IHEU protestuje proti zatknutiu egyptského blogera

Humanisti z celého sveta podporili výzvy ľudskoprávnych organizácií a politických predstaviteľov, ktorí žiadajú ukľudnenie situácie po násilných reakciách na video „Innocence of Muslims“ (Nevinnosť moslimov).

Za Medzinárodnú humanistickú a etickú úniu (IHEU) Bob Churchil povedal:

V reakcii na video došlo, zdanlivo pod vedením veľmi malého počtu osôb, k násilným reakciám, podobne ako vtedy po karikatúrach Mohameda v novinách Jyllands-Posten. Tieto násilné akcie často vedie malé množstvo radikálnych duchovných, s malou menšinou moslimských stúpencov, ktorí majú záujem sa pripojiť k „protestom“ a ktorí v mnohých prípadoch toto video ani nevideli, s úmyslom ubližovať a škodiť druhým. V dôsledku prehnaných reakcií bolo zabitých niekoľko ľudí vrátane amerického veľvyslanca v Líbyi.

Mnohí komentátori si všimli, že film má pozoruhodne nízku kvalitu a je vyrobený so zdanlivo nekalými úmyslami. Ale bez ohľadu na to, či tento film predstavuje legitímnu kritika alebo je priam nenávistný, toto násilie, ktoré vidíme, v žiadnom prípade nie je legitímna odpoveď. Toto davové násilie je z dlhodobého hľadiska škodlivé pre všetky naše slobody a z krátkodobého hľadiska ohrozuje životy. Ak má byť „trailer“ provokatívny, je tento násilný protest o to viac absurdný. V mnohých krajinách, kde sa vyskytujú protesty proti filmu, existujú zákony proti „rúhaniu“. Takéto zákony dávajú legitimitu násiliu a radikálnym odpovediam, čo je sčasti dôvod, prečo voláme po zrušení všetkých právnych predpisov proti „rúhaniu“. Policajné a politické orgány majú možnosť konať takými spôsobmi, ktoré neschvaľujú a neospravedlňujú násilné správanie.

Preto nás veľmi znepokojilo, keď sme počuli o zatknutí Albera Sabera v Káhire. Saber, ktorý pochádza z rodiny koptských kresťanov, bol údajne „odhalený“ ako správca facebookovej stranky „Egyptskí ateisti“ (stránka už bola vymazaná), na ktorej sa objavil odkaz na video „Nevinnosť moslimov“. Protestujúci dav pred Saberovým domom ohrozoval bezpečnosť jeho a jeho matky. Keď Saber zavolal políciu, namiesto rozptýlenia davu zatkla Sabera pre jeho osobný blog a videá, v ktorých sa hlási k ateizmu. Bol údajne zadržaný v cele preplnenej väzňami, ktorým rozprávali o jeho údajnom „rúhaní“ a bol porezaný na hrdle. Zranenie nebolo ťažké, ale jeho právnik uvádza, že Saber drží hladovku.

Nielen že zatknutie Albera Sabera porušilo ľudské práva a slobodu prejavu, ale toto porušenie bolo spáchané pod záštitou vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prekrúcajú alebo ignorujú medzinárodné právo, povzbudzujú k násilnému protestu a legitimizujú šikanujúci dav, ktorý prahol po krvi. Egyptský prezident hovoril v posledných mesiacoch o záväzku práv a slobôd náboženských menšín v krajine. Teraz má možnosť vystúpiť na podporu náboženskej slobody a slobody prejavu. Píšeme príslušným štátnym orgánom v Káhire. IHEU vyzýva na okamžité prepustenie Albera Sabera a záruku jeho ochrany.

Petíciu na podporu Sabera môžete podpísať tu.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , ,