Mimovládne organizácie v Rumunsku žiadajú ukončiť financovanie cirkví štátom

Dvadsaťtri občianskych združení v utorok požiadalo parlament, aby ukončil verejné financovanie náboženských spoločnosti v Rumunsku. Peniaze by mohli byť podľa nich lepšie využité pre zdravotníctvo alebo školstvo.

„Podľa ústavy je Rumunsko sekulárny štát a nemá žiadne štátne náboženstvo. Takže neexistuje žiadny právny dôvod, aby cirkvi v krajine naďalej poberali verejné peniaze“, povedal Toma Patrascu, podpredseda Sekulárnej asociácie.

V Rumunsku existuje 18 oficiálne registrovaných náboženských spoločnosti, pričom najväčšie z nich sú pravoslávna a katolícka cirkev. Viac ako 85 percent z 19,5 mil. obyvateľov Rumunska sa hlási k Rumunskej pravoslávnej cirkvi. Registrované cirkvi dostávajú okolo 540 miliónov eur ročne od štátu. Väčšina peňazí sa používa na platy duchovných, ale tiež na výstavbu nových kostolov.

„Bolo by lepšie používať tieto verejné peniaze na zlepšenie podmienok v školách a nemocniciach“, dodal Patrascu.

Iniciatíva bola zverejnená v dobe, kedy parlament začal diskusiu o tohtoročnom rozpočte, má však tiež veľa odporcov. Napriek svojej politickej neutrality má pravoslávna cirkev úzke vzťahy s politikmi, z ktorých mnohí podporujú cirkevné iniciatívy s cieľom získať veriacich voličov. Nedávno pravoslávna cirkev zožala kritiku pre svoj plán postaviť 107 metrov vysokú katedrálu, najvyššiu v juhovýchodnej Európe, pričom požiadala o podporu od štátu. Mesto Bukurešť už prisľúbilo pomoc vo výške 2,5 milióna eur na výstavbu tohto nového chrámu. Podobné dary už boli poskytnuté alebo oznámené tiež od iných verejných inštitúcií vrátane vlády.

zdroj: Európska humanistická federácia

Kategórie: Články

Štítky: , , ,