Útoky na práva menšín pokračujú

Už je tu pravidlom, že sa neúspešní politici snažia odvrátiť pozornosť ľudí od svojich vlastných chýb tým, že zaútočia na vymysleného nepriateľa, pred ktorým údajne treba zachraňovať národ. Skoro vždy ide o menšiny, ku ktorým existujú silné predsudky a ktoré sa stávajú ľahkým terčom nenávisti. To čo sa udialo tento mesiac, bolo však mimoriadne úbohé a absurdné aj na pomery v slovenskej politike.

Nepriateľom sa opäť stala LGBT komunita

Najprv minister zdravotníctva pod nátlakom náboženských fundamentalistov okolo poslankyne Záborskej pozastavil účinnosť odborného usmernenia ministerstva zdravotníctva, vďaka ktorému by transrodoví ľudia konečne nemuseli podstupovať povinnú kastráciu. Zlou správou je tiež zvolenie ďalšieho katolíckeho fundamentalistu do štátnej funkcie, ktorý sa zviditeľnil podporou cirkevnej agendy a šírením bludov o homosexuáloch.

Potom prišla na rad parlamentná diskusia o tzv. protiinflačnom balíku, ktorá sa však čoskoro začala uberať úplne iným smerom. Minister financií Matovič vyrobil z témy kultúrnu vojnu, v ktorej dourážal oponentov, že sú vraj nepriateľmi rodiny. Dovŕšil to k mimoriadne hlúpymi a primitívnymi útokmi na LGBT komunitu a všetky „netradičné“ rodiny, ktoré podľa neho ani nie sú rodiny, ale len „zhluky zvláštnych náhod“. Okrem toho tvrdil, že novinári na jeho osobu útočia preto, lebo nie je LGBTI orientovaný. Ako upozornil Inštitút ľudských práv, v skutočnosti sa nikto nikdy o jeho sexuálnej orientácii verejne nevyjadroval, začal s tým samotný Matovič pre seba typickým nenávistným spôsobom, keď cítil potrebu sa dištancovať od LGBT menšiny a zároveň urážať novinárov.

Veľmi znepokojivé bolo aj spoločné hlasovanie OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina s kuffovcami a ĽSNS, ktorej predseda Kotleba bol len nedávno odsúdený za propagáciu extrémizmu. Nešlo pritom o žiadnu náhodu, keďže Matovič predtým rokoval s poslancom ĽSNS a následne sa kotlebovcom verejne poďakoval a pochválil sa vznikom „koalície na záchranu rodiny“.

Klérofašistická tieňová koalícia

Už od začiatku volebného obdobia existujú vážne obavy zo vzniku klérofašistickej tieňovej koalície, ktorá bude spolu hlasovať za každý škodlivý návrh, ktorý liberálnejšia časť koaličných poslancov nepodporí, hlavne pokiaľ ide o obmedzovanie ľudských práv. Videli sme to pri návrhoch na zákaz interrupcií, ktoré majú oficiálnu výnimku z koaličnej zmluvy, no odteraz sa to zrejme bude týkať aj ďalších tém. 

Hneď nato sa totiž poslanec Gyimesi (OĽaNO) rozhodol v rozpore s koaličnou zmluvou predložiť zákon s opozičným poslancom Tomášom Tarabom, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke ĽSNS. Chcú zakázať vyvesenie „symbolov ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie na budovy a v budovách štátnych orgánov a inštitúcií vrátane sídla verejného ochrancu práv“.

Kolega György (kedysi Juraj) Gyimesi asi zabudol, že sa inokedy snaží profilovať ako najväčší bojovník za práva menšín v parlamente. Toto je ale jasný dôkaz, že je to len jeho vypočítavosť, ako aj zmena jeho mena, a sám nejakú menšinu nemieni tolerovať, pokiaľ nie je jej členom. Miesto toho, aby sa Slovensko približovalo akceptáciou menšinových práv k modernej Európe 21. storočia, tak sa tu stredoveký krúžok snaží po nich šliapať“, komentovala tento návrh Janka Bittó Cigániková.

Sexuálna orientácia sa propagovať nedá

Už len samotná formulácia návrhu svedčí o tom, že sa predkladatelia v problematike vôbec nevyznajú. Sexuálna orientácia je vrodená charakteristika človeka a nedá sa propagovať. Dúhová vlajka, o ktorú to zrejme ide, vyjadruje solidaritu s LGBT komunitou a „propaguje“ toleranciu a rovnoprávnosť, nie samotnú orientáciu.

Okrem toho, že tento návrh zákona je protiústavný, mohlo by to nakoniec dopadnúť inak, ako si to prekladatelia predstavujú. Ich návrh sa podľa niektorých dá interpretovať aj tak, že z verejných budov budú musieť zmiznúť aj náboženské symboly. Tie na rozdiel od dúhových vlajok totiž skutočne propagujú ideológiu.

Po uplynulom mesiaci už niet pochýb, že súčasné zloženie parlamentu je priamou hrozbou pre nemálo ľudí na Slovensku a že sa útoky na práva žien a menšín budú stupňovať. Do volieb nás čakajú ťažké dva roky.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , ,