Konšpiračná teória o „ideológii“ LGBTI

Predseda KDH Milan Majerský v diskusii televízie Markíza nazval LGBTI „pliagou“, ktorá je podľa neho rovnako nebezpečná ako korupcia a môže „zlikvidovať národ ako taký“. Silne to pripomína nenávistnú rétoriku z obdobia klérofašizmu. Po vlne kritiky zo strany verejnosti sa alibistický ospravedlnil a tvrdil, že tým vraj nemyslel ľudí, ale ideológiu a že mal na mysli opatrenia ako registrované partnerstvá.

Najprv sa pozrime na to, čo tieto pojmy vlastne znamenajú.

LGBTI je skratka pre slová: lesby, gejovia, bisexuálne, transrodové a intersexuálne osoby, teda pre skupinu ľudí.

Ideológia je sústava filozofických, politických či náboženských názorov a ideí prispôsobených záujmom istých skupín, strán a podobne. V súvislosti s náboženstvami sa tento pojem používa len zriedkavo, pokiaľ nezasahujú do politiky. Na Slovensku, kde katolícka cirkev zasahuje do politiky dlhodobo veľmi výrazne a existujú aj politické strany na konfesionálnom základe, je tento pojem však úplne na mieste. A samozrejme je vrcholom pokrytectva, že práve človek z politickej strany, ktorá je výsostne založená na ideológii, hádže toto obvinenie na všetkých, ktorí jeho ideológiu odmietajú.

Častejšie ako o „LGBTI ideológii“ hovoria konšpirátori o tzv. „rodovej ideológii“ či „gender ideológii“ – tento pojem opakovane používali aj slovenskí biskupi, ktorí tu žiaľ patria k najvplyvnejším šíriteľom bludov.

V čom presne teda spočíva to klamstvo?

V prvom rade náboženskí fundamentalisti popierajú vedecký poznatok o tom, že sexuálna orientácia je vrodená charakteristika človeka. Inú než väčšinovú orientáciu označujú všelijakými nezmyselnými pojmami – životný štýl, choroba, zranenie a podobne. Príslušníkov LGBT komunity prezentujú ako obete akejsi propagandy a ideológie, pod vplyvom ktorej zmenili orientáciu.

V skutočnosti neexistuje nič také, čo by z heterosexuálne orientovaných ľudí urobilo homosexuálov a opačne tiež neexistuje žiadna účinná „konverzná terapia“, ktorú ponúkajú rôzni šarlatáni najmä z radov náboženských fundamentalistov, ktorí tvrdia, že vedia prerábať LGBT ľudí na heterosexuálov.

Ani životné partnerstvá či manželstvá pre všetkých nie sú žiadna ideológia. Je to opatrenie, ktorým sa dorovnávajú práva menšiny na úroveň väčšiny. Nič to nestojí, nikomu to nijako neublíži a skvalitní to život desaťtisícom ľudí. Ideologicky záporný je tu práve postoj pána Majerského.

Je to teda otázka ľudských práv. Tvrdiť, že toto je ideológia, je rovnaký nezmysel, ako keby ste povedali, že žiadať pre ľavákov možnosť písať v škole ľavou rukou je ideológia.

Kto šíri tieto bludy a prečo?

Neexistujúcou LGBT / rodovou / gender ideológiou strašia rôzni konšpirátori, cirkevní predstavitelia, ale aj neschopní politici skrývajúci sa za kresťanstvo, ktorí svoju kariéru zakladajú na vytváraní nepriateľa a šírení nenávisti. Nemajú žiadny zmysluplný program, ktorým by dokázali zaujať voličov a tak si nájdu akúkoľvek zámienku k tomu, aby sa zviezli na vlne hejtu k rôznym menšinám. K tomu potrebujú presvedčiť svojich voličov, že práve tieto menšiny ich priamo ohrozujú. Alebo ešte horšie – že ohrozujú nielen ich samotných, ale aj ich rodinu a deti. A že len oni túto hrozbu dokážu zastaviť.

Konkrétne šíria napríklad takéto tvrdenia:

– že doteraz tu nič také nebolo a že je to len výmysel niektorých ľudí,

– že ide o sprisahanie alebo koordinovaný útok najmä zo Západu s cieľom zničiť kresťanstvo, „tradičné hodnoty“ a „tradičnú rodinu“,

– že sexuálna výchova v školách má za cieľ deťom nejakým záhadným spôsobom zmeniť orientáciu,

– že párov rovnakého pohlavia je vplyvom údajnej „propagácie“ homosexuality čoraz viac, v dôsledku čoho národ alebo dokonca celé ľudstvo môže vymrieť,

– že sociálka bude len tak bezdôvodne odobrať deti z „tradičných kresťanských“ rodín a dávať ich do výchovy párom rovnakého pohlavia

a ďalšie podobné nezmysly.

Tieto konšpirácie sa šírili najmä pred 10 rokmi v čase, keď sa konalo referendum proti LGBT komunite a celú krajinu zaplavilo neskutočne množstvo bludov ohľadom tejto témy. Dobre si pamätáme tú štvavú kampaň (nielen) v kostoloch.

V súčasnosti si náboženskí fanatici našli nový terč najmä v transrodových ľuďoch, o ktorých teraz šíria veľmi podobné konšpirácie, ako predtým o homosexuálne orientovaných ľuďoch. Strašenie registrovanými partnerstvami totiž pomaly, ale isto prestáva fungovať.

S odstupom času sa potvrdilo, že v krajinách, kde schválili registrované partnerstvá, sa vôbec nič strašné nestalo. Partnerstvá či manželstvá párov rovnakého pohlavia má celá západná Európa – krajiny, ktoré sú (nielen) ekonomicky pred nami a celkovo majú vyššiu životnú úroveň. Žiadne zničené krajiny či „zlikvidované národy“, práve naopak. A to hovoríme aj o krajinách religióznejších od Slovenska ako sú Malta, či Španielsko.

Stalo sa tam len to, že neschopní politici, ktorí roky žili z toho, že vedome ubližovali svojim spoluobčanom, prišli o jeden zo základných pilierov svojej politickej existencie.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , ,