Štátny podnik bezplatne propagoval jednu cirkev

Krátko pred Veľkou nocou sa objavila správa, že Železnice Slovenskej republiky ponúknu cestujúcim počas Veľkej noci nevídanú akciu – na hlavnej vlakovej stanici v Bratislave sa budú môcť vyspovedať u rímskokatolíckeho biskupa.

Niektorí brali túto správu s humorom a pýtali sa, či železnice sú naozaj v takom zlom stave, že sa pred cestou vlakom treba vyspovedať. Mnohí však napísali aj kritické komentáre. Aj my si myslíme, že táto akcia bola problematická, a to hneď z viacerých dôvodov.

Železnice Slovenskej republiky sú štátny podnik a mali by v prvom rade dodržiavať ústavu Slovenskej republiky, podľa ktorej sa SR neviaže na nijaké náboženstvo. Ak štátny podnik poskytuje svoje priestory jednej cirkvi, a ešte k tomu úplne zadarmo, je na mieste otázka, prečo teda nie aj ostatným cirkvám, prípadne ďalším organizáciám – občianskym združeniam, firmám, politickým stranám…  

Za zásadný problém tiež považujeme, že priestor, v ktorom sa konali spovede, bol salónik, ktorý bol určený pre matky s deťmi s priestorom na kojenie. Je naozaj nevhodné zaberať salónik pre rodiny s deťmi všetkých vierovyznaní i neveriacich aktivitami jednej konkrétnej cirkvi.

Viacerým prekážala aj osoba spovedajúceho biskupa. Išlo totiž o známeho pomocného biskupa Jozefa Haľka, ktorý sa prepracoval svojimi homofóbnymi výrokmi až na nominanta anticeny Homofób roka 2022. Konkrétne sa mu nepáčilo, že v seriáli Priznanie bola vyobrazená lesba ako osoba vzbudzujúca svojou obetavou prácou pre utečencov sympatie a jej bozk s jej partnerkou vnímal ako „devastačný pre mládež“.

Keď sa ľudia priamo pýtali ŽSR, potvrdilo sa, že rímskokatolícka cirkev za prenájom a za propagáciu akcie na sociálnych sieťach nezaplatila ani cent. Nešlo teda o komerčný vzťah. Žiadnej inej cirkvi či inému subjektu priestor nebol ponúknutý.

Ide tak o ďalší z mnohých krokov k „nenápadnej“ katolizácii štátu a uprednostňovanie jednej náboženskej skupiny na úkor ostatných, čo podľa nášho názoru rozhodne nie je v poriadku. Pritom žiadnemu biskupovi nebránime v jeho pokusoch o šírenie jeho viery. Sme len proti tomu, aby pritom využíval štátne prostriedky určené pre všetkých.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , ,