Len krátko po smrti 30-ročnej Izabely, ktorá zomrela na sepsu, lebo jej lekári kvôli prísnym zákonom odmietli vykonať interrupciu, sa v Poľsku začalo ďalšie ťaženie proti právam žien. Náboženskí fanatici chcú dosiahnuť úplný zákaz interrupcií a to aj v prípade znásilnenia či ohrozenia života ženy a pre lekárov aj pre samotné ženy rovnaké tresty ako za vraždu. Ak tento zákon prejde, Poľkám za umelé prerušenie tehotenstva alebo akúkoľvek pomoc pri ňom, hrozí 25 rokov väzenia až doživotie. Okrem toho má byť zavedený register tehotných žien – ako prvý krok k sankcionovaní žien, keď sa rozhodnú podstúpiť interrupciu v zahraničí.
Predkladatelia návrhu sa snažia presvedčiť ľudí, že trestanie žien za vlastné interrupcie je „svetový štandard.“ V skutočnosti platia takéto tresty len v niekoľkých krajinách sveta – Salvádore, Nikaragui, Dominikánskej Republike a prispievajú k zbytočným úmrtiam, obrovskému utrpeniu a izolácii vo väzniciach hlavne chudobnejších žien. V týchto krajinách z umelého potratu podozrievajú, obviňujú a napokon drakonicky trestajú aj ženy, ktoré potratili spontánne alebo ich dieťa zomrelo pri pôrode. To, čo tieto krajiny spája, je silný politický vplyv katolíckej cirkvi, ktorá podporuje totálny zákaz a bola aj hnacou silou za prijatím extrémne prísnych zákonov.
Sejm zároveň debatuje aj o vytvorení „Inštitútu pre rodinu a demografiu“, ktorý by kontroloval a sťažil rozvody manželstiev. V Poľsku sa za posledných 12 mesiacoch narodilo najmenej detí od druhej svetovej vojny. Je to odpoveďou na stav, keď sa ženy necítia byť v bezpečí a vláda si namiesto skutočnej podpore rodín vybrala cestu zákazov a trestov, ktoré na zvýšenie pôrodnosti jednoducho nefungujú. Naopak iba motivujú mladých ľudí k tomu, aby odišli z krajiny a svoje deti radšej vychovávali v zahraničí, kde sa im náboženská ideológia nemieša do súkromného života.
Prinášame vám preklad tlačovej správy poľského Štrajku žien (zastúpeného Martou Lempart) zo dňa 30.11.2021:
Poľsko: vojna proti ženám
Aktivistky poľského Štrajku žien rozliali červenú farbu a zanechali heslá napísané na kartónoch pred kanceláriami poľskej vládnucej strany (PiS) vo viacerých poľských mestách cez víkend a pred poľským parlamentom v utorok ako varovné signály pred nastávajúcim zasadnutím parlamentu. Akcia s názvom „Nežiadaj moju krv, Poľsko“ je predobrazom protestov naplánovaných na stredu proti dvom návrhom zákona, ktoré budú v týchto dňoch prerokované.
30. novembra poľský Sejm (dolná komora parlamentu) bude rokovať o poburujúcom návrhu zákona o vytvorení „Inštitútu pre rodinu a demografiu“, ktorý má viesť pravicový fundamentalistický poslanec Bartłomiej Wróblewski, autor podania na pseudo-ústavný súd, ktoré vyústilo do súčasného zákazu interrupcií. Cieľom inštitútu je zvýšiť pôrodnosť Poľska obmedzením počtu rozvodov a „vytvorením správneho sociálneho kontextu“. Osoba vo vedení inštitútu sa bude môcť zúčastniť všetkých súdnych konaní a akéhokoľvek administratívneho procesu, pričom bude konať ako prokurátor – napríklad v rozvodovom konaní, pričom bude môcť požadovať, aby rozvod nebol povolený. Bude môcť iniciovať konania proti LGBT rodičom a požadovať, aby boli zbavení rodičovských práv. Bude mať prístup k údajom zozbieraným ktorýmkoľvek subjektom v Poľsku o každom tehotenstve, každom spontánnom potrate, každej žene v Poľsku.
1. decembra bude poľský Sejm rokovať o návrhu zákona, ktorým sa ustanovuje úplný zákaz interrupcií v Poľsku vrátane prípadov znásilnenia a ohrozenia zdravia ženy – spolu s odňatím slobody za interrupciu, spontánny potrat a za akúkoľvek pomoc pri interrupciách.
Ak budú oba návrhy schválené, budú 14. a 15. decembra prerokované v Senáte a v prípade nesúhlasu Senátu znova prerokované v Sejme 17. decembra, čo znamená, že oba zákony budú pravdepodobne platné od 1. januára 2022.
Poľsko má už teraz jeden z najreštriktívnejších zákonov o interrupciách v Európe, pričom praktický zákaz interrupcií bol spôsobený pseudo-rozhodnutím nelegálne vymenovaného ústavného súdu, ktoré bolo prijaté 22. októbra 2020. Tento krok vyvolal vlnu protestov po celom Poľsku, ktoré organizoval a/alebo koordinoval poľský Štrajk žien, trvali 100 dní a spôsobili, že sa realizácia pseudo-rozhodnutia odsunula o 3 mesiace. Návrhy, ktoré sa majú prerokovať v nasledujúcom týždni, sú ďalším krokom pri vytváraní represívneho systému zameraného na odstránenie všetkých reprodukčných práv žien žijúcich v Poľsku. Sú tiež súčasťou krížovej výpravy proti ľudským právam zameranej proti ženám a všetkým menšinám v Poľsku (vrátane práv LGBT+).
Toto je úplná vojna proti ženám v Poľsku. Toto je úplná vojna proti právam žien, ľudským právam, ale je to aj súčasť katastrofálneho stavu právneho štátu v Poľsku, pričom poľská vláda vymaže všetky slobody a prejde jej to. Majú krv na rukách. Čo sa ešte musí stať? Koľko nás ešte musí zomrieť? My hovoríme, že už ani jedna a staviame sa na odpor, ale potrebujeme pomoc, aby sme sa ubránili.
Kategórie: Články
Štítky: interrupcia, Poľsko, potrat, práva žien, reprodukčné práva