Biskupi dostanú 330-tisíc eur, minister to obhajuje klamstvami

Vláda Slovenskej republiky tento týždeň rozhodla o podpore projektu misijnej pastoračnej práce v rómskych komunitách. Z rezervy vlády pôjde na tento účel jednorazová finančná pomoc Konferencii biskupov Slovenska vo výške 330-tisíc eur.

Minister financií a bývalý premiér Igor Matovič pri tejto príležitosti vyzdvihoval prínos pastorácie v chudobných komunitách a zároveň útočil na „bratislavské mimovládky“, ktoré údajne rozkradli stovky miliónov eur. Je naozaj smutné, keď už aj minister tu šíri klamstvá a opakuje predsudky o „zlých“ mimovládkach, ktoré vraj nikomu nepomáhajú a len kradnú.

Na Slovensku je veľa občianskych združení, ktoré skutočne pomáhajú chudobným a na rozdiel od cirkví hlavne bez toho, aby túto pomoc zneužívali na propagáciu vlastnej ideológie a získavanie nových veriacich. Jedným z najznámejších príkladov je združenie Cesta von. V rámci projektu Omama vzdeláva malé deti v rómskych osadách, ktoré žijú pod hranicou chudoby a snaží sa im zabezpečiť kvalitnejší život. Nie náboženstvo, ale práve vzdelávanie je totiž tou najlepšou cestou, ako dostať týchto ľudí z chudoby.

Na rozdiel od cirkví, ktoré každý rok len tak automaticky dostávajú desiatky milióny od štátu, občianske združenia takéto nadpráva nemajú. Môžu dostať peniaze iba na konkrétne projekty, ktoré musia presne vydokladovať a v prípade, že to nedokážu, tieto peniaze vrátiť.

Aj keď sa katolícka cirkev rada chváli svojou dobročinnosťou, treba pripomenúť, že v tomto – a nielen v tomto prípade – ju nefinancuje zo svojich nemalých prostriedkov, ale zo štátnych dotácií, takže sa na ňu skladajú všetci daňoví poplatníci.

Je preto na mieste otázka, prečo štát, ktorý sa podľa ústavy neviaže na žiadne náboženstvo, dáva peniaze na prácu s Rómami práve tej najväčšej a najbohatšej cirkvi. Ale neprekvapuje nás to, keďže Matovič otvorene podporuje agendu katolíckych fundamentalistov (napríklad návrhy Záborskej na sprísnenie interrupcií) a množstvo z nich dostal na svojej kandidátke do parlamentu.

Skupina občianskych združení preto napísala otvorený list, v ktorom vyzvala Igora Matoviča, aby prestal s klamlivými a paušalizujúcimi útokmi na organizácie, ktoré pomáhajú Rómom.

„Nespochybňujeme právo vlády podporiť projekty podľa svojho uváženia a najlepšieho vedomia a svedomia. Iba si v tejto súvislosti dovoľujeme upozorniť na to, že aj mnohé iné registrované cirkvi a náboženské spoločnosti na Slovensku odvádzajú v týchto komunitách náročnú a prospešnú prácu. Chceme veriť, že aj im sa v budúcnosti dostane rovnakej alebo aspoň porovnateľnej podpory zo strany Vlády SR, ako sa v týchto dňoch dostalo aktivitám KBS. Čo však spochybniť musíme, je spôsob, ako podporu z rezervy vlády obhajoval minister financií Igor Matovič. Totiž, obhajovať jednostranný a jednorazový krok vlády na podporu KBS klamlivými a paušalizujúcimi útokmi na mimovládne organizácie, považujeme zo strany ministra za účelové a mimoriadne neférové“, píše sa v liste.

„Opakovane vyzývame ministra financií Igora Matoviča, ako aj ostatných členov Vlády Slovenskej republiky, aby svojimi vyjadreniami nedehonestovali prácu mimovládnych neziskových organizácií a podporovali širokú participáciu občianskych iniciatív v hľadaní efektívnych a prospešných riešení začlenenia marginalizovaných rómskych komunít.

Život v mnohých komunitách sa darí meniť iba vďaka obetavým pracovníkom neziskových organizácií a dobrovoľníkom naprieč celým Slovenskom, ktorí si za svoju systematickú prácu zaslúžia poďakovanie.“

Občianske združenie Ethos sa pripája k tejto výzve.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , ,