Organizátorom pochodu „za život“ ide o úplný zákaz interrupcií

Už dvakrát sa na Slovensku konal tzv. Národný pochod za život a v septembri nás čaká ďalší. Na ich internetovej stránke nájdeme veľa pekných rečí o tom, ako organizátori snívajú o krajine, kde vládne dobroprajnosť, vzájomná úcta a tak ďalej. Čo sa ale za touto akciou skrýva naozaj?

O niečom už svedčí fakt, že hlavným iniciátorom a organizátorom pochodu je Konferencia biskupov Slovenska. A ako je to pri väčšine tém, aj k téme ľudského života pristupuje katolícka cirkev absolutisticky. Všetko alebo nič, často bez rozumného premýšľania o dopadoch ich konania a okolnostiach.

Katolícka cirkev prišla s tvrdením, že ľudský život začína pri spojení spermie a vajíčka a že oplodnená bunka je to isté, ako narodený človek.

Z toho vyplývajú politické požiadavky cirkvi ako úplný zákaz interrupcií, zákaz umelého oplodnenia alebo aj zákaz výskumu kmeňových buniek, ktorý je najsľubnejším trendom vo vývoji medicíny v poslednom storočí a mohol by skutočne zachrániť milióny životov.

A tam, kde je zákaz, musí logický byť aj trest za jeho porušenie – podľa náboženských fundamentalistov v rovnakej výške, ako za vraždu. Takýto zákon navrhli v roku 2015 traja katolícki poslanci Štefan Kuffa, Marián Kvasnička a Jozef Mikloško, ktorí okrem iného chceli presadiť, aby ženy išli za umelé oplodnenie do väzenia na 5 až 12 rokov a za interrupciu na 25 rokov až doživotie. Návrh našťastie neprešiel.

Radšej by nechali tehotnú ženu zomrieť

A tak sa dostávame ku skutočným cieľom pochodu. V roku 2013 zverejnil denník SME rozhovor s vtedajším hovorcom Národného pochodu za život, v ktorom priznal, že jedným z cieľov pochodu je aj zmena legislatívy.

Tomáš Kováčik tiež v rozhovore povedal, že on sám nepripúšťa žiadne okolnosti, za ktorých je potrat akceptovateľný. Ani znásilnenie – vraj znásilnenej by možno donosenie plodu pomohlo a dalo zmysel jej životu. Za akceptovateľnú okolnosť neuznal dokonca ani ohrozenie života ženy.

Predpokladáme, že nie všetci účastníci pochodu majú takéto radikálne názory a veríme tomu, že veľa ľudí tam ide naozaj s dobrým úmyslom.

Neuvedomujú si však, akým spôsobom následne čísla o vysokej účasti cirkevní predstavitelia a katolícki politici zneužijú. Tí totiž budú tvrdiť, že pochodujúci prišli podporiť zákonný zákaz a že ich názory zdieľa väčšina národa. Skutočnosť je pritom iná – podľa prieskumu verejnej mienky by sa väčšina ľudí na Slovensku priklonila k právu ženy rozhodnúť sa.

Počet interrupcií dlhodobo klesá

Za najväčší problém však považujeme pokrytectvo predstaviteľov katolíckej cirkvi. Počet umelých potratov na Slovensku stále klesá, a to nie vďaka zákazom a trestom, ktoré požaduje cirkev, ale v prvom rade vďaka antikoncepcii a sexuálnej výchove, proti ktorým však cirkev paradoxne bojuje tiež.

Keby boli pochodujúci naozaj proti interrupciám, demonštrovali by za dostupnejšiu antikoncepciu a lepšiu sexuálnu výchovu v školách. To sa ale na pochodoch „za život“ nedeje, práve naopak.

Aj z toho je jasne vidieť, že ide o čisto ideologickú a náboženskú akciu, ktorá vychádza zo zakoreneného cirkevného postoja k žene ako k menejcennej bytosti, určenej k rodeniu detí a poslušnosti voči mužovi.

Na záver treba povedať, že ide o tému, ktorá často býva politicky zneužitá. Politici ju zvyknú vytiahnuť zo zásuvky vtedy, keď potrebujú odlákať pozornosť občanov od iných, dôležitejších tém. To isté platí aj pre katolícku cirkev, ktorá mala v poslednej dobe toľko škandálov, že by si mala najprv zamiesť pred vlastným prahom.

Kategórie: Články

Štítky: , , ,