Veriacich registrovaných cirkví je čoraz menej. Potvrdzujú to výsledky sčítania obyvateľov z roku 2011 aj 2021, podľa ktorých sa ich počet za posledných 20 rokov znížil z pôvodných 4,5 miliónov na 3,7 miliónov. Najväčšia Rímskokatolícka cirkev v tomto období stratila cca 670-tisíc veriacich. Dlhodobo klesá aj počet základných cirkevných obradov.
Príspevok pre cirkvi neustále rastie
Presne opačný vývoj však môžeme sledovať pri štátnom financovaní cirkví. Registrované cirkvi dostávajú od štátu množstvo rôznych dotácií, ktoré ani nie je možné presne vyčísliť, preto tu píšeme iba o príspevku, ktorý každý rok automaticky dostávajú „len tak“ – bez toho, aby ho museli používať na konkrétny účel a aby štát mohol k tomu niečo povedať.
Podrobné údaje za roky 2000 – 2019, 2020, 2021, 2022 a 2023 nájdete na stránke ministerstva kultúry. Zatiaľ čo v roku 2000 cirkvi dostali „len“ 17 miliónov, v súčasnosti je tu už 57 miliónov. Napriek klesajúcemu počtu veriacich príspevok štátu pre cirkvi teda vzrástol o viac ako 300% – a stále rastie!
Za celé obdobie 2000 – 2023 tak získali cirkvi cca 880 miliónov eur od štátu. K starším údajom sme sa už nedopátrali, je však pravdepodobné, že od vzniku samostatnej Slovenskej republiky táto čiastka už prevýšila miliardu eur.
Aj keď zvážime infláciu a rast minimálnej mzdy, je jasné, že cirkvi neprispôsobujú počet svojich prevádzok a zamestnancov klesajúcemu počtu veriacich, ale pýtajú stále viac peňazí hradených všetkými daňovými poplatníkmi.
Neexistuje pritom žiadny dôvod v tomto financovaní pokračovať. Keď po roku 1989 cirkvi požadovali navrátenie všetkých majetkov, argumentovali, že je to prvý a podstatný krok k ich odluke od štátu. Aj vďaka týmto majetkom mali dokázať financovať samy svoju činnosť. Od reštitúcií však už uplynulo mnoho rokov a k finančnej odluke stále nedošlo.
Kupovanie politickej podpory biskupov?
Tento nárast sa ešte začal zrýchľovať od roku 2016, keď dotácia medziročne narástla o viac než milión a v ďalších rokoch už o viac než tri milióny eur. V roku 2019 vláda krátko pred voľbami na želanie biskupov schválila zmenu zákona o financovaní cirkví, ktorá registrovaným cirkvám garantuje neustále automatické zvyšovanie príspevku bez ohľadu na počet veriacich. Zároveň bolo delenie financií medzi jednotlivé cirkvi nastavený tak, aby zvýhodňovalo Rímskokatolícku cirkev na úkor ostatných.
Ako píše evanjelický teológ Samuel Jezný, silne to pripomínalo kupovanie politickej podpory biskupov:
„Zrejme si pamätáte, ako predstavitelia najväčších náboženských spoločností na Slovensku podporili prezidentského kandidáta Maroša Šefčoviča. Teraz vláda biskupom rekordne zvýši finančnú dotáciu. Len ťažko sa ubrániť predstave, že ide o odmenu za verné spojenectvo vládnej koalície a náboženských predstaviteľov. Tento model financovania náboženských lídrov aktívne motivuje k tomu, aby podporovali ruku, ktorá ich živí – teda strany súčasnej vládnej koalície. Zároveň platí, že ani veriaci, ani obyčajní duchovní nemajú v náboženských spoločnostiach žiadnu reálnu moc. Vedenie náboženských spoločností disponuje financiami na platy všetkých podriadených a môže rozhodovať o ich budúcnosti. Veriaci v zahraničí môžu nezodpovedným náboženským lídrom odoprieť ďalšie financovanie. U nás to neplatí – štát biskupom prispeje bez toho, aby sa reálne zaujímal o to, ako s financiami preláti nakladajú, a čo si vlastne veriaci myslia.“
Volebná kampaň náboženských fundamentalistov
Opäť sa blížia voľby a opäť sa niektorí politici snažia zapáčiť biskupom ešte väčším nalievaním peňazí daňových poplatníkov do cirkví. V tomto roku cirkvi pritom už dostali o päť miliónov viac ako v predchádzajúcom a poslanci zmenili viaceré zákony v ich prospech.
Niektorým to však stále nestačí. V rámci svojej volebnej kampane chcú bez verejnej diskusie na poslednú chvíľu pretlačiť zmenu zákona, ktorú si občania SR neprajú a ktorá je absolútne nespravodlivá nielen voči neveriacim, ale aj voči štátnym zamestnancom. Na júnovej parlamentnej schôdzi sa má o tomto návrhu hlasovať.
Preto budeme radi, ak podpíšete našu petíciu na stránke www.financovaniecirkvi.sk a pomôžete nám s jej propagáciu. Ďakujeme za každý podpis a zdieľanie!
Kategórie: Články
Štítky: biskup, dotácia, financovanie, financovanie cirkví, návrh zákona, odluka cirkví od štátu, sčítanie obyvateľov