Indický aktivista odhalil skutočnú príčinu „zázraku“, hrozí mu zatknutie

Sanal Edamaruku je indický spisovateľ a predseda indického združenia racionalistov. Dňa 10. marca 2012 prišiel z poverenia televízneho kanálu TV-9 do Bombaja preskúmať údajný zázrak na soche ukrižovaného Krista, z ktorého nohy kvapká voda. Stovky veriacich prichádzajú každý deň do katolíckeho kostola Panny Márie v Bombaji modliť sa pred sochou a zbierať vodu, ktorá odkvapkáva z jej nohy.

Edamaruku sa vydal sa na miesto s technikom a vystopoval zdroj kvapkania – zistil, že voda presakuje nohami Ježiša v dôsledku kapilárneho javu a chybného vodovodného potrubia. Vlhkosť na stene, na ktorej bola socha pripevnená, zrejme pochádzala z pretekajúceho kanála, ktorý bol napájaný potrubím vychádzajúcim z neďalekého záchodu.

Počas svojho vystúpenia v televíznej diskusii o výsledkoch vyšetrovania označil cirkev za protivedeckú inštitúciu a robil si z nej srandu. Katolícky právnik požiadal Edamaruku, aby sa počas televízneho vysielania ospravedlnil, ten tak neurobil, a tak ho miestny katolícky spolok obvinil z rúhania. Trestné oznámenie podali katolíci hneď na viacerých policajných staniciach v Bombaji, aby mali istotu, že polícia Edamaruku zatkne.

Edamaruku pripomína, že ide o vážne zasahovanie do práva na slobodu vedeckého bádania a výskumu, ktoré je zakotvené v indickej ústave. „Nie je to nič nové, že sa biskupi snažia zlikvidovať svojho protivníka, keď im dôjdu argumenty. Prípad Giordana Bruna je viac ako názorný. Ale akokoľvek sa snažia, nemôžu zakryť poznatky vedy a historické fakty. A nie som sám. Sloboda prejavu je ohrozená a budem sa brániť!“

Kategórie: Články

Štítky: , , , ,