Humanisti pomáhajú vojnovým utečencom

Do pomoci utečencom pred vojnou na Ukrajine sa zapojilo obrovské množstvo organizácií a dobrovoľníkov po celom svete. Pridali sa aj sekulárni humanisti z Humanists International a European Humanist Federation a ich členské organizácie v jednotlivých krajinách.

Humanisti z Belgicka vypravili konvoj s pomocou pre utečencov na poľsko-ukrajinskej hranici

Po 1,500 km dlhej ceste dorazili v pondelok v noci zamestnanci deMens.nu and Centre d’Action Laïque do Medyky, dedinky na poľsko-ukrajinskej hranici.

Štyri dodávky so zdravotníckym materiálom a ďalšími potrebami boli včera v tamojšom tábore vyložené, pretriedené a distribuované utečencom z Ukrajiny.

„To, čo sme videli, na nás urobilo hlboký dojem. V našom aute sa rozhostilo úplné ticho, nik nepreriekol ani slova. Napriek konfrontácii s veľkým ľudským utrpením, sme cítili hrdosť na našu humanistickú komunitu, ktorá preukázala svoju silu“, povedala Yasmina El Boubkari.

Anne France Ketelaer, výkonná riaditeľka DeMens.nu a viceprezidentka Humanists International, uviedla: „Každodenné zábery zachytávajúce ukrajinských utečencov nami hlboko otriasli. V takýchto časoch, sa musíme spojiť, aby sme pomohli tým, ktorí to potrebujú. A urobili sme to. Som neskutočne hrdá na našu humanistickú komunitu, najmä na tých, ktorí sa podujali autami na cestu dlhú 3000 km: tam dopravili zásoby a naspäť priviezli 26 utečencov. Dokázali sme, že sme súcitní, keď nás potrebujú, a schopní, keď treba niečo dosiahnuť. Všetci spoločne stojíme za Ukrajinou.“

Véronique De Keyser, presidentka Centre d’Action Laïque, uviedla: „Pracovníci, ktorých sme poslali na hranicu nám rozpovedali, aký  hlboký dojem na ich urobili utečenci prichádzajúci k nim hľadať pomoc. Musíme byť pripravení: naša solidarita bude potrebná dlhú dobu. Je to povinnosť nás – humanistov – prejaviť našu spolupatričnosť a preukázať ako u našich krajinách vítame všetkých utečencov bez rozdielu. Musíme konať teraz i potom.“

Nemeckí humanisti sa pripravujú na utečeneckú vlnu, ktorá čoskoro príde

Humanistische Vereinigung so sídlom v Norimbergu v Nemecku, ktorá je členskou organizáciou EHF, zaviedla všetky potrebné opatrenia na prípravu pomoci utečenecom, ktorí onedlho zaklopú na ich dvere.

Humanistische Vereinigung pôsobiace v spolkovej krajine Bavorsko na juhu Nemecka ešte nezaznamenala prílev utečencov, ktorý v posledných týždňoch zasiahol Berlín. To však neznamená, že táto organizácia čakala so založenými rukami. Humanistische Vereinigung pripravila štyri internátne byty, každý so siedmimi izbami, dokopy s ubytovacou kapacitou pre štyridsať utečencov. Byty sú zatiaľ prázdne, preto sú ideálnym miestom pre ubytovanie tých, ktorí to potrebujú.

V rozhovore pre médiá prezident Humanistische Vereinigung Michael Bauer spomenul aj prácu vykonanú pri príprave materských škôl a obchodov s oblečením z druhej ruky. Oblečenie a starostlivosť o deti sú pre ľudí na úteku dôležité, pretože im pomáhajú čo najskôr sa vrátiť do normálneho života. Avšak pre deti je dôležité najmä to, aby im pomohli s prekonaním mnohých traumatických zážitkov, ktorými prešli za posledných pár týždňov. Humanistische Vereinigung je pripravená na utečencov, ktorí im prídu do cesty a svojou pripravenosťou prejavuje humanistickú vieru pomáhať ľuďom okolo nás. EHF s radosťou sleduje, koľko jej členských organizácií tvrdo pracuje pre prichádzajúcich utečencov z Ukrajiny a bude pokračovať v podpore a vyzdvihovaní tých, ktorí utečencom pomáhajú.

Zdroje:

HI: Belgian Humanist convoy reaches Ukraine border with humanitarian aid

EHF: Humanistische Vereinigung prepares for a flow of tefugees that is soon to come

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , , , ,