Pomôžte prenasledovaným ateistickým blogerom v Bangladéši

Sloboda slova, prejavu a presvedčenia v Bangladéši je vážne ohrozená. Islamistické politické strany poskytli vláde zoznam 84 “ateistických blogerov” a požadujú trest smrti za “urážku náboženstva”. Niektorí blogeri už boli zatknutí a vládny úradník sľúbil, že na rad prídu aj ostatní na zozname.

Minulý mesiac 100 tisíc islamistov pochodovalo v Dháke a žiadalo nový zákon o rúhaní a popravu ateistických blogerov. Už začiatkom roka bol významný ateista bloger zavraždený mačetou vo svojom dome, a tak máme obavy aj o bezpečnosť tých, ktorí boli obvinení z “rúhania”.

Medzinárodná humanistickú a etickú únia (IHEU) žiada svoje členské organizácie a humanistov všade na svete konať teraz v solidarite s blogermi, aby sme pomohli ukončiť hrozby a zastrašovanie.

Debata medzi sekularistami a islamistami nie je nezvyčajná v Bangladéši, najmä na internete. Ale diskusia sa teraz zvrhla do otvoreného prenasledovania. Príčina eskalácie konfliktu je politická. Islamistické strany chcú zničiť sekulárne hnutie Shahbag, ktoré bolo organizované blogermi a požadovalo spravodlivosť za vojnové zločiny spáchané islamskými vedúcimi osobnosťami počas vojny za nezávislosť od Pakistanu v roku 1971.

IHEU spolupracuje so slobodomyseľnými blogermi a aktivistami a využíva diplomatické cesty, aby vyvíjala nátlak na bangladéšske štátne orgány. Tiež prosí svoje členské organizácie, aby sa obrátili na veľvyslancov Bangladéša vo svojej krajiny.

zdroj: IHEU

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , ,