Staronová vláda pokračuje v zvýhodňovaní cirkví

Dlho trvajúca parlamentná kríza sa nateraz skončila. Vznikla nová vláda, ktorá sa však od tej starej veľmi nelíši. A to ani v presadzovaní požiadaviek katolíckych biskupov.

Nový premiér: kresťanský aktivista

Premiérom sa stal doterajší minister financií Eduard Heger, katolícky charizmatik, ktorý mal na kandidátke okrem profesie uvedené aj označenie „kresťanský aktivista“. O charizmatických kresťanoch sa vie, že sú dobre organizovaní a rozhodnutí presadzovať svoje videnie sveta v každej spoločnosti. Je teda nepravdepodobné, že takýto človek bude vedieť svoju osobnú vieru oddeliť od výkonu štátnej funkcie. Podobne ako jeho stranícky kolega Krajčí, aj Heger v minulosti natočil niekoľko kazateľských videí, kde rozpráva o tom, ako treba telepaticky komunikovať s Duchom svätým a získavať od neho rady. 

Ako sa dalo čakať, Heger hneď na začiatku dal najavo, že aj preňho sú želania biskupov na prvom mieste. Tí sa už dlho sťažujú na zatvorené kostoly. Bývalý predseda KDH Ján Figeľ dočasný zákaz konania bohoslužieb pre verejnosť v čase pandémie dokonca považuje za porušenie ústavného a medzinárodného práva a podal v tejto veci podnet na súd, v čom ho biskupi podporili.  Pritom podľa tabuľky Ministerstva zdravotníctva patria kostoly do skupiny s najväčšom rizikom šírenia koronavírusu a do kostolov chodí hlavne tá najohrozenejšia veková skupina.

V skutočnosti dočasné obmedzenie niektorých práv z dôvodu ochrany života a zdravia nie je ich porušením. Zákaz verejných omší by bol porušením ľudských práv iba v prípade, ak by boli omše zakázané, no iné podujatia pre verejnosť povolené.

Ďalšie výnimky pre cirkvi

Ešte pred nástupom do novej funkcie sa Heger stretol s arcibiskupom Zvolenským ohľadom obnovenia bohoslužieb s účasťou veriacich, a hneď na to bola povolená výnimka zo zákazu vychádzania a umožnené „individuálne duchovné služby“ a návštevy kostola počas Veľkej noci. Toto rozhodnutie veľa ľudí nahnevalo a oprávnene sa pýtajú, prečo teda nie aj individuálne kaderníctvo, kozmetika, malý obchod s jedným zákazníkom vnútri a podobne.   

Najviac na celej veci však zaráža Hegerovo nezmyselné odôvodnenie tejto výnimky: „Dnes môžete ísť k psychiatrovi, ale už nemôžete ísť k duchovnému, ktorý robí podobnú činnosť.“ Tým akoby povedal, že náboženská viera je psychiatrická diagnóza. Na druhej strane je prirovnanie psychiatra, ktorý vyštudoval medicínsky odbor založeného na vede, k farárovi naozaj hrubé znevažovanie medicínskeho povolania. Pripomína to nedávny úplne absurdný návrh poslankyne Záborskej, ktorá chcela, aby kňazi boli zákonom považovaní za zdravotníkov.

Potom čo vláda zmiernila opatrenia pre cirkvi, parlament ju vyzval, aby umožnila ešte aj veľkonočné omše vo vonkajších priestoroch – s odôvodnením, že  „je pekné počasie“. Toto je naozaj výsmech ľuďom, ktorí v dôsledku pandémie prišli o všetko a potrebujú mať otvorené prevádzky na prežitie. Pre vládu a poslancov je však dôležitejšie otvoriť kostoly, ktoré by prežili aj prázdne, lebo majú všetko hradené štátom. Tento návrh podporilo až 71 poslancov zo 133 prítomných. Opäť sme videli spoločné hlasovanie Oľano, ĽSNS, Smeru, Hlasu a Sme rodiny. Znova sa ukázalo, že sa vždy vedia spojiť naprieč politickým spektrom, keď ide o výnimky a výhody pre cirkvi.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , ,