Kampaň za sekulárne Poľsko

Po nedávnom skoro úplnom zákaze interrupcií v Poľsku rastie v tejto krajine odpor proti vláde katolíckych fundamentalistov, ale aj proti samotnej cirkvi. Stovky Poliakov v posledných mesiacoch formálne vystúpili z cirkvi. Napríklad v hlavnom meste Varšava sa tak v novembri po oznámení rozsudku Ústavného súdu o interrupciách rozhodlo viac ľudí ako za celý zvyšok roka.

Začiatkom marca iniciovali poľské sekulárne organizácie kampaň „Samé plusy“. Jeho autori píšu na stránke Sameplusy.info:

„Dosť bolo pasivity. Je čas vziať veci do vlastných rúk. Každý môže vidieť, aká cirkev je, a neoplatí sa jej venovať viac pozornosti. Zamerajme sa na život v súlade s našimi vlastnými presvedčeniami, úprimne k sebe a k svetu. Každý krok sa počíta: vystúpenie z cirkvi, odhlásenie detí z náboženskej výchovy alebo civilný sobáš namiesto cirkevného. Sú to naše postoje a rozhodnutia, ktoré zmenia Poľsko na sekulárny štát. Sekulárny znamená štát pre každého, bez ohľadu na vieru, názory, pohlavie, sexuálnu orientáciu a akékoľvek ďalšie vlastnosti. Taký, v ktorom sa konečne môžeme všetci cítiť ako doma.“

K jednotlivým bodom nájdete na stránke podrobné informácie. Dozviete sa napríklad aj to, aké výhody majú civilné obrady (sobáš, pohreb) oproti cirkevným alebo prečo je lepšie nedať deti hneď po narodení pokrstiť, ale počkať kým dospejú a rozhodnú sa sami, či chcú alebo nechcú byť členmi nejakej cirkvi.

Zároveň iniciátori kampane zdôrazňujú, že ich cieľom nie je bojovať proti cirkvi alebo presvedčiť veriacich katolíkov, ale ukázať ľuďom, ktorí sami dospeli k tomuto rozhodnutiu, ako sa môžu oddeliť od cirkevnej inštitúcie. Ide hlavne o ľudí, ktorí zostali v cirkvi iba zo zvyku, ale nestotožňujú sa s názormi cirkevných predstaviteľov a nesúhlasia s ich neustálym zasahovaním do politiky. Kampaň vyrazila aj do ulíc, má billboardy a mobilné reklamy v 32 poľských mestách.

Organizátori upozorňujú aj na výnimky a nadpráva, ktoré cirkev dostáva počas pandémie. Nemusí zavrieť kostoly ani pri rekordnom počtu nových infekcií a je to jediná inštitúcia, s ktorou štátne orgány rokujú o tom, s akými obmedzeniami súhlasí.

Ďalším bodom kampane je sčítanie obyvateľov, ktoré sa v Poľsku začalo až 1. apríla. Aj tam je možné označiť „bez vyznania“ a rovnako ako my aj poľské sekulárne organizácie upozorňujú, že v sčítaní nejde o krst ani o vieru, ale o príslušnosť k náboženskej organizácii – cirkvi.

Prajeme kampani „Samé plusy“ veľa úspechu.

Kategórie: Články

Štítky: , ,