Odchádzajúci minister pomohol transrodovým ľuďom

Tento týždeň skončil vo funkcii minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Jeho odchod nebol až taký prekvapivý, keďže viacerí ľudia zo strany OĽaNO, ktorá ho nominovala, sa otvorene stavali proti nemu a hádzali mu polená pod nohy.

Vyjadrenia k interrupciám

Od začiatku volebného obdobia bol v oblasti zdravotníctva vidieť silný ideologicky tlak náboženských fundamentalistov, ku ktorým patril aj bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ten počas prvej vlny pandémie svojvoľne a v rozpore so zákonom vyzýval nemocnice, aby nevykonávali interrupcie. V úrade nebol ani rok a už stihol potichúčky bez odbornej diskusie pomeniť vyhlášky a zrušiť bezplatnú interrupciu pre ženy nad 40 rokov. Tiež sa v tomto období veľa písalo o čistkách v rezorte zdravotníctva a rozdávaní funkcií na základe vierovyznania kádrom, ktorí často z odborného hľadiska o tento rezort dovtedy ani nezavadili.

Vladimír Lengvarský, ktorý funkciu vykonával od apríla 2021, mal viaceré rozporuplné vyjadrenia a jeho skutočné názory tak neboli vždy jasné. Na otázku, či zmení vyhlášku ministerstva zdravotníctva a umožní medikamentóznu formu interrupcií, ktorú dlhodobo žiada odborná verejnosť, odpovedal: „Keď sa budem baviť s odborníkmi a tie riešenia budú prínosné, tak určite áno.Napriek jasnému stanovisku odborníkov to však neurobil.

V októbri 2021 sa objavila správa, že minister zdravotníctva Lengvarský podporuje návrh poslancov okolo Anny Záborskej, ktorý mal sprísniť interrupcie a predĺžiť povinnú čakaciu lehotu pred ich podstúpením. Krátko potom minister naopak tvrdil, že zákony, ktoré upravujú interrupcie, sú dnes vyhovujúce a do súčasného stavu by sa nemalo zasahovať.

Usmernenie o zmene pohlavia

Ďalší konflikt vzbĺkol, keď Ministerstvo zdravotníctva v apríli 2022 konečne vydalo odborné usmernenie za účelom zmeny úradných záznamov pre transrodových ľudí. Pod silným nátlakom zo strany fundamentalistov bol minister donútený pozastaviť účinnosť vydaného usmernenia. Krátko pred svojim odchodom však prekvapivo podpísal toto usmernenie a tak obnovil jeho účinnosť, čím fundamentalistov poriadne nahneval.

Opäť sa začalo síriť množstvo bludov a dezinformácií o tom, čo tento dokument vlastne znamená – napríklad, že si každý teraz bude môcť úradne zmeniť pohlavie „len tak“, bez akejkoľvek liečby či potvrdenia lekára. Nie je to pravda.

Nové usmernenie konkrétne znamená:

  • zrušenie povinných kastrácií (transrodoví ľudia si môžu vybrať medzi chirurgickým zákrokom a hormonálnou liečbou),
  • zvýšenie transparentnosti a právnej istoty v procese,
  • stanovuje odbornú prax pre personál vykonávajúci lekársky posudok o zmene pohlavia.

Usmernenie teda neobsahuje nič, čo by niekomu ubližovalo alebo niekoho ohrozovalo. Skupine ľudí, ktorej sa týka, naopak výrazne pomôže. Viac nevyžaduje, aby transrodoví ľudia pre zmenu dokladov podstupovali povinnú kastráciu, o ktorej Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že porušuje ich právo na telesnú integritu a ľudskú dôstojnosť.

Heger chce dokumenty preveriť

Po odchode Lengvarského prevzal rezort zdravotníctva premiér Eduard Heger. Môžeme tak očakávať, že na Hegera bude vyvinutý silný tlak, aby dokument opäť stiahol. Ten chce preveriť všetky informácie a preto si vyžiadal všetky dokumenty, ktoré boli za posledný týždeň podpísané.

Už čoskoro sa ukáže, či sa usmernenie podarí udržať alebo opäť raz zvíťazí náboženská ideológia nad odbornosťou.

Občianske združenie ETHOS dlhodobo zastáva stanovisko, že zdravotníctvo i všetky ďalšie rezorty štátu sa majú riadiť názormi odborníkov a nie náboženských fanatikov. Ich zasahovanie do činnosti štátnych orgánov považujeme za odporujúce prvému článku Ústavy SR, ktoré náš štát definuje ako neviažúci sa na žiadne náboženstvo a dôrazne proti nemu protestujeme. Podpísanie usmernenia o zmene pohlavia odchádzajúcim ministrom Lengvarským podporujeme a pripomíname, že nešlo o žiaden unáhlený krok, ale naopak o odložený záver riadnej niekoľkoročnej odbornej diskusie.

Kategórie: Články

Štítky: , , , ,