Keď Boh žehná zbraniam

Od 2. septembra 2018 bol v Kubinke, v oblasti zhruba hodinu jazdy od Moskvy naplánovaný a postupne vystavený „Hlavný chrám ozbrojených síl Ruskej federácie“. Venovaný je, podľa slov oficiálnej stránky, víťazstvu vo Veľkej vlasteneckej vojne a všetkým víťazným činom ruského národa vo všetkých vojnách. Tým sa venuje až 1,5 km dlhá „Pamätná cesta“, ktorá monumentálne v 34 sálach vystavuje vyše 4000 vojenských exponátov, zbraní a vyznamenaní. V galérii 1418 krokov (1418 dní trvania 2. svetovej vojny) boli starostlivo zhromaždené počas slávnostných ceremónií hrste hliny z hrobov a mohýl na veľkom počte vojenských cintorínov sovietskych vojakov po celej Európe, vrátane Slovenska (ceremoniály sa odohrali v Humennom, Michalovciach, Trebišove, Košiciach, Svidníku, Brezne, Zvolene, Žiline, Štúrove a Bratislave).

Chrám i cesta sú súčasťou veľkoplošného monotematicky zameraného parku „Vlastenec“. Od roku 2016 obsahuje interaktívne zamerané prezentácie historických udalostí a vojenskej techniky, vrátane tankov a lietadiel na ploche vyše 54 km². Súčasťou je strelnica a vojenská základňa (vyše 35 km²), civilná časť tvorí len zhruba tretinu celkovej plochy. Ako konštatuje britský The Guardian: „Na obed si môžete dať vojenské prídely, nakúpiť suveníry s podobizňou Vladimíra Putina a namiesto atrakcií sa deti zahrajú s granátmi alebo môžu šplhať po ťažkej vojenskej technike“. Pri slávnostnom otvorení parku prezident Putin oznámil rozšírenie vojenského arzenálu Ruska o 40 medzikontinentálnych balistických rakiet.

Chrám jasne dokumentujúci silu prepojenia štátu k obrazu doživotného prezidenta a cirkevných predstaviteľov pravoslávneho náboženstva je prezentovaný ako duchovný symbol Ruska. Prvé idey boli komunikované v septembri 2018, dokončený bol symbolicky v deň 75. výročia ukončenia 2. svetovej vojny 9. mája 2020.

Hlavná ikona chrámu precestovala pred osadením viac ako 57 000 km po celej krajine, symbolicky tak zjednotiac podporu celej idey. Vitráže so symbolmi vojenských vyznamenaní, oltáre v medi krytej emailmi v štýle vojenských prenosných oltárov, farby podľa jednotlivých zložiek vojenských síl, svätí patróni jednotlivých druhov vojska… všetko tesne spája ideu militantnej sily a náboženskej viery, v ktorej jedno verne podporuje druhé.

“Modlite sa k Bohu – víťazstvo pochádza od neho. On je náš generál, on nás aj povedie.” Alexandr Vasilievič Suvorov (1730-1800)

Demonštrácia sily, obrovský objem finančných prostriedkov, vedomé budovanie emocionálneho symbolu a zapojenie čo možno najväčšieho okruhu obyvateľov. Neodbytnými otázkami o tom, ako sa dá spojiť predstava božej lásky, odpúšťania a zmierenia, pokory a lásky k blížnemu s tým predošlým, sa tvorcovia ani doživotný prezident Putin či predstavitelia cirkvi očividne nezaoberajú. Návštevníci parku sa tiež nezamýšľajú… alebo sa obávajú to zamyslenie vyjadriť.

Zdroje:

https://www.theguardian.com/world/2015/jun/16/vladimir-putin-opens-russian-military-disneyland-patriot-park

https://hram.mil.ru/history

https://www.avclub.pro/cases/grandioznyy-proekt-doroga-pamyati-v-parke-patriot/

https://www.brezno.sk/hrst-zeme-z-masoveho-hrobu-cervenej-armady-na-novom-cintorine-v-brezne-poputuje-do-ruska/

https://humenne.dnes24.sk/z-vojenskeho-cintorina-v-humennom-zoberu-hrst-zeme-poputuje-do-zakladov-noveho-ruskeho-chramu-348858

Kategórie: Články

Štítky: , ,