Včera uplynuli dva roky od ďalšieho sprísnenia zákona o interrupciách v Poľsku, ktorý už predtým bol jedným z najprísnejších v Európe. V októbri 2020 Ústavný súd, kde si náboženskí fundamentalisti dosadili „svojich ľudí“, zakázal interrupcie aj v prípade nezvratných vývojových chýb plodu vrátane smrteľných chorôb. V januári 2021 verdikt nadobudol účinnosť. Toto rozhodnutie veľa ľudí nahnevalo a po jeho vynesení vypukli v krajine masové protesty.
Štatistika vs. realita
Čo sa zmenilo odvtedy? S odstupom času môžeme povedať, že jediným „úspechom“ náboženských fundamentalistov je, že interrupcie skoro úplne zmizli z oficiálnej štatistiky a oni sa môžu tváriť, že neexistujú. Realita je však úplne iná.
Podľa údajov organizácie Aborcją bez Granic (Interrupcia bez hraníc) bolo v období dvoch rokov od platnosti rozsudku vykonaných viac ako 100 000 interrupcií mimo verejného zdravotného systému. Presne čísla sa zo zrejmých dôvodov nedajú zistiť. Mnohé ženy cestujú za zákrokom do zahraničia, napríklad do Anglicka a Holandska. V niektorých krajinách vznikli pomocné organizácie špeciálne za týmto účelom (Ciocia Basia v Nemecku, Ciocia Czesia v ČR, Ciocia Wienia v Rakúsku).
Väčšina žien však nikam necestuje, ale objednáva si tabletky cez internet. Nejde o trestný čin, keďže zákon síce trestá pomoc pri interrupcii (teda najmä lekára, ktorý zákrok vykoná), ale nie umelé prerušenie vlastného tehotenstva bez cudzej pomoci.
Zomrelo už najmenej 5 žien
Zákon ohrozuje aj ženy, ktorých tehotenstvo bolo plánované a chcené, ale vyskytnú sa komplikácie. Aj keď ohrozenie života ženy má oficiálne výnimku zo zákazu, v skutočnosti už od okamihu sprísnenia zákona zomrelo na sepsu najmenej päť žien, ktorým lekári zrejme zo strachu pred trestom odmietli včas vykonať interrupciu – Justyna (2020), Anna (2021), Izabela (2021), Agniesza (2022), Marta (2022). Toto sú konkrétne obete, ktoré zomreli úplne zbytočne pre ideologický návrh náboženských fundamentalistov.
Z údajov štatistického úradu vyplýva, že sa v roku 2021 prvýkrát po dlhej dobe zvýšila aj novorodenecká aj dojčenská úmrtnosť ako aj percento mŕtvo narodených detí. Od 90. rokov bol pritom trend klesajúci. Experti uvádzajú ako hlavnú príčinu tohto stavu účinok rozsudku Ústavného súdu o zákaze interrupcií z embryopatologických dôvodov. V dôsledku toho sa rodí viac detí so smrteľnými vadami, ktorí zomrú do prvého roku života, mnohé z nich už v prvý deň po pôrode.
Výrazný pokles pôrodnosti
Dlhodobo nepriaznivý demografický vývoj zákaz nezlepšil, práve naopak. V roku 2021 sa v Poľsku narodilo 331-tisíc detí, o takmer 24-tisíc menej než rok predtým. Za rok 2022 ešte štatistický úrad presné počty narodených detí nemá, ale odhaduje, že ich je ešte menej.
Pôrodnosť v Poľsku dlhodobo patrí k najnižším v Európe (mimochodom úplne najnižšia pôrodnosť v EÚ je na Malte, kde platí úplný zákaz interrupcií aj v prípade ohrozenia života ženy).
21 % mladých ľudí v Poľsku nechce mať deti. Štúdia výskumných spoločností SW Research a Garden of Words publikovaná v máji ukazuje, že polovica Poliek považuje svoju krajinu za nepriaznivú pre materstvo, najmä pre obmedzenia týkajúce sa interrupcií a ťažký prístup k lekárskej starostlivosti.
Podľa prieskumu uskutočneného v druhej polovici roku 2022 len 32 % poľských žien vo veku 18-45 rokov plánuje mať deti, či už v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte, zatiaľ čo až 68 % takéto plány nemá.
Rekordne vysoká podpora legalizácie
Jednu pozitívnu zmenu však zákaz priniesol. O téme sa viac hovorí, prestáva byť tabu a stále viac ľudí si uvedomuje škodlivosť zákazu a politického vplyvu cirkvi. V poslednej dobe vystúpilo z katolíckej cirkvi v Poľsku nezvyčajne veľa ľudí a mnohí odhlásili svoje deti z náboženskej výchovy v škole.
Aj vládna strana PiS pred tohtoročnými parlamentnými voľbami postupne stráca podporu. Existuje teda nádej, že vláda náboženských fundamentalistov a s ňou aj nezmyselný zákaz čoskoro skončí.
Podľa najnovšieho prieskumu je teraz 70 % Poliakov za legalizáciu interrupcií do 12. týždňa tehotenstva, čo je pre túto krajinu rekordne vysoké číslo. V najmladšej vekovej skupine respondentov od 18 – 29 rokov je za legalizáciu dokonca až 90 %.
Podporovatelia zákazu zatiaľ na toto všetko reagujú popieraním reality. Predseda vládnucej strany Kaczynski obvinil z nízkej pôrodnosti údajný alkoholizmus poľských žien, katolícka nadácia zaplavila krajinu billboardami, na ktorých sa hlúpo pýta, kde sú deti a najnovšie sa anti-choice aktivisti snažia presadiť zákaz poskytovania informácií o interrupciách. Sú to zúfalé pokusy obhájiť nezmysel, ktorý v praxi nijako nefunguje a len zbytočne ohrozuje životy žien.
Ostáva dúfať, že sa z tejto chyby nakoniec predsa len poučia nielen poľskí politici, ale aj ich slovenskí kolegovia, ktorí túto tému donekonečna riešia v parlamente a aktuálne predložili ďalšie tri návrhy na sprísnenie interrupcií.
Kategórie: Články
Štítky: interrupcia, katolícka cirkev, Poľsko, práva žien, reprodukčné práva, zákon