Návrh vlády je výsmech obetiam zneužívania

Vláda v skrátenom konaní, bez náležitej odbornej a politickej diskusie presadila skrátenie premlčacej lehoty pri znásilnení z 20 na 10 rokov, teda o polovicu, a v prípade, že je obeť maloletá, z 20 na 15 rokov. Táto zmena vyvolala veľké pobúrenie nielen opozičných poslancov, ale aj celej spoločnosti, ktorá ju vníma ako výsmech a neúctu všetkým obetiam sexuálneho násilia.

Za neprijateľné považujeme najmä spochybňovanie obetí znásilnenia poslancom Glückom (Smer), podľa ktorého im má stačiť 10-ročná premlčacia doba a bude ich to „motivovať“ nahlásiť znásilnenie skôr. Takéto výroky svedčia o úplnej neznalosti problematiky. Premlčacie lehoty pri sexuálnych trestných činoch sú dlhé preto, lebo obete často v sebe nájdu silu prehovoriť až roky po samotnom skutku, najmä pokiaľ v čase spáchania týchto zločinov boli neplnoleté. Sú vystavené druhotnej viktimizácii, traumám a strachu, ktoré im bránia o násilí hovoriť.

Okrem iného skrátenie lehoty výrazne pomôže aj kňazom, ktorí zneužívajú deti. Už sme tu viackrát písali o takýchto prípadoch – často týmto deťom nikto neveril a dokonca ešte aj potom, čo kňaz bol právoplatne odsúdený na základe jednoznačných dôkazov, fanatickí veriaci ďalej obhajovali páchateľa a hnevali sa na obeť.

Existujú tisíce prípadov, kedy sa obete s hroznými zážitkami nestihli vyrovnať ani po 10 rokoch a pozbierať odvahu čeliť násilníkovi. Ak nedokážu preukázať použitie násilia, beztak nemajú šancu domôcť sa odsúdenia páchateľa.

Na Slovensku je nahlasované len minimum prípadov znásilnenia – podľa výskumu Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách len 11,2 %. Toto extrémne nízke číslo poukazuje na zlyhania inštitúcií. Po prijatí novely sa situácia zrejme ešte zhorší.

Ako upozorňuje právnik Matúš Kanis, problém je v celej spoločnosti, ktorá problém sexuálneho násilia neberie vôbec vážne a nemá ani jasno v tom, čo to sexuálne násilie vôbec je.

Koalícia napriek masovým protestom nakoniec schválila nové trestné kódexy vrátanie skrátenia premlčacej lehoty. Proti návrhu sa vyjadrilo množstvo poslancov aj prezidentka.

Pripravili sme pre vás nové video, kde si môžete pozrieť niektoré vystúpenia. Tlačovú konferenciu zvolali Janka Bittó Cigániková (SaS) a Zuzana Števulová (PS). Dokonca aj KDH a OĽaNO, ktoré sa v minulosti veľakrát snažili obmedzovať práva žien, sa v tejto veci postavili na správnu stranu.

Poslanec Ondrej Prostredník (PS) v parlamentnej diskusii reagoval aj na stanovisko katolíckych biskupov k aktuálnej politickej situácii, z ktorého je zrejmé, že biskupi nechcú hrýzť ruku, ktorá ich kŕmi a nebudú nijako kritizovať vládu. Veď v legislatívnej smršti vlády už je vyhradené aj miesto pre novelu zákona o finančnej podpore cirkví. Presne toto sú dôsledky nezdravej prepojenosti štátu a cirkvi na Slovensku.

Chrániť páchateľov sexuálneho násilia na ženách a deťoch je hanebné. Aj vy môžete dať najavo svoj nesúhlas s návrhom vlády. Oblečte sa do oranžového oblečenia a zazdieľajte na sociálnych sieťach fotku s hashtagom #nepremlcitenas.

Kategórie: Názory

Štítky: , , , , , , , , , , ,