Voľby do Európskeho parlamentu: Kto podporoval sekulárny štát?

Vo voľbách do Európskeho parlamentu budeme mať možnosť zakrúžkovať aj jednotlivých kandidátov. Tu sme sa pozreli na to, kto z nich v posledných rokoch najviac bránil sekulárny charakter štátu. Zároveň im chceme pri tejto príležitosti poďakovať za spoluprácu.

Europoslanec Martin Hojsík (PS) s prvom rade venuje téme ochrany prírody. Opakovane sa však vyslovil aj proti snahám o obmedzovanie práv žien v slovenskom parlamente a podporoval reprodukčné práva a boj proti násiliu na ženách v Európskom parlamente. Takisto podporuje štátne uznanie zväzkov párov rovnakého pohlavia a ozval sa aj proti návrhom náboženských fanatikov, ktoré by ešte viac zhoršili situáciu LGBT ľudí.

Do skupiny sekulárnych veriacich patrí Miroslav Kocúr (PS). V roku 2008 spoluzakladal občiansku iniciatívu Nechceme sa prizerať, ktorá odmietala glorifikáciu klérofašistického režimu Slovenskej republiky 1939-1945 a jeho prezidenta. Často komentuje aktuálne dianie v politike aj v katolíckej cirkvi, kritizuje klerikalizmus a klérofašizmus a zúčastnil sa viacerých verejných diskusií. Tiež podporil našu výzvu „Dokončime November 1989. Darujme cirkvám slobodu“.

Martin Poliačik (PS) je bývalý poslanec, ktorý okrem iného v parlamentnej diskusii upozornil na škodlivosť Vatikánskych zmlúv, ktoré určujú len povinnosti pre Slovensko a len práva pre katolícku cirkev a ktoré nám diktujú napríklad aj štátne sviatky. Zároveň kritizoval, že uzavretý klub registrovaných cirkví podľa aktuálneho zákona zostal naďalej uzavretý a nie je možné zaregistrovať žiadnu novú náboženskú spoločnosť. Zúčastnil sa tiež protestnej akcie proti klérofašizmu v Bytči. V Európskom parlamente chce tiež využiť svoje dlhoročné skúsenosti so vzdelávaním na presadenie podpory kritického myslenia v celoživotných vzdelávacích programoch.

ETHOS má dlhodobo dobrú spoluprácu s poslancom Miroslavom Žiakom (SaS). Dvakrát vystúpil na našich akciách za odluku cirkví od štátu. Ako jeden z mála slovenských politikov sa otvorene v parlamente prihlásil k tomu, že je ateista. Pri sčítaní obyvateľov 2021 podporil kampaň „bez vyznania“ a upozornil, že je to príležitosť vyjadriť názor, že už viac nechceme financovať cirkvi z našich daní.

Odluke cirkví od štátu venuje dlhodobo, organizoval niekoľko diskusií na túto tému a rokoval o nej aj s predstaviteľmi rôznych cirkví. Opakovane sa v parlamente vyjadril aj proti pokusom náboženských fundamentalistov o sprísnenie interrupcií a ďalším nezmyselným zákazom. Na svojom facebookovom profile tiež často upozorňuje na pochybné aktivity rôznych politických extrémistov a bojuje proti hoaxom a dezinformáciám.

Vďaka patrí aj Janke Bittó Cigánikovej (SaS). V minulom volebnom období predložili náboženskí fundamentalisti neuveriteľných 25 návrhov na sprísnenie či zákaz interrupcií – avšak ani jeden neprešiel, na čom má významnú zásluhu práve ona. Ako bývalá predsedníčka zdravotníckeho výboru NR SR dvakrát zorganizovala diskusiu s odborníkmi na túto tému, ktorých sa však predkladatelia návrhov napriek pozvaniu nezúčastnili.

Na svojom blogu písala články napríklad aj o zákaze nedeľného predaja, o interrupčných tabletkách, ktoré u nás z čisto ideologických dôvodoch stále nie sú povolené alebo o absurdnom návrhu Záborskej, ktorý by robil z kňazov zdravotníckych pracovníkov.

Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) len týždeň po komplikovanom pôrode prišla do parlamentu, aby hlasovala proti návrhu na sprísnenie interrupcií, vďaka čomu tento návrh neprešiel o jediný hlas. Vo Výbore pre európske záležitosti presadila napríklad uznesenie odsudzujúce masívne porušovanie práv žien v Iráne a Afganistane zo strany tamojších vládnucich náboženských fundamentalistov.

Nakoniec by sme chceli poďakovať aj nezaradenej europoslankyni Lucii Ďuriš Nicholsonovej, ktorá v aktuálnych voľbách už nekandiduje, za opakovanie riešenie témy odluky cirkví od štátu.

Samozrejme tento zoznam nie je úplný. Je tu aj veľa ďalších politikov, ktorí presadzovali sekulárny štát a každú takúto snahu si vážime.

Kategórie: Články

Štítky: , ,