ETHOS je členom EHF

Európska humanistická federácia (EHF) zorganizovala svoje valné zhromaždenie a konferenciu v Bruseli dva týždne pred eurovoľbami – 9. a 10. mája 2014. Dva dni diskusií plné entuziazmu a nadšenia boli príležitosťou na stretnutie sa zástupcov humanisticky zameraných organizácii z celej Európy a na privítanie novej členskej organizácie zo Slovenska – ETHOSu. Za našu organizáciu sa vďaka podpore EHF zhromaždenia aj konferencie zúčastnili Metod Rybár a Ivan Hamráček.

Nový člen ETHOS

Po ceste plnej nástrah a prekvapení nás čakal náročný ale zaujímavý deň, ktorý začal valným zhromaždením. Popri bežných záležitostiach zhromaždenia (pozri výročnú správu EHF) došlo na rad aj prijímanie nových členov. Po krátkom vystúpení talianskeho člena výkonnej rady Massima Redaelliho a jeho zhodnotení že spĺňame kritériá na prijatie sme dostali možnosť predstaviť našu organizáciu, naše ciele a spôsob ako by sme sa k nim chceli priblížiť. Následne nás EHF prijalo za svojho nového člena.

Pracovné skupiny

Po obede mali účastníci možnosť prebrať 4 nasledujúce témy v pracovných skupinách: umieranie v dôstojnosti, vzostup populizmu a extrémizmu v Európe, index sekularizmu a humanistické ceremónie. Tieto workshopy sa zameriavali na posilnenie spolupráce, zdieľanie informácii a osvedčených postupov medzi jednotlivými členskými organizáciami. Zároveň ponúkajú možnosť na základe diskusie smerovať budúce aktivity a politiku EHF.

Konferencia

Nasledujúci deň (10.05.) privítal Yvan Mayeur, primátor mesta Brusel, asi stovku účastníkov v krásnej mestskej radnici na konferencii s názvom Humanisti a výzvy rastúceho extrémizmu v Európe. Prednášajúcimi boli Neil Datta (tajomník Európskeho parlamentného fóra pre populáciu a rozvoj), Eef Wuyts (právna poradkyňa Medzinárodnej federácie pre plánované rodičovstvo) a Bruno Selun (tajomník Skupiny Európskeho parlamentu pre práva LGBT). Prednášky ponúkli zaujímavý pohľad do vnútra politiky EU a na silné lobby extrémistických náboženských skupín na EU úrovni.

Viac informácii: EHF, Humanistischer Pressedienst,

 

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , ,