List do RTVS: Kresťanská propaganda na verejnoprávnej RTVS

Cirkevná propaganda na verejnoprávnej RTVS pokračuje. Už pred rokom sme písali o tom, ako RTVS, ktorá by mala byť ideologicky neutrálna, túto funkciu neplní a dáva cirkvám, hlavne tej najväčšej, neprimerane veľa priestoru. Veľmi nevyvážená bola aj relácia Do kríža zo dňa 28.4., kde spolu „diskutovali“ na tému “Kresťania v politike a Hegerova vláda” štyria katolíci.

Okrem moderátora Danišku, ktorý je dlhodobo známy takými názormi, sa rozprávali Anna Zaborská z Kresťanskej Únie, Tomáš Taraba, ktorý sa spolu s kuffovcami dostal do parlamentu na kandidátke fašistov a Milan Majerský z KDH, kde sa pod novým vedením opäť dostáva do popredia boj proti právam LGBT ľudí a zákaz interrupcií.  

Kresťania na Slovensku a v politike sú nielen katolíci, ako sa to relácia snaží prezentovať. A to nie je jediná nevyváženosť v tejto relácii. Zatiaľ čo v diskusii o interrupciách a právach žien diskutovali štyria muži – z toho traja náboženskí fundamentalisti, ktorí im tie práva chcú zobrať – pri debate o kresťanoch v politike neprizvali do diskusie ani jedného sekulárneho politika alebo politológa.

Po zhliadnutí tejto relácii napísala naša členka RTVS svoj názor:

Dobrý deň,

dlhodobý trend nenápadného, ale aj úplne priamočiareho podsúvania kresťanstva ako determinujúceho ideologického pozadia slovenskej spoločnosti je neprípustné. Robia to politici, s tým najprimitívnejším úmyslom vytĺkania politického kapitálu. Že ste sa na takúto cestu dali ako verejnoprávna inštitúcia je zarážajúce až poburujúce.

Dovoľte mi, aby som vás ako obyčajná občianka tohto štátu, ktorá platí koncesionársky poplatok upozornila, že existujú aj neveriaci, ateistickí, sekulárni občania, ktorým ako verejnoprávna inštitúcia neposkytujete žiaden formát, ktorý by reflektoval na problémy a témy súčasnosti na základe humanistického a sekulárneho pohľadu na život v našej spoločnosti. Predpokladám, že všetci zamestnanci RTVS poznajú úvod ústavy SR so základnou definíciou tohto štátu ako sekulárneho.

Pýtam sa, čo hľadá na obrazovke formát Do kríža, v ktorom pán Daniška bezškrupulózne produkuje cirkevné a náboženské PR, k tomu všetkému, spôsobom, ktorý poväčšine odporuje zásadám rozhovoru, ktorý ma viesť k faktickej diskusii. Považujete toto za normálny/želaný stav? Ja nie!

To, že sa sociálne témy rozoberajú v kontexte ideológie je neprípustné. Byť veriaci je každého voľba, rovnako tak, ako byť neveriaci. Sociálno-spoločenské problémy, v ktorých sa diskutuje o hlavných “aktérkach” a nositeľkách záťaže – ženách – o nich bez nich, a bez toho, aby si pán Daniška dal tú námahu a do štúdia pozval bežnú občianku, či občana, o ktorých tak vehementne diskutuje, je znakom ťažkej neprofesionality.

Pýtam sa, prečo ju RTVS toleruje? Ak mi chcete odpísať, že je tu formát Silná zostava, bravó, konečne aspoň mierna protiváha, ale tento formát nemá primárny cieľ šíriť humanizmus a sekularizmus, tak ako má pán Daniška primárny cieľ, všetkými možnými spôsobmi a výberom jemu vyhovujúcich hostí šíriť ideológiu. V kontexte napísaného znovu pripomínam, že ste verejnoprávnou inštitúciou!

S pozdravom

Martina Gregorek, občianka sekulárneho slovenského štátu

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , , , ,