Už niekoľko dní znechutene sledujeme, ako sa ultrakonzervatívni poslanci opäť snažia zasiahnuť do niekoľkoročnej odbornej práce lekárov. Dvadsať poslancov požiadalo Ministerstvo zdravotníctva, aby stiahlo nové metodické usmernenie, ktoré upravuje podmienky pri zmene pohlavia. Rovnako žiadajú vyvodenie personálnej zodpovednosti voči ľuďom, ktorí toto usmernenie pripravili a uviedli do praxe. Vôbec si pritom neuvedomujú, ako drzá a arogantná táto požiadavka vlastne je. „Do odborného usmernenia o arteriálnej hypertenzii alebo diabetes mellitus by si žiadny politik zasahovať nedovolil. Prečo si to dovolí, keď ide o psychiatriu?“, pýta sa psychiater Michal Patarák.
Na podporu nového uznesenia vznikla petícia s názvom Toto je cez všetky čiary, ktorú môžete podpísať tu.
Názory odborníkov ich nezaujímajú
Ideologické a politické zásahy do odborného usmernenia žiaľ nie sú ničím novým a po minulých parlamentných voľbách sa situácia ešte zhoršila. Akonáhle sa odborná a zdravotnícka obec príliš odkloní od ideológie „kresťanských“ politikov a cirkevných predstaviteľov, tí im neváhajú siahať na medicínsku etiku a doslova sa im miešať do roboty „inými názormi“.
Jedna z oblastí, v ktorých sa to najviac prejavuje, je prístup k interrupciám. Združenie Možnosť voľby minulý rok predstavilo výsledky prieskumu o dostupnosti interrupcií na Slovensku, ktorý opäť potvrdil silný vplyv cirkví v zdravotníctve. Veľa nemocníc odmieta vykonanie tohto zákroku, pričom nejde o individuálne rozhodnutie lekárov, ale inštitucionálne odmietnutie a jasné zneužívanie tzv. výhrady svedomia.
Odborníci tiež dlhodobo poukazujú na zastaranosť chirurgickej interrupcie a navrhujú zaviesť medikamentóznu formu, ktorá je bežne používaná vo svete a považuje sa za menej rizikovú. Na Slovenku však z čisto ideologických dôvodov stále nie je povolená, lebo si to neprajú katolícki biskupi.
Na druhej strane „kresťanskí“ poslanci za posledné roky predložili obrovské množstvo návrhov na sprísnenie či zákaz interrupcií, z ktorých ani jeden predkladatelia nekonzultovali s komorou gynekológov a pôrodníkov. Na stretnutia zdravotníckeho výboru, kde sa s odborníkmi z rôznych sfér debatovalo o týchto návrhoch, napriek pozvaniu nikto z predkladateľov neprišiel.
Kňazi ako zdravotníci
A to zďaleka nie je všetko. Dobre si pamätáme, ako počas prvej vlny pandémie bývalý minister zdravotníctva Krajči svojvoľne a v rozpore so zákonom vyzýval nemocnice, aby nevykonávali interrupcie. V úrade nebol ani rok a už stihol potichúčky bez odbornej diskusie pomeniť vyhlášky a zrušiť bezplatnú interrupciu pre ženy nad 40 rokov. Alebo ako minister práce Krajniak v čase, keď Slovensko bolo najhoršie na svete v úmrtiach aj v počte ľudí v nemocniciach, úplne vážne navrhol otvoriť kostoly, pričom argumentoval údajným zázrakom z roku 1710, kde spoločná modlitba mala zastaviť morovú epidémiu.
Neustále vidíme snahy prezentovať náboženstvo ako niečo, čo je údajne prospešné pre celú spoločnosť a zaslúži si rovnakú štátnu podporu ako vedecká medicína. „Dnes môžete ísť k psychiatrovi, ale už nemôžete ísť k duchovnému, ktorý robí podobnú činnosť“, odôvodnil premiér Heger minuloročnú výnimku zo zákazu vychádzania pre návštevu kostola, čo je hrubé znevažovanie medicínskeho povolania.
Ešte ďalej zašla poslankyňa Záborská, ktorá rovno chcela presadiť, aby kňazi boli zo zákona považovaní za zdravotníckych pracovníkov. Keď tento úplne absurdný návrh po vlne kritiky stiahla, požadovala to isté aj Konferencia biskupov Slovenska.
Potrebujeme odbornosť, nie ideológiu
Treba jasne povedať, že odborná práca a úsilie patri do rúk odborníkom. Kňaz sa môže odborne vyjadrovať k náboženským otázkam, ale nie je psychológ, ani psychiater, ani gynekológ. To isté platí aj pre tzv. „kresťanských“ poslancov. Preto by sa k odborným zdravotníckym témam vôbec nemali vyjadrovať, a keď už sa vyjadria, nesmú ich hlasy v žiadnom prípade mať rovnakú alebo dokonca väčšiu váhu, ako hlasy odborníkov na danú tému. Presne to sa však deje. Politici si nechcú pohnevať biskupov a tak im radšej ustupujú namiesto toho, aby ich odkázali do patričných miest.
Toto považujeme aktuálne za jeden z najväčších problémov v zdravotníctve. Riadime sa podľa názorov nekompetentných ľudí len preto, lebo najviac kričia, sú dobre organizovaní a vedia si presadiť svoje ideologické záujmy aj proti opačnému stanovisku odborníkov a verejnej mienke. Presadzujú sa tak nezmyselné príkazy a zákazy, ktoré úplne zbytočne ubližujú iným. Dokedy ešte?
Kategórie: Názory
Štítky: interrupcia, psychológia, transrodovosť, výhrada svedomia, zdravotníctvo