestného činu.

Aj keby takéto správanie cirkevných predstaviteľov bolo z právneho hľadiska nepostihnuteľné, odsúdeniahodné je to v každom prípade, a to najmä od ľudí, ktorí seba a svoju organizáciu prezentujú ako vzor morálky.

Biskupi sa cítia ukrivdení 

K prípadom zneužívania a ich ututlávaniu sa vedenie RKC veľmi nechce vyjadrovať. Niečo naznačili na tohtoročnej Cyrilo-metodskej púti, avšak kto čakal ospravedlnenie či aspoň vyjadrenie ľútosti obetiam, nedočkal sa – biskupi zrejme ľutujú len seba.

Cirkev vníma ako krivdu, že sa na jej prácu pozerá s opovrhnutím“, vyhlásil arcibiskup Bernard Bober vo svojej homílii v Nitre. „Na biskupov a kňazov sa pozerá negatívne a na základe zlyhania niekoľkých jednotlivcov.“

Na celom svete pritom už vyšlo najavo toľko prípadov zneužívania detí kňazmi, že sa to nedá považovať ani za nešťastnú náhodu, ani za zlyhanie jednotlivcov. Aj v tomto konkrétnom prípade na Slovensku vedenie cirkvi o zneužívaní vedelo a nenahlásilo ho, no napriek tomu sa tvária, že s tým nič nemajú, ba dokonca cítia krivdu a sami sa hrajú na obete. Opäť sa potvrdilo, že slovenskí biskupi nie sú schopní akejkoľvek sebareflexie.

Na záver pripomíname, že ešte stále máte možnosť podpísať petíciu za spravodlivé tresty pre farárov, ktorí sexuálne zneužívajú deti, na stránke www.peticie.com/dostbolobohorovnosti.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , ,