Odovzdali sme výzvu prezidentovi SR ohľadne duchovných v nemocniciach

V predchádzajúcom článku sme vás informovali o nehoráznom návrhu zákona, ktorý schválili poslanci Národnej rady potichu bez odbornej diskusie. Narýchlo ho pretlačili ako nesúvisiaci prílepok cez poslanecký pozmeňovák na vecne nepríslušnom školskom výbore k zákonu v skrátenom konaní. Už len spôsob takej tvorby legislatívy si zaslúži čo najostrejší protest.

Schválený návrh dáva duchovným právo kedykoľvek bez pozvania vstúpiť na akékoľvek oddelenie v nemocnici vrátane gynekologického či detského oddelenia. Dokonca aj napriek nesúhlasu pacientov, riaditeľa nemocnice, či personálu, a to pod hrozbou pokuty! Ide o vážne porušovanie práv pacientov, ktoré považujeme za neprijateľné.

Veľa ľudí tento zákon nepríjemne prekvapil a pobúril. Obávajú sa, že by kňazi mohli napríklad vyvíjať psychický nátlak na ženy idúce na interrupcie. Vzhľadom na početné škandály RKC so zneužívaním maloletých vzbudzuje obavy aj voľný prístup duchovných na detské oddelenie.

Ďalší problém predstavuje ochrana osobných údajov pacientov. Osoba, ktorá nemá zdravotnícke vzdelanie, bude môcť voľne chodiť po oddeleniach, kde nad posteľami pacientov visia kartičky s menom, rodným číslom, diagnózami a podobne.

Hoci Konferencia biskupov Slovenska teraz tvrdí, že žiadny duchovný nebude poskytovať duchovnú starostlivosť bez súhlasu pacienta, realita napokon môže byť úplne iná. Veď na Slovensku pôsobia tisíce kňazov rôznych cirkví a ťažko môžeme vopred predvídať správanie každého jedného z nich.

Chceme úprimne veriť, že sa väčšina z nich bude v nemocniciach správať slušne a nebude svoju vieru nikomu nevnucovať. Avšak stačí, ak sa medzi nimi nájde čo i len jeden neodbytný fanatik, ktorý považuje za svoje „sväte“ poslanie obrátiť na svoju vieru neveriacich pacientov a problém je na svete. Pokiaľ si aj niekto nevie predstaviť, že by napríklad katolícki kňazi v nemocnici obťažovali neveriacich, iste si predstaviť vie, ako budú napríklad katolíkov navštevovať svedkovia Jehovovi a pod parlamentom schválenou pokutou 500 eur im v tom nik nebude smieť brániť.

Navyše v zákone nie je uvedené, že by sa vzťahoval iba na duchovných registrovaných cirkví, ani to, od koho musí dotyčná osoba mať poverenie vykonávať duchovenskú činnosť. V podstate tak bude môcť hociktorý samozvaný „duchovný“ voľne pobehovať po nemocniciach. Môžu to byť duchovní celkom neškodných alebo recesistických cirkví a náboženstiev, ale aj rôzne sekty a zhubné kulty, pre ktorých pacienti v zraniteľnej situácii prestavujú ideálne obete. Je teda len otázkou času, kedy tento zákon niekto zneužije.

Keďže zákon už prešiel parlamentom, jediný kto ho ešte môže zastaviť, je prezident. Ten sa môže rozhodnúť, že ho nepodpíše a vráti do parlamentu. K tomu ho už vyzvala strana SaS.

Za občianske združenie ETHOS sme vytvorili petíciu, ktorú za tri dni podpísalo vyše 1000 ľudí. Dnes, v stredu 11.6. sme doručili podpisy do podateľne kancelárie prezidenta SR. Ďakujeme vám za každý jeden podpis a hlavne za to, že nie ste k veciam verejným ľahostajní!

Už ostáva len dúfať, že prezident dokáže správne vyhodnotiť opodstatnenosť našich obáv, prispieť k zodpovednejšej tvorbe legislatívy a držať na uzde snahy náboženských fundamentalistov o deštrukciu SR ako sekulárneho štátu v zmysle článku 1 Ústavy SR.

Predseda ETHOSu Andrej Lúčny odovzdal podpisy

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , , , ,