Návšteva pápeža Františka na Slovensku priniesla ďalšiu kontroverziu. Po tom, ako sa zistilo, že aj keď ide o akciu s cieľom šíriť katolícku vieru, zaplatí ju štát z daní všetkých občanov a na zabezpečenie prípravy návštevy vyčlenil vládny kabinet viac než 5,4 milióna eura, menia sa na poslednú chvíľu aj pravidlá pre účastníkov.
Cirkev pritom dostala toto obrovské množstvo peňazí nielen na zabezpečenie registrácie účastníkov, na logisticko-administratívne zabezpečenie návštevy, ale aj priamo na náboženské obrady a liturgie. Ministri odobrili aj denné vyčlenenie do 1300 príslušníkov Ozbrojených síl SR, špeciálnej techniky k výkonu radiačného, chemického a biologického prieskumu a tri vrtuľníky.
Nečakane malý záujem
Stalo sa však niečo nečakané. Na plánované tri masové akcie v Prešove, v Košiciach a v Šaštíne sa prihlásilo oveľa menej ľudí, ako biskupi predpokladali. Na celom Slovensku sa prihlásilo v prvom týždni registrácie len 28-tisíc záujemcov, hoci celková kapacita bude až 400-tisíc ľudí.
Cirkev sa situáciu snaží všemožne zachrániť a zachovať dojem Slovenska ako bašty katolicizmu, a tak vraj nebude skúmať, kto z návštevníkov do ktorej diecézy patrí. Takéto výzvy ale ľudí skôr pobavili ako presvedčili.
Postupne sa v médiách začali objavovať články o tom, že kvôli nízkemu záujmu vraj hrozí Slovensku blamáž, pokiaľ vláda nezmení pravidlá a neudelí cirkvi v súvislosti s návštevou pápeža ďalšie výnimky z platných opatrení. V skutočnosti samozrejme blamáž nehrozí Slovensku, ale slovenským katolíckym biskupom.
Všímame si tiež paradoxnú situáciu, kedy najvyhranenejšie voči pápežovi nevystupujú na sociálnych sietiach neveriaci, ale práve ultra-konzervatívni kresťania, ktorí pápeža Františka nerešpektujú a teda sa ani neplánujú zúčastniť jeho návštevy. Akým podielom však toto prispieva k nízkej účasti nevieme odhadnúť.
KBS si opäť raz presadila svoje
Ešte koncom júla oznámili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a arcibiskup Stanislav Zvolenský, že masové cirkevné podujatia počas návštevy pápeža budú výnimočne povolené, ale iba pre očkovaných. „Povolíme účasť vysoko nad rámec platných opatrení, no podmienkou účasti na svätých omšiach a iných podujatiach bude plná zaočkovanosť účastníkov podujatí,“ povedal Lengvarský.
Stačila však výzva od biskupov a ich politických spojencov, aby štát umožnil aj nezaočkovaným navštíviť podujatia s pápežom, a zrazu je všetko inak. Vláda ustúpila a organizátori na poslednú chvíľu zmenili pravidlá. Je desivé, aký politický vplyv a silu rozhodovania majú katolícki biskupi aj v zdravotných otázkach celosvetovej pandémie, ktorej dôsledkom na Slovensku podľahlo už vyše 10 tisíc ľudí.
Následky tohoto rozhodnutia uvidíme koncom septembra. Už teraz sa epidemická situácia zhoršuje rýchlejšie ako vlani. Ak bude následkom masívna tretia vlna koronavírusu, preplnené nemocnice a ďalšie obmedzenia pre všetkých, bude to nespravodlivé voči tým, ktorých hlava katolíckej cirkvi vôbec nezaujíma.
Navyše predpokladáme, že biskupi odmietnu niesť zodpovednosť za budúcich chorých a mŕtvych. Zdá sa, že viac ako na zdraví veriacich im záleží na tom, aby prišiel požadovaný počet účastníkov a aby predstava o „katolíckej krajine“ zostala zachovaná.
Kategórie: Články
Štítky: návšteva pápeža, pápež, pápež Frantisek