Kampaň v parlamente sa skončila

Posledná riadna parlamentná schôdza pred voľbami sa predčasne skončila, z čoho máme veľkú radosť. Množstvo škodlivých návrhov, ktoré ohrozovali práva žien a menšín, ako aj ďalšie výrazné navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi tak poslanci už nestihli schváliť.

Návrhy chceli nasilu pretlačiť

Už na začiatku schôdze sa hlasovalo o niektorých návrhoch náboženských fundamentalistov. Tento týždeň sa znova rokovalo aj o Vašečkovom návrhu o školstve, ktorý by obmedzoval právo detí a mladých na vzdelanie a ohrozoval zásadné fungovanie školstva. Riaditeľ školy Radovan Medovič k nemu napísal otvorený list, ktorý poslanec Branislav Gröhling (SaS) prečítal v parlamente. Diskusia k návrhu však opäť bola mimoriadne nechutná a plná bludov.

Na 28.6. boli naplánované aj druhé čítania návrhov (okrem iného aj ďalšie navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi a povinne pochovávanie potratených plodov), ktoré si OĽaNO a Sme rodina nasilu pretlačili v rozpore s rokovacím poriadkom. Navyše zablokovali ústavnoprávny výbor, ktorý by takýto protizákonný postup odmietol. Znova sa tiež malo rokovať o návrhu Záborskej na sprísnenie interrupcií napriek tomu, že poslanci o skoro totožnom už hlasovali a odmietli ho len pred pár dňami.

Nakoniec si niektorí poslanci zrejme predsa len uvedomili, že takéto bezprecedentné praktiky nie sú v poriadku a tak si parlament odhlasoval predčasné ukončenie júnovej schôdze – čo je pri jeho súčasnom zložení jednoznačne to najlepšie, čo mohol urobiť.

Ďalšou dobrou správou je, že Vašečkov návrh o školstve v druhom čítaní neprešiel, pretože poslanci neodhlasovali skrátenú lehotu k prerokovaniu pozmeňovacieho návrhu.

Najnáročnejšie volebné obdobie

A čo teraz bude ďalej? V pláne je už len riadna septembrová schôdza, ktorá však má mať len slávnostný charakter. Jediná možnosť, ako ešte pred voľbami presadiť akékoľvek ďalšie návrhy zákona, je zvolanie mimoriadnej schôdze. Pokiaľ k tomu nedôjde, si môžeme konečne aspoň trochu oddýchnuť.

Celkovo bolo toto volebné obdobie a hlavne posledné mesiace veľmi náročné. Mali sme najkonzervatívnejší parlament od čias klérofašizmu a tak bolo od začiatku jasné, že v tomto volebnom období žiadne zlepšenie očakávať nemôžeme a za úspech môžeme považovať už len to, ak nedôjde k výraznému zhoršeniu.

Niektoré zákony náboženským fundamentalistom naozaj prešli, a to hlavne rôzne výhody pre cirkvi. Bývalý minister zdravotníctva Krajčí tiež stihol potichúčky bez odbornej diskusie pomeniť vyhlášky a zrušiť bezplatnú interrupciu pre ženy nad 40 rokov. Azda najabsurdnejším činom bývalej vlády bolo vytvorenie novej funkcie splnomocnenkyne vlády pre ochranu slobody vierovyznania, ktorá namiesto náboženských menšín chránila výhrade len privilégiá katolíckej cirkvi. Jedným z najvážnejších problémov, ktorého následky budú trvať aj po voľbách, bolo obsadzovanie dôležitých štátnych funkcii nie na základe odbornosti, ale „správneho“ vierovyznania.

Na druhej strane sme však videli aj rastúci odpor proti ďalšej klerikalizácii štátu, ľudia konečne začali vnímať náboženský fanatizmus ako vážnu hrozbu. Preto dúfame, že sa chyba z roku 2020 už nezopakuje. Všetci môžeme k tomu prispieť.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , ,