Poľsko na dlhej ceste k sekulárnemu štátu

Pred rokom nás potešila správa, že v Poľsku skončila vláda náboženských fundamentalistov. Zároveň ukázali výsledky sčítania obyvateľov, že katolícka cirkev v tejto krajine stratila množstvo veriacich. Čo sa odvtedy zmenilo?

Nová vláda už začala s odstraňovaním cirkevných privilégií a náboženských zákazov. Ide to však pomaly, zďaleka nie všetko sa už podarilo napraviť a časť voličov preto zostala sklamaná. Odpor katolíckej cirkvi je totiž veľmi silný a vo vládnej koalícii sú strany s rôznymi názormi, pričom hlavne konzervatívna Tretia cesta brzdí niektoré dôležité reformy v oblasti ľudských práv a sekularizmu.

Okrem toho môže zákony vetovať prezident Duda, ktorý má blízko k opozičnej strane PiS a katolíckej cirkvi. Vládna koalícia nemá dosť hlasov, aby prípadné prezidentovo veto prehlasovala. Našťastie mandát súčasného prezidenta sa končí v auguste 2025 a keďže poľské zákony umožňujú prezidentovi slúžiť len dve funkčné obdobia, Duda už nemôže znova kandidovať.

Získajú ženy späť svoje práva?

K prvej zmene došlo už krátko po voľbách, keď poľský parlament schválil obnovenie verejného financovania umelého oplodnenia. Koncom februára povolil aj dostupnosť núdzovej antikoncepcie bez predpisu. Tento zákon však vetoval prezident. Vláda to nakoniec vyriešila iným spôsobom: 1. mája vstúpilo do platnosti nariadenie ministerstva zdravotníctva, na základe ktorého môže lekárnik vypísať recept na núdzovú antikoncepciu.

V júni dostala prvá nemocnica pokutu za to, že jej lekári pacientke, ktorá na to mala nárok, odmietli vykonať interrupciu. Interrupčné zákony v Poľsku patria k najprísnejším v EÚ a niektorí lekári ich ani v povolených prípadoch nechcú vykonávať. Podobne ako na Slovensku tam niektorí veriaci vyslovene zneužívajú „výhradu svedomia“ k tomu, aby znemožňovali ľuďom prístup k takým zákrokom, ktoré si cirkev nepraje a namiesto jednotlivcov si ju uplatňujú celé inštitúcie.

V júli konečne mala prísť na rad aj tá najdôležitejšia téma, ktorú vláda dlho dopredu sľubovala a kvôli ktorej zrejme vyhrala voľby: dekriminalizácia pomoci pri interrupciách a legalizácia interrupcií do 12. týždňa tehotenstva. Prezident Duda už dopredu oznámil, že takýto zákon nepodpíše. Návrh, ktorý by dekriminalizoval pomoc pri interrupciách, parlament tesne odmietol. V parlamente sú ešte ďalšie podobné návrhy, nateraz je však otázne, či a v akej podobe prejdú.

Koncom augusta poľská vláda aspoň vydala nové usmernenie, ktoré zmierňuje pravidlá pre interrupcie – ako dôvod na legálne vykonanie uznáva aj ohrozenie duševného zdravia ženy.

Zrušenie cirkevných privilégií

Poľská ministerka školstva Barbara Nowacka nedávno oznámila, že vyučovanie náboženstva na verejných školách v krajine sa skráti na polovicu, teda na jednu hodinu týždenne. Žiaci v Poľsku majú v súčasnosti každý týždeň dve hodiny katolíckeho náboženstva. Na rozdiel od Slovenska však ide o dobrovoľný a nie o povinne voliteľný predmet. Okrem toho sa známka z predmetu náboženská výchova už nebude započítavať do priemeru známok. Zmena má platiť od 1.9.2025.

Varšava ako prvé mesto v Poľsku zakázala náboženské symboly v mestských úradoch. Nariadenie, určené ako interný pokyn pre úradníkov, podpísal primátor Rafal Trzaskowski, ktorý to vysvetľuje ako protidiskriminačné opatrenie.

Poľský minister kultúry informoval, že končí so štátnymi dotáciami na publikácie náboženského charakteru. „Poslaním štátu nie je šíriť vieru a spásu. Toto je sekulárny štát,“ povedal Bartłomiej Sienkiewicz. Minister zdôraznil, že dane platia občania s rôznymi náboženstvami a svetonázormi a nemali by sa používať na podporu jedného konkrétneho náboženstva.

Finančná odluka cirkví od štátu

Z dlhodobého hľadiska je v pláne aj finančná odluka cirkví od štátu. Od päťdesiatych rokov dostávala najmä katolícka cirkev v Poľsku peniaze z cirkevného fondu, teda zo štátneho rozpočtu. Vláda plánuje jeho zrušenie a zavedenie daňových odpisov, ktorými by veriaci mohli  svoju cirkev podporovať.

Vláda v tejto súvislosti nariadila preskúmanie štátneho financovania náboženských organizácií a najmä katolíckej cirkvi za predchádzajúcej vlády náboženských fundamentalistov.

Napríklad nariadila škole, ktorú založil Tadeusz Rydzyk, vplyvný kňaz blízky bývalej vládnej strane PiS, aby vrátila štátny grant financovaný z EÚ. Urobila tak preto, lebo prijatie na školu vyžadovalo, aby študenti predložili list od svojho farára.

Ďalej sa preveruje aj financovanie náboženskej výchovy a výdavky na platy duchovných. Vláda pritom upozorňuje, že poľská ústava stanovuje „autonómiu a vzájomnú nezávislosť“ medzi cirkvou a štátom, zatiaľ čo iné zákony zaručujú rovnosť medzi náboženskými organizáciami a rovnosť medzi občanmi, pokiaľ ide o ich náboženské presvedčenie. Preto považuje za neprijateľné zaviazať kohokoľvek finančne podporovať náboženské spoločenstvá, s ktorými sa nestotožňuje.

Na príklade Poľska znova vidíme, že sa sekulárny štát zvyčajne nedá vybudovať zo dňa na deň, ale ide takpovediac o beh na dlhú trať. Avšak zatiaľ čo u nás stále pokračuje klerikalizácia štátu a cirkvi dostávajú čoraz väčšie nadpráva a čoraz viac peňazí od štátu, v Poľsku sa situácia aspoň už otočila a vládnuci politici si konečne začali všímať aj občanov bez vyznania.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , ,