Kampaň humanistov v Luxembursku

Luxemburská Aliancia humanistov, ateistov agnostikov (AHA) v lete 2011 spustila kampaň, ktorou chcela osloviť neveriacich v tejto krajine. „Nie si nábožensky veriaci? Stoj si za tým!“, je správa, ktorú šírili dva autobusy počas troch mesiacov v hlavnom meste a v iných častiach krajiny. Pôvodne ich malo byť päť, ale po výzvach kresťanských organizácií k bojkotu týchto autobusov si to niektorí majitelia dopravných firiem rozmysleli, aj napriek tomu, že toto heslo nikoho neuráža. AHA, ktorá je tiež členom Európskej humanistickej federácie, chcela týmto spôsobom podporovať neveriacich, aby sa nehanbili za svoje presvedčenie a aby sa ním netajili v každodennom živote.

Oficiálne sa totiž 95% Luxemburčanov hlási ku katolíckej viere, a tento údaj cirkev neustále používa na ospravedlnenie svojich privilégií, vysvetlil predseda organizácie AHA Laurent Schley. V školách sa vyučuje katolícke náboženstvo, cirkev má veľký vplyv na politiku a zákonodarstvo (podporuje ju konzervatívna strana CSV, ktorej členom je aj premiér Juncker) a patrí jej najväčší luxemburský denník.

Štúdia inštitútu CEPS z roku 2008 však ukázal, že v skutočnosti len každý štvrtý Luxemburčan verí v boha. Na to, aby sa skončilo neopodstatnené zvýhodňovanie katolíckej cirkvi, je potrebné, aby sa ľudia s nenáboženským svetonázorom viac prejavili na verejnosti, tvrdí AHA. To sa dá rôznymi spôsobmi. Najradikálnejším z nich je vystúpenie z cirkvi. Už dva roky funguje internetová stránka fraiheet.lu a odvtedy cirkev opustilo 3500 Luxemburčanov. Predtým to bolo len asi 50 ľudí ročne. Rovnako ako na Slovensku vystúpenie z cirkvi ani v Luxembursku neprináša žiadne finančné výhody, má však osobný a štatistický význam.

Mnohí ľudia sa cítia byť spojení s cirkvou kvôli rôznym obradom, ktoré absolvujú v priebehu svojho života. Napríklad svadbu v kostole majú ľudia často len na základe tradície alebo nátlaku príbuzných a známych. Pritom aj civilný sobáš môže byť veľmi pekný a slávnostný, v bielych šatách, so svadobným príhovorom a všetkým, čo k tomu patrí.

Okrem iného chce AHA tiež presvedčiť svojich spoluobčanov, aby svoje deti nedali automaticky pokrstiť a neprihlásili ich týmto spôsobom bez ich vedomia a súhlasu za členov cirkvi. Je to podľa nich podobný nezmysel, ako keby sme z malých bábätiek spravili členov politickej strany. Podľa hodnotenia organizátorov bola kampaň úspešná a pomohla AHA získať veľa nových členov.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , ,