Okrem množstva škodlivých návrhov náboženských fanatikov, ktoré sú momentálne v parlamente, bolo predložených aj niekoľko dobrých a potrebných. Pri súčasnom zložení parlamentu síce nemajú žiadnu šancu prejsť, ale predkladatelia si zrejme povedali, že aj snaha sa cení a téme pomáha aj to, ak sa o nej aspoň hovorí.
Ideologický zákaz
Jedným z týchto návrhov je legalizácia interrupčnej tabletky, ktorá je u nás nedostupná z čisto ideologických dôvodov. Predložili ho Janka Bittó Cigániková, Jarmila Halgašová a Branislav Gröhling (SaS). V článku vysvetlili aj dôvody, prečo by tabletka mala byť zlegalizovaná.
Pôvodne tabletka mala byť už od roku 2013 povolená aj na Slovensku, zasiahli však katolícki biskupi a politici im, ako už mnohokrát, vyhoveli. Je naozaj hanba, že mnohí politici stále nepochopili, že sa Slovenská republika podľa ústavy neviaže na žiadne náboženstvo. Na základe neodborného názoru katolíckych biskupov odopierajú ženám prístup k najmodernejšej zdravotnej starostlivosti a nútia ich k zbytočným operáciám.
Minister zdravotníctva by mohol schváliť tabletky aj bez súhlasu parlamentu – stačí zmeniť jednu vyhlášku. Doteraz sme tu však nemali žiadneho ministra zdravotníctva, ktorý by neustúpil ideologickému tlaku náboženských fanatikov. Tabletku neschválil ani Duchom svätým ovanutý Krajčí, ani zatiaľ posledný minister zdravotníctva Lengvarský, ktorý mal k nej rozporuplné vyjadrenia.
Ani súčasný výkonný šéf ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič sa nemá k činu. „Viem si predstaviť diskusiu na túto tému. Viem si predstaviť ľudí, ktorí sú aj na jednej strane ale presne aj na tej opačnej. Nepovedal by som teraz rozhodujúce slovo, pretože osobne si myslím, že je to vyslovene odborný názor, ktorý by mal hrať v tomto prioritu“, uviedol. V skutočnosti tu ale vôbec nejde o medicínsku otázku – tá je už dávno vyriešená. Je to otázka politická a náboženská.
Čo je interrupčná tabletka?
Prieskum SaS z roku 2022 ukázal, že väčšina ľudí na Slovensku je za schválenie interrupčnej tabletky. Zároveň sa ukázalo, že veľa ľudí presne nevedelo, ako táto tabletka vlastne funguje, prípadne si ju plietli s „tabletou po“, ktorá nie je to isté a ktorá zabráni otehotneniu. Interrupčné tabletky sú určené iba pre tie ženy, u ktorých k otehotneniu už došlo. Podať sa môžu však len v prvých týždňoch tehotnosti. Čím skôr sa podajú, tým sú účinnejšie a bezpečnejšie. Ich užitie je možné do 63 dní od prvého dňa poslednej menštruácie pod dohľadom lekára.
Ide o dve účinné látky s názvom mifepristón a misoprostol. V nemocnici resp. ambulancii lekára sa podá najprv jedna tabletka s prvou látkou a potom štyri tabletky s druhou látkou. Celkovo teda žena užije až päť tabletiek. Tabletky v podstate imitujú spontánny potrat, sprevádza ho krvácanie a kŕče, ako pri silnej menštruácii.
Spôsob, akým sa interrupcie vykonávajú, pritom nemá žiadny vplyv na ich počet. V krajinách, kde sú tabletky dostupné, nenastal nárast počtu interrupcií po ich zavedení.
Bezpečnosť tabletiek
Náboženskí fundamentalisti často šíria rôzne dezinformácie o tom, že tabletky vraj nie sú bezpečné. Od ľudí, ktorí presadzujú úplný zákaz interrupcií a tým vážne ohrozujú život a zdravie žien, je to samozrejme pokrytectvo najhrubšieho zrna. Podľa publikovaných vedeckých štúdií je táto metóda bezpečnejšia ako chirurgická a má menej rizík aj do budúcnosti. Treba si tiež uvedomiť, že v súčasnosti existujú k medikamentóznej forme interrupcií len dve alternatívy – chirurgická interrupcia alebo pôrod, a v oboch prípadoch je zdravotné riziko pre ženy podstatne vyššie.
Je pozoruhodné, že aj náboženskí fundamentalisti bežne uznávajú vedecký konsenzus v oblasti zdravotníctva, sami sa v prípade choroby spoliehajú na pomoc lekárov a nie iba na modlitby. Ak sa však odborníci zhodnú v téme, ktorá je v rozpore s ich fanatickým chápaním viery, okamžite sa zdvihne vlna odporu, ako sme to videli naposledy pri odbornom uznesení za účelom zmeny úradných záznamov pre transrodových ľudí. Mnohokrát sa pritom najhlasnejšie ozývajú ľudia, ktorí sa sami vedeckému skúmaniu v danej oblasti vôbec nevenujú a ktorých sa táto téma nijako netýka.
Je preto veľmi dôležité, aby sme v septembri išli k voľbám a volili také strany, pre ktoré je zdravie žien dôležitejšie ako nadbiehanie biskupom. Nastávajúce hlasovanie v parlamente nám aspoň jasne ukáže, ktoré to sú.
Kategórie: Názory
Štítky: biskup, interrupcia, interrupčná tabletka, KBS, návrh zákona, SaS, zdravotníctvo