Na októbrovej parlamentnej schôdzi prišlo na rad hneď niekoľko škodlivých návrhov, ktoré predložila Kresťanská únia, ale aj poslanci vládnej koalície.
Hneď na začiatku schôdze prešlo nehorázne zvyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi, o ktorom sme už písali tu a pripravujeme proti nemu protestnú akciu.
Anti-uznesnie o interrupciách
Nezmyselné anti-uznesenie k uzneseniu Európskeho parlamentu o práve na prístup k interrupciám sa ocitlo v parlamente už po tretíkrát v priebehu niekoľkých mesiacov. Tentokrát ho však už nepredložilo hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO), ale štyria poslanci vládnej koalície – Marián Kéry, Ján Podmanický a Richard Glück zo Smeru a Roman Michelko z SNS. Kéry a Podmanický hlasovali už v predchádzajúcich volebných obdobiach za každé obmedzovanie práv žien, okrem iného aj za šialený návrh, ktorý by posielal ženy do väzenia za umelé oplodnenie. Glück bol aj na pochode cirkevníkov za zákaz interrupcií a už viackrát sa negatívne zviditeľnil – prvýkrát bitkou s Igorom Matovičom, potom aj tým, že obhajoval skrátenie premlčacej lehoty pri znásilnení a zosmiešňoval obete znásilnenia. Od nich takáto iniciatíva preto neprekvapuje.
Opakovali pritom už veľakrát vyvrátené klamstvo, že vraj uznesenie Európskeho parlamentu zasahuje do kompetencií členských štátov. Nakoniec im na tretí pokus im toto anti-uznesenie prešlo, keď sa pri hlasovaní spojili náboženskí fundamentalisti všetkých strán – za hlasoval celý Smer, SNS, KDH, hnutie Slovensko a časť poslancov Hlasu. Ani uznesenie EP, ani toto trápne anti-uznesenie síce nebude mať žiadny vplyv na slovenské zákony, ale fundamentalisti nám znova narobili hanbu v zahraničí.
Náboženské zákazy tentokrát neprešli
Nakoniec prišli na rad aj návrhy Kresťanskej únie, ktoré ich predkladatelia skoro celý rok presúvali z jednej schôdze na druhú: zákaz nedeľného predaja a povinné pochovávanie potratených plodov, ktoré by viedlo k výraznému predraženiu interrupcií. Ani jeden z týchto návrhov neprešiel, za prvý aj za druhý hlasovalo len hnutie Slovensko, KDH a niekoľko jednotlivcov zo Smeru.
Záborská a Vašečka to však nevzdávajú, na ďalšiu schôdzu predložili nový návrh na sprísnenie interrupcií. Aspoň sa už pokrytecky netvária, že im ide o „pomoc“ ženám, ako v minulom volebnom období, čo im beztak nikto neveril. Tentokrát chcú skrátiť dobu, počas ktorej je interrupcia legálna, z 12 na 8 týždňov. V tak skorom štádiu tehotenstva ženy pritom často ešte ani nevedia, že sú tehotné.
Jeden obzvlášť odporný diskriminačný návrh predložila SNS – zákaz „netradičnej sexuálnej výchovy“, do ktorej spadá informovanie o čomkoľvek, čo nie je zväzkom muža a ženy. SNS pritom opäť hovorila nezmysly o „neštandardnej sexuálnej orientácii“, šírení ideológie či nebezpečnej indoktrinácii mládeže. Keby škola zákon porušila, zriaďovateľ školy by mohol dostať pokutu až 30-tisíc eur.
V skutočnosti jediná propagácia ideológie a indoktrinácia mládeže, ktorá sa v školách deje (a navyše za štátne peniaze a bez možnosti, aby štát do toho mohol zasahovať) je tá na hodinách náboženskej výchovy. Ale to SNS samozrejme nevadí.
Našťastie SNS pre svoj návrh nenašla podporu medzi koaličnými partnermi ani v opozícii a tak zaňho hlasovalo len 11 poslancov.
Tajomná podpora Glücka
Za povšimnutie stojí aj to, že Národná rada zvolila v tajnej voľbe hore spomínaného Glücka za nového predsedu branno-bezpečnostného výboru, pričom zaňho hlasovalo až 85 poslancov – teda nielen koalícia, ale aj niektorí poslanci opozície. PS, SaS a hnutie Slovensko jednoznačne odmietajú, že by Glücka podporili, zatiaľ čo KDH sa len vykrúca a všetko nasvedčuje tomu, že to boli práve poslanci KDH. Zrejme chcú zobchodovať túto podporu za presadenie niečoho zo svojej agendy. Navyše vystupuje Glück, ako sme už uviedli, proti reprodukčným právam žien a má teda ku KDH ideologicky blízko.
Dobrý návrh PS, ktorý by znova umožnil registráciu nových cirkví (bez automatického nároku na štátne financovanie), podľa očakávania neprešiel. Hlasovali zaňho iba PS a SaS, väčšina poslancov sa zdržala a Smer a KDH boli priamo proti. Absurdný a diskriminačný zákon, ktorý znemožňuje registráciu akejkoľvek novej cirkvi, tak bude platiť aj naďalej.
Z toho je jasne vidieť, že náboženskí fundamentalisti síce majú plno reči o náboženskej slobode, ale myslia tým iba tú svoju. Náboženské menšiny aj občanov bez vyznania naďalej úplne ignorujú. Tiež je príznačné, že všetky návrhy na sprísnenie či zákaz interrupcií pravidelne predkladajú buď muži alebo jedna 76-ročná dôchodkyňa, ktorá je touto témou doslova posadnutá – teda ľudia, ktorí sami nemôžu nechcene otehotnieť. Už je načase, aby sme si konečne zvolili poslancov, ktorí budú brať ohľad na všetkých občanov SR a nielen na svoje vlastné záujmy.
Kategórie: Články
Štítky: Európsky parlament, Hlas, interrupcia, KDH, návrh zákona, OĽaNO, parlament, práva žien, Progresívne Slovensko, registrácia cirkví, SaS, Smer, SNS, uznesenie, vzťahová a sexuálna výchova, zákaz nedeľného predaja