Novela ústavy narúša svetský charakter štátu (tlačová správa)

Konferencia biskupov Slovenska po sérii škandálov v katolíckej cirkvi nastolila v priebehu minulého roka tému „ochrany tradičnej rodiny“ a za príčinu jej ohrozenia vyhlásila zväzky párov rovnakého pohlavia a „aktérov kultúry smrti“. Takáto interpretácia vychádza výlučne z vierouky katolíckej cirkvi a nezakladá sa na žiadnych vedeckých faktoch ani reálnych skúsenostiach z ostatných krajín EÚ. Po vzore úspešnej taktiky, ktorú cirkev použila v Slovinsku a Chorvátsku, vytvorila „občianske“ organizácie (tzv. Aliancia za rodinu, ktorá sídli v priestoroch organizácie Kanet n.o. zriadenej Konferenciou biskupov Slovenska s cieľom „prostredníctvom vzdelávania a tiež prostredníctvom metodickej a poradenskej činnosti posilniť cirkevné organizácie v projektovej činnosti“), ktoré prišli s iniciatívou prijať ústavnú ochranu manželstva ako jedinečného zväzku muža a ženy. V politickej sfére sa následne tejto myšlienky chopilo KDH a začalo politické rokovania o jej presadení. Tento proces sa stretol s predvolebnou kampaňou prezidentského kandidáta Roberta Fica, ktorý podporil túto iniciatívu v domnení, že získa hlasy konzervatívnych voličov. Stalo sa tak napriek tomu že Smer-SD takéto iniciatívy v minulosti nepodporil a naopak sú v priamom rozpore s politikou európskych sociálnych demokratov ako upozornil aj predseda frakcie Hannes Swoboda.

ETHOS upozorňuje, že podľa platného znenia článku 1 ústavy je Slovenská republika „zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo“. Medzinárodné dohovory o ľudských právach, ktorými je SR viazaná, hovoria, že koncept morálky pochádza z mnohých spoločenských, filozofických a náboženských tradícií, akékoľvek zákony a politiky odvolávajúce sa na morálku a tradičné hodnoty sa nemôžu odvodzovať len z jednej tradície alebo len jedného náboženstva.

Predseda Rady združenia ETHOS Ivan Hamráček pripomína, že „definíciu manželstva ako jedinečného zväzku neobsahuje ústava ani jedného členského štátu EÚ a jej interpretácia v zmysle dôvodovej správy – „práva a povinnosti vyplývajúce z manželstva nie je možné založiť inak“ – môže vážne ohroziť už existujúce prorodiné politiky štátu  vzťahujúce sa napr. na ochranu slobodných matiek a otcov, rozvedených matiek a otcov a deti žijúce v týchto zväzkoch.“ Novela vnáša do nášho ústavného zákona princíp vychádzajúci z cirkevného morálneho odsúdenia „nezriadených vzťahov“ (nezosobášených párov, osamelých rodičov, rozvedených a pod.), čo je v modernom demokratickom štáte absolútne neprípustné. „Vyzývame preto poslancov a poslankyne NR SR, aby neprijali novelu ústavy presadzovanú katolíckou cirkvou. Miesto toho by mali vytvárať lepšie legislatívne podmienky pre všetkých ľudí a všetky rodiny, bez ohľadu na to, či sú založené manželstvom.“

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , , ,