Už pred 20 rokmi protestovali ľudia proti klerikalizácii Slovenska

Sekulárny aktivizmus v tejto krajine nie je ničím novým. Už pred mnohými rokmi tu boli ľudia, ktorí upozorňovali na čoraz silnejší politický vplyv katolíckej cirkvi a varovali pred jeho následkami.

Protestná akcia na letisku

V roku 2003 pricestoval na Slovensko vtedajší pápež Ján Pavol II. Pri tejto príležitosti vznikla iniciatíva s názvom „Povedz to nahlas: Nie klerikalizácii Slovenska!“ Založili ju Iniciatíva Inakosť, ktorá sa dlhodobo snaží o zrovnoprávnenie LGBT komunity, občianske združenie Ganymedes, prvé lesbické združenie Museion (web lesba.sk), Mladí sociálni demokrati a organizácie za práva žien Možnosť voľbyAspekt. Spolu organizovali na letisku protestnú akciu.

Rovnako ako naše zhromaždenie pri návšteve pápeža Františka, ani vtedajšia akcia nebola zameraná proti osobe pápeža alebo jeho návšteve. Organizátorom však rovnako ako nám prekážalo, že celú návštevu nefinancovala samotná cirkev, ale štát z daní všetkých občanov. Okrem toho chceli vyjadriť svoj nesúhlas s prenikaním mocenského vplyvu katolíckej cirkvi do politického a spoločenského života.

V predmetný septembrový deň desiatky mladých ľudí rozložili transparenty s nápismi „Nediskriminuješ blížneho svojho“, „Cirkev do kostolov, nie do škôl“ a podobne. Prítomní veriaci to vnímali ako provokáciu.

Slovenská televízia o nich neinformovala

Jedna z hovorkýň kampane, ľudskoprávna aktivistka Hana Fábry, spomína na túto akciu: „V tom čase bol klerikálny tlak, ktorý tu existuje už od roku 1989, veľmi silný. Mali sme veľké transparenty, takže sme obsadili vizuálne relatívne veľký priestor. Už keď sme boli na letisku, vedeli sme, že slovenská televízia má výsostné vysielacie práva, takže média, ktoré neboli priamo na letisku, prebrali informácie zo slovenskej televízie. Našťastie médií na letisku bolo celkom veľa a zaberali nás BBC, nemecká RTL, česká televízia, český rozhlas, rôzne elektronické a tlačené médiá. V tom čase bol riaditeľom slovenskej televízie Richard Rybníček, ktorý sa prejavoval ako „tvrdý kresťan“. Okrem toho, že v tom čase nepustil do vysielania spot Úradu vlády proti diskriminácii, pretože sa v ňom objavila aj téma práv LGBT ľudí, neboli z letiska odvysielané žiadne zábery na nás. Väčšina ľudí sa tak o našej akcii zrejme ani nedozvedela.“

Aj keď iniciatíva Povedz to nahlas dnes v tejto forme už neexistuje, treba jednoznačne oceniť jej aktivity. Vystupovala napríklad proti diskriminácii lesieb a gejov zo strany katolíckej cirkvi a KDH. Upozorňovala aj na ďalšie aktivity cirkvi a kresťanských politikov, ktoré ohrozovali sekulárny charakter Slovenskej republiky a prvý článok Ústavy, podľa ktorého sa SR neviaže sa na žiadne náboženstvo. Kritika iniciatívy sa týkala hlavne Základnej zmluvy s Vatikánom, jej dodatkov a jej dôsledkov ako napríklad zavádzania povinne voliteľného náboženstva na školách, diskriminovania členov iných cirkví a ľudí bez vyznania.

Klerikalizácia štátu pokračuje dodnes

Žiaľ, odvtedy sa situácia v mnohých ohľadoch výrazne zhoršila. Po Základnej zmluve s Vatikánom boli prijaté ďalšie (o pôsobení kňazov v ozbrojených silách a o katolíckej výchove v školách), ktoré garantujú katolíckej cirkvi významné nadpráva. V roku 2009 parlament schválil sprísnenie interrupcií a zavedenie 48-hodinovej povinnej čakacej lehoty. Po štvavej kampani v kostoloch sa v roku 2014 dostal do Ústavy SR zákaz manželstiev párov rovnakého pohlavia. Registrácia akejkoľvek novej cirkvi je od roku 2017 prakticky nemožná a tak vznikol monopol už registrovaných cirkví. V roku 2019 si biskupi vylobovali absurdný zákon, ktorý im de-facto garantuje neustále automatické zvyšovanie štátneho príspevku bez ohľadu na počet veriacich.

A to sú len niektoré najznámejšie príklady. Aj keď v spoločnosti vidíme opačný vývoj a veriacich veľkých cirkví dlhodobo ubúda, klerikalizácia štátu neustále pokračuje do dnešného dňa a zastaviť ju môžeme len spoločne. Najbližšiu príležitosť k tomu budeme mať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , , , , , , , ,