Humanisti zdôraznili pred OSN rolu slobody slova v posilňovaní tolerancie

Humanisti odkázali OSN, že pre boj s intoleranciou potrebujeme viac slobody slova, nie menej.

Počas prednášania záverečných stanovísk 35. zasadnutia Koncilu OSN pre ľudské práva IHEU a jej sesterská organizácia EHF (ktorej členom je Ethos) urgovali koncil, aby mal na pamäti, že práva na slobodu vyznania a slobodu slova hrajú kľúčovú úlohu v boji s intoleranciou.

Stanovisko prednesené zástupkyňou EHF, Julie Parnet, bolo prednesené v rámci debaty o Durbanskej deklarácii, ktorá sa zameriava na boj s intoleranciou. V stanovisku sme argumentovali, že tolerancia môže byť dosiahnutá len ak ľudia majú právo vyjadrovať svoje presvedčenie, zatiaľ čo umlčovanie ľudí napríklad zákonmi o rúhaní popiera medzinárodne uznané ľudské práva.

Pripomenuli sme štyri posledné obzvlášť závažné prípady obvinení z rúhania, v ktorých vystupujú jednotlivci rôznych pozadí – ateista odsúdený na smrť v Saudskej Arábii, kresťan uväznený na dva roky v Indonézii, šiitsky moslim odsúdený na smrť v Pakistane a ľudskoprávny aktivista, ktorému sa vyhrážajú smrťou v Bangladéši.

Podotkli sme pred koncilom, že “v niektorých prípadoch samotné vyjadrenie vlastnej viery alebo presvedčenia môže byť považované za kritizovanie iných vier. Toto je však malá cena, ktorú by sme mali byť ochotný zaplatiť za ochranu náboženskej slobody, slobody slova a rozširovanie vzájomného porozumenia.”

Celé znenie stanoviska môžete nájsť tu.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , ,