Na poslednej riadnej parlamentnej schôdzi pred voľbami sa opäť hlasuje o rekordnom množstve škodlivých návrhov náboženských fundamentalistov. Pred voľbami sa tak opäť jasne ukazuje, kto chce žiť v sekulárnom štáte a kto chce naopak vnucovať svoje náboženské presvedčenie všetkým občanom SR.
Ešte viac peňazí pre cirkvi
Parlament v 1. čítaní schválil úplne nehorázny návrh, ktorý má zvýšiť každoročný štátny príspevok pre cirkvi o ďalšie milióny. Za návrh hlasovalo až 95 poslancov, hlavne OĽaNO, Sme rodina a rôzne frakcie kotlebovcov, ale aj Demokrati a jednotlivci z ostatných klubov. Proti boli len štyria poslanci. Úprimne vám povieme, že nás tento výsledok veľmi sklamal a nahneval, aj keď sa pri súčasnom zložení parlamentu dal čakať.
Štát pritom platí cirkvám aj bez tejto novely čoraz viac napriek klesajúcemu počtu veriacich. Považujeme to za neprijateľné a absolútne nespravodlivé nielen voči neveriacim, ale aj voči štátnym zamestnancom. Poslancov sme preto vyzvali, aby za tento návrh nehlasovali. Žiaľ nadbiehanie biskupom pred voľbami je pre nich dôležitejšie ako vôľa občanov SR, z ktorých je jasná väčšina za odluku cirkví od štátu.
Stále môžete podpísať petíciu proti tomuto návrhu na stránke www.financovaniecirkvi.sk.
Hlasovania o interrupciách
Sprísnenie interrupcií je na programe aktuálnej schôdze hneď dvakrát. Pod rúškom „pomoci ženám“ Záborská opäť pritvrdila, ženy by museli čakať na vykonanie interrupcie 48 hodín aj v prípadoch, keď je ich život v ohrození. O jej prvom návrhu sa už hlasovalo a veľmi tesne neprešiel – opäť tomu chýbal len jediný hlas.
V 1. čítaní však prešiel absurdný návrh na povinné pochovávanie potratených plodov. Podľa návrhu majú zdravotnícke zariadenia mať povinnosť na vlastné náklady pochovať prostredníctvom pohrebnej služby alebo krematória všetky potratené ľudské plody, či už ide o interrupciu alebo o spontánny potrat, ako aj všetok biologický materiál po interrupciách, a to aj vtedy, pokiaľ rodičia o to nepožiadajú (na požiadanie rodičov je to možné už teraz). Samozrejme ide opäť len o ďalší pokus obmedziť prístup k interrupciám. V tomto prípade by to viedlo k takému zvýšeniu nákladov pre zdravotnícke zariadenia, že by túto službu buď úplne prestali ponúkať alebo by museli dramaticky zdvihnúť ceny za tento zákrok, čím by sa pre mnohé ženy stal nedostupným.
Hlasovalo sa tiež o návrhu na povolenie interrupčnej tabletky, ktorý podľa očakávania neprešiel. Na jej povolenie však súhlas parlamentu nie je potrebný a tak ostáva na ministrovi zdravotníctva, či sa bude riadiť názormi odborníkov a gynekológov alebo znova ustúpi tlaku náboženských fanatikov.
Návrh o životnom partnerstve podľa očakávania tiež neprešiel.
Porušujú rokovací poriadok
Ešte sa bude v druhom čítaní hlasovať o prispôsobení školstva náboženskej ideológii (petíciu proti tomuto návrhu môžete podpísať tu) a o znemožnení úradnej zmeny pohlavia.
U ostatných návrhov, ktoré doteraz neboli prerokované, je nepravdepodobné, že ich poslanci stihnú prerokovať a dvakrát schváliť v tomto volebnom období.
Náboženskí fundamentalisti sa však veľmi snažia všetky svoje návrhy, ktoré doteraz už prešli prvým čítaním, za každú cenu pretlačiť ešte pred voľbami. A tak si odsúhlasili, aby o tých zákonoch, ktoré boli v prvom čítaní schválené, bolo rovno aj druhé čítanie počas tejto schôdze.
Je to jasné porušenie rokovacieho poriadku, lebo druhé čítanie sa s výnimkou skrátených legislatívnych konaní koná vždy na inej schôdzi ako prvé čítanie a lehota na prerokovanie návrhu zákona vo výbore nesmie byť kratšia ako 30 dní. K návrhom sa zrejme nestihne vyjadriť ani vláda, ani poslanci pripraviť pozmeňujúce návrhy. O tom, či budú poslanci na tejto schôdzi ešte rokovať o týchto návrhoch, má teraz rozhodnúť ústavnoprávny výbor.
Podľa predsedu ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka (OĽaNO) je takýto postup v poriadku. Samozrejme veľmi dobre vie, že v skutočnosti takýto postup vôbec nie je v poriadku – je to len nechutný predvolebný populizmus a preto žiadame ústavnoprávny výbor, aby to nedopustil.
Kategórie: Články
Štítky: Anna Záborská, Demokrati, financovanie, financovanie cirkví, interrupcia, interrupčná tabletka, návrh zákona, OĽaNO, parlament