Vatikán: Biskupi nemusia hlásiť zneužívanie detí na polícii

Talianska Biskupská konferencia (CEI) vydala pokyny na „ochranu“ detí, kde informuje svojich biskupov, že „nie sú povinní hlásiť nelegálne skutočnosti“ zneužívania detí na polícii.

Nové pokyny boli vydané len nedávno, potom čo Kongregácia pre náuku viery odporučila všetkým biskupským konferenciám vytvoriť dokument zahŕňajúci ochranu dieťaťa v prípade, že ho ešte nemajú.

Jedna z biskupských konferencií, ktorá nemala takú dokumentáciu, bola CEI, ktorá pracuje pod pápežom Benediktom XVI.

Vo svojom novom päťstránkovom dokumente, ktorý radil talianskym biskupom, ako sa vysporiadať s pedofíliou, sa nezamerali na jeden z najdôležitejších a jasných prostriedkov boja proti tomuto zločinu – informovanie policajných orgánov.

Namiesto toho je v dokumente napísané: „Podľa talianskeho práva, biskup, ak nemá žiadnu verejnú funkciu ani nie je štátny úradník, nie je povinný hlásiť fakty o zločinoch uvedených v tomto dokumente príslušným štátnym trestnoprávnym orgánom.“

V reakcii na dokument skupina amerických obetí zneužívania Snap povedala Irish Times: „Opäť katolícka cirkevná hierarchia prepásla príležitosť… Títo preláti mali možnosť urobiť viac, než len úplné minimum, a dať dobrý príklad svojim kolegom po celom svete tým, že postavia bezpečnosť detí na prvé miesto, ale namiesto toho si vybrali povesť cirkvi.“

zdroj: Secular Europe campaign

Kategórie: Články

Štítky: , ,