Už dávno dozrel čas na odluku cirkví od štátu

Prinášame vám príhovor Miroslava Žiaka z protestnej akcie Chceme odluku od Oroscha. Miroslav Žiak bol donedávna poslancom Národnej rady za stranu Sloboda a Solidarita a dlhodobo sa venuje téme odluky cirkví od štátu a Vatikánskych zmlúv. Organizoval aj okrúhly stôl v parlamente na túto tému.

Mal som snahy niekoľkokrát zorganizovať okrúhle stoly alebo rôzne komunikácie aj na úrovni Národnej rady, kým som ešte bol poslanec. Všetky tieto snahy boli viac menej negované alebo boli rôznymi manipulatívnymi technikami odhodené, že proste nie je šanca. Vieme, aké je zloženie Národnej rady. V tomto volebnom období nebude šanca na presadenie odluky cirkví od štátu. Povedzme si to ako fakt… No dnes som mal jedno také zamyslenie a musel som si ho zapísať. Hoci nie som zvyknutý čítať z papiera, chcel by som vám ho prečítať. Sú to moje slová a chcem to podať tak, ako som to vtedy cítil:

Ja som liberál a ateista, čo pre niektorých tých „dobrých ľudí“ je znakom to, že som diabol. Liberáli a ateisti sú pre určitú skupinu v spoločnosti vykresľovaní ako niečo zlé, niečo, čo proste škodí tejto spoločnosti. Nie je to tak. Ja poznám ateistov a poznám liberálov, ktorí sú dobrí, srdeční ľudia a morálni. Nepotrebujeme k tomu nejakú vieru a nesúdime iných. Hovoríme: Verte si v čo chcete, nám to nevadí, nestarajte sa do nás.

Je mi cťou vystupovať na tomto proteste, ktorý nemá rozdeľovať spoločnosť, ako to interpretujú predstavitelia cirkvi, ale skôr nastaviť zrkadlo. Má nastaviť zrkadlo tým spolkom, ktoré zneužívajú vieru ľudí a manipulujú s ľuďmi vo svoj prospech. Je známe, že manipulácia je prejav agresívneho správania a kto takúto manipuláciou prehliadne, ten je právom nahnevaný. Preto sa nečudujem, že nás je také množstvo a že počet ľudí, ktorí sú neveriaci alebo agnostici alebo poprípade chcú len odluku cirkví od štátu, každým rokom rastie a rastie. Mimo toho bolo aj sčítanie obyvateľstva na Slovensku, ktoré tieto dáta potvrdzuje. Nie sú to len kauzy zneužívania detí alebo rozkrádania cirkevných majetkov. Sú to aj nenávistné prejavy proti všetkému inému, čo nezapadá do ich šablóny.

Nie, my nie sme proti kresťanom alebo akýmkoľvek iným náboženstvám. Toto si treba uvedomiť. Nám vadí, keď sa starajú do našich životov, keď nám chcú hovoriť, ako máme žiť a čo máme podľa ich videnia sveta robiť. Už dávno dozrel čas na odluku cirkví od štátu. Avšak ako som povedal, v súčasnom zložení parlamentu je to cesta zarúbaná. Mojou snahou bolo predniesť kompromisný návrh odluky cirkví od štátu, avšak nenávisť a prekrúcanie reality od niektorých predstaviteľov a obhajcov tej „tradičnej“ časti – aj od pána Oroscha – ma presvedčili, že je čas na tvrdú odluku. Nemecký model, kde si každý veriaci bude platiť zo svojho tú svoju vieru, zo svojho platu a svojho príjmu. Taktiež treba vylúčiť náboženstvo z povinných učebných predmetov a na tvrdo odlúčiť chápadlá týchto mocipánov zo Slovenska.

Je to však i ku prospechu úlohy viery alebo spoločenstiev. Tie nikto z nás nechce zakázať alebo obmedziť, tak ako by bojovníci za tradície zakázali všetko iné a pokrokové. Najmä pri zložení súčasného parlamentu je na čase sa zamyslieť nad možnosťou referenda s viacerými otázkami. Avšak otázky musí pripraviť nejaký fundovaný právnik, aby to nebolo v skutočnosti míňanie peňazí. V referende vieme rozhodnúť a ukázať týmto ľudom v parlamente, že oni nie sú bohovia, oni nie sú tí, čo budú rozhodovať o nás, ale my sme tí, ktorí sa vieme rozhodnúť. Na záver nielen verím, ale viem, že raz zdravý rozum a morálnosť premôže 2000 rokov starú manipuláciu. Ďakujem pekne za vašu pozornosť.

Kategórie: Názory

Štítky: , , , , , ,