Zákon na Malte ohrozuje životy žien

Stredomorský ostrov Malta je jediným štátom EÚ, kde ešte stále platí úplný zákaz interrupcií bez akejkoľvek výnimky, teda aj v prípade znásilnenia alebo ohrozenia života ženy. Tento zákon bol zavedený v roku 1854 a odvtedy ostal v podstate nezmenený.

Za interrupciu hrozia ženám až tri roky väzenia lekárom štyri roky väzenia. Odhaduje sa, že každý rok odcestuje z Malty do zahraničia kvôli interrupcii približne 300 – 400 žien a ďalšie stovky si kupujú tabletky cez internet.

Z dovolenky sa stal boj o prežitie

Nedávno médiá informovali o prípade tehotnej americkej turistky Andrea Prudente, ktorá bola do nemocnice na Malte prijatá v 16. týždni tehotenstva so silným krvácaním. Z ultrazvuku sa zistilo, že sa jej oddelila placenta a odtiekla plodová voda – zažívala spontánny potrat. Jej plodu však ešte bilo srdce a lekári jej preto nesmeli tehotenstvo ukončiť napriek tomu, že plod nemal žiadnu šancu na prežitie. Zdravie a život Andrey tak boli v ohrození.

Po niekoľkých dňoch sa jej v spolupráci s organizáciou Doctors for Choice Malta konečne podarilo opustiť Maltu a vybaviť prevoz na Malorku, kde dostala potrebnú zdravotnú starostlivosť. Opäť raz sa ukázalo, že kriminalizácia interrupcií ohrozuje aj tie ženy, ktorých tehotenstvo bolo plánované a chcené, ale vyskytli sa komplikácie.

Humanisti za možnosť voľby

Organizácia Humanisti Malta upozorňuje, že hoci v tomto konkrétnom prípade sa život ženy nakoniec podarilo zachrániť v inej krajine, maltské ženy čelia podobným situáciám bez možnosti odcestovať do zahraničia. Humanisti Malta sú súčasťou Voice for Choice (VfC), skupiny 10 mimovládnych organizácií, ktoré sa tam zasadzujú za reprodukčné práva.

Koncom júna podalo 135 lekárov podnet na súd, v ktorom požadujú prehodnotenie úplného zákazu interrupcií, ktorý im zakazuje poskytovať potrebnú zdravotnú starostlivosť. O niekoľko dní neskôr maltský minister zdravotníctva nariadil revíziu zákona, aby sa zabezpečilo, že zdravotníkom nebude brániť v zachraňovaní životov žien.

V krajine sa začalo viac hovoriť o tejto téme, ktorá bola predtým do veľkej miery tabu, aj keď obe hlavné politické strany sú proti legalizácii a len málo maltských politikov doteraz súhlasilo s tým, že by sa o nej malo vôbec diskutovať. Veľkým problémom je aj chýbajúca sexuálna výchova, o čom svedčí napríklad vysoký počet tehotenstiev v tínedžerskom veku a infekcií HIV.

Silný vplyv cirkvi na politiku

Malta tiež patrí ku krajinám, kde katolícka cirkev má mimoriadne silný vplyv na spoločnosť a na politiku. Na rozdiel od Slovenska má dokonca priamo v ústave zakotvený katolicizmus ako štátne náboženstvo a vyše 90% obyvateľov sa hlási k RKC.

Až do roku 2011 boli na Malte zakázané rozvody. Potom, čo väčšina obyvateľov v referende súhlasila s ich legalizáciou, schválil ju aj parlament. Do roku 2020 platil zákon, ktorý zakazoval „urážku náboženstva“, pričom za urážku katolíckeho náboženstva či katolíckej cirkvi hrozilo 6 mesiacov väzenia a za urážku iných náboženstiev 3 mesiace. Treba dodať, že v oboch prípadoch prešlo zrušenie týchto zákazov napriek silnému odporu zo strany katolíckej cirkvi.

Niekoho iste prekvapí, že v roku 2017 Malta drvivou väčšinou v parlamente zlegalizovala manželstvá párov rovnakého pohlavia – niečo, čo je na Slovensku stále ešte nepredstaviteľné. Na týchto príkladov je vidieť, že aj tam sa spoločnosť postupne mení.

Kategórie: Články

Štítky: , , , ,