Ateistický bloger v Rusku súdený za hranie Pokémon Go v kostole

V prípade usvedčenia za “podnecovanie k náboženskej neznášanlivosti” čelí Ruslan Sokolovsky možnému trestu až 7 a pol roka za mrežami.

22 ročný bloger bol držaný vo vyšetrovacej väzbe v októbri 2016 po tom, ako zverejnil v auguste video na ktorom hral mobilnú hru Pokémon Go v kostole v ruskom Jekaterinburgu. Vo videu rozprával o správach z médií, ktoré v poslednej dobe upozorňovali na riziká spojené s hraním hry v kostoloch. Avšak tiež sa vyjadril, že si nemyslí, že by takéto konanie bolo skutočne trestne stíhané a rozhodol sa to overiť.

„…je to podľa mňa úplná blbosť, pretože kto by len mohol byť urazený za to, že sa po kostole prechádzate so smartphonom v ruke?“ – povedal Ruslan Sokolovsky pár týždňov pred jeho zatknutím.

Sokolovksy bol zatknutý niekoľko týždňov po zverejnení videa online na základe rovnakých zákonov, podľa ktorých odsúdili 3 členky Pussy Riot a ktorých odsúdenie vyvolalo vlnu celosvetových protestov. Tieto zákony sú špeciálne zamerané na obmedzovanie slobody prejavu v náboženských miestach.

IHEU (Medzinárodná humanistická a etická únia) v minulosti kritizovala ruskú vládu pre ich nedostatok rešpektu k slobode prejavu a ich postoj k občianskej spoločnosti v Rusku. Stíhanie Sokolovského odsúdila aj Amnesty International.

V rozhovore pre médiá výkonný riaditeľ IHEU Gary McLelland povedal:

„Toto je ďalší znepokojivý vývoj v Ruskom pokračujúcom boji proti slobode prejavu. V posledných štyroch rokoch sme videli významné celoplošné obmedzenie slobody prejavu a občianskej spoločnosti pod zámienkou úcty k ‘tradičným hodnotám’ v prospech Ruskej Pravoslávnej Cirkvi. „Natočením takého videa sa Sokolovsky snažil satirizovať ruské autority a ich postoj k náboženstvu a za to teraz čelí dlhej dobe vo väzení. „V spojení s ďalšími medzinárodnými partnermi vyzívame ruské úrady aby voči nemu stiahli všetky obvinenia.“

Originálna správa

Kategórie: Články

Štítky: , , ,