Už od septembra má Slovensko splnomocnenkyňu vlády pre ochranu slobody vierovyznania. Do tejto novo zriadenej funkcie vybrala vláda bez akejkoľvek verejnej diskusie práve tú najnevhodnejšiu osobu – poslankyňu Annu Záborskú, ktorá v parlamente najaktívnejšie presadzuje agendu katolíckych fundamentalistov. Ako sme predpokladali, pre neveriacich a náboženské menšiny, ktoré sú u nás dlhodobo diskriminované, odvtedy neurobila nič. Jediné čo chráni, sú privilégiá a neustále sa zvyšujúci prísun štátnych peňazí pre katolícku cirkev.
Záborská sa nezastala náboženských menšín
O nespravodlivom systéme financovania cirkví nebola ochotná ani len diskutovať, lebo túto otázku považuje za „vyriešenú“. Nechcela sa stretnúť ani so Svedkami Liehovovými, ku ktorým sa v sčítaní obyvateľov prihlásilo vyše 14-tisíc ľudí, čo je viac, ako k väčšine registrovaných cirkví.
S predstaviteľmi neregistrovanej starokatolíckej cirkvi, ktorá dlhodobo usiluje o štátnu registráciu, sa síce rozprávala, no zatiaľ im nijako nepomohla a v nedávnej parlamentnej diskusii o tejto veci sa ich nezastala. V rozprave ani slovom nezmienila, že súčasný stav, ktorý de-facto znemožňuje registráciu akejkoľvek novej cirkvi, je obmedzením náboženskej slobody. Iba neurčito skritizovala návrh Tomáša Valáška, že je údajne v rozpore s medzinárodnými dohovormi. V čom ten rozpor je, už nepovedala a pri hlasovaní o návrhu sa alibisticky zdržala. Takéto správanie splnomocnenkyne je naozaj hanba a výsmech všetkým občanom, ktorí sa nehlásia k privilegovanému spolku 18 už registrovaných cirkví.
Po otrasnej parlamentnej debate plnej osočovania a klamstiev zo strany tzv. „kresťanských“ poslancov a jej predčasnom ukončení zostali predstavitelia náboženských menšín plným právom sklamaní a nahnevaní. Svoju snahu o zrovnoprávnenie však nevzdávajú. A keďže splnomocnenkyňa absolútne nespĺňa svoju funkciu, hľadajú pomoc inde.
Starokatolíci sa obrátili na ombudsmanku
Starokatolícky kňaz Martin Kováč napísal ombudsmanke Márii Patakyovej a požiadal ju o stanovisko k porušovaniu náboženskej slobody na Slovensku. Ombudsmanka vo svojom liste konštatuje, že súčasnú právnu úpravu registrácie cirkví na Slovensku považuje za „neprimeranú, diskriminačnú a nie nevyhnutnú v demokratickej spoločnosti“. Na základe právnej analýzy vyzýva Ministerstvo kultúry iniciovať zmenu zákona, pričom odporúča zavedenie tzv. dvojstupňovej registrácie. Ak sa situácia nezmení, starokatolíci tiež uvažujú o podaní sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva, ktorý už viackrát rozhodol o podobných prípadoch v iných krajinách.
Sčítanie obyvateľov 2021 ukázalo, že sa náboženské zloženie spoločnosti na Slovensku mení a výrazne pribudlo ľudí bez vierovyznania. Na zmenu zákonov však chýba politická vôľa. Neveriaci a náboženské menšiny sú naďalej ignorovaní a zmeniť to môže zrejme len verejný tlak. Občianske združenie ETHOS preto bude usilovať o väčšiu spoluprácu s inými organizáciami, aby sme súčasný nespravodlivý stav spoločne zmenili a dosiahli skutočnú náboženskú slobodu pre všetkých.
Kategórie: Články
Štítky: Anna Záborská, náboženská sloboda, náboženstvo, parlament, starokatolíci