Náboženské zákazy zatiaľ neprešli, už čoskoro sa budú riešiť znova

Ďalšia parlamentná schôdza sa skončila. Parlament definitívne odobril skrátenie volebného obdobia a schválil konanie predčasných parlamentných volieb na 30. septembra. A ako dopadli návrhy náboženských fundamentalistov?

Zablokovaný návrh Záborskej

Tentokrát sa v parlamente nachádzali hneď tri návrhy na sprísnenie resp. zákaz interrupcií, o ktorých sme informovali. Jeden z nich sa sekulárnym stranám podarilo úspešne zablokovať. Čo sa stalo?

V septembri predložil poslanec Tomáš Valášek (PS) návrh o pomoci tehotným ženám. Následne predložila návrh s rovnakým názvom aj Záborská, avšak s iným obsahom, keďže Záborskej ide v skutočnosti o obmedzovanie prístupu k interrupciám. Využila pritom anomáliu s predĺžením schôdze, na čo poslanec Valášek urobil obštrukciu a svoj zákon stiahol. Tým mala byť možnosť siahať ženám na práva týmto spôsobom zablokovaná na šesť mesiacov.

Napriek tomu bol Záborskej zákon už dvakrát zaradený na program schôdze v rozpore s rokovacím poriadkom. Prvýkrát v novembri, vtedy bol nakoniec presunutý na ďalšiu schôdzu. A druhýkrát pred aktuálnou schôdzou. Poslanci SaS na protest proti nelegálnemu zaradeniu návrhu Záborskej na program schôdze odmietli tento program schváliť. Ďalší deň bol program schôdze schválený bez návrhu Záborskej. Nečakajme však, že to Záborská vzdá, do volieb svoj návrh určite ešte predloží aspoň raz.

Boj proti obmedzovaniu práv žien pokračuje

Návrh poslanca Čepčeka na zákaz interrupcií, ktorý bol jedným z najrepresív­nejších v tomto volebnom období, našťastie neprešiel. Bol to už 18. pokus obmedzovať prístup k interrupciám len v tomto volebnom období.

Ďalší návrh Čepčeka, ktorý obsahuje nútené citové vydieranie žien a zákaz „reklamy“ (v skutočnosti zákaz poskytovania odborných informácií o interrupciách), bol presunutý na ďalšiu schôdzu.

Viacerí ľudia sa pýtali, prečo sa o tejto téme vôbec môže tak často hlasovať, keď platí hore uvedená 6-mesačná lehota. Problém je však v tom, že len jeden návrh bol vyslovene zákaz interrupcií, zatiaľ čo ďalšie sa sústreďujú na kladenie rôznych prekážok – rozšírenie povinnej čakacej lehoty, zákaz poskytovania informácií a podobne, a tým pádom nie sú rovnaké, aj keď samozrejme majú rovnaký cieľ. Navyše niektorí poslanci obchádzajú pravidlá tým, že podávajú viacero návrhov naraz.

Zákaz nedeľného predaja sa bude riešiť v marci

Ďalšou veľkou témou bol zákaz nedeľného predaja. Tento návrh, ktorý predložili fundamentalisti z OĽaNO, bol takisto jasne motivovaný náboženskou ideológiou a ešte krátko pred hlasovaním to vyzeralo, že by mohol prejsť do druhého čítania. Odpor verejnosti bol však naozaj veľký a svoje stanovisko sme poslancom poslali aj my.

Nakoniec bol tento návrh vrátený na dopracovanie. Predkladatelia ho len mierne zmenili (vypustili zrušenie zákazu predaja na sekulárne sviatky) a hneď ho predložili znova.

Ďalší, veľmi podobný návrh poslanca Čepčeka, bol presunutý na ďalšiu schôdzu. O oboch návrhoch tak bude parlament opäť rokovať aj na najbližšej schôdzi v marci. Dovtedy môžete podpísať petíciu proti zákazu a dať poslancom jasne najavo, že by nemali pre svoju náboženskú vieru zasahovať do vašich životov.

Obmedzovanie práv LGBT komunity

Návrh kotlebovcov, ktorým sa snažia úplne znemožniť tranzíciu pre transrodových ľudí na Slovensku, bol presunutý na ďalšiu schôdzu.

A aby toho nebolo málo, predložili Záborská a Andrejuvová na najbližšiu schôdzu parlamentu hneď dva ďalšie návrhy proti LGBT ľuďom. Prvý je návrh novely zákona o rodnom čísle, ktorá by takisto znemožnila tranzíciu transrodových ľudí.

Druhý je návrh uznesenia odsudzujúceho rezolúciu Európskeho parlamentu, ktorej cieľom bola podpora LGBT ľudí po teroristickom útoku na Zámockej a ktorá vyzýva k zabezpečeniu rovnosti. Je príznačné pre prekrútený hodnotový svet týchto poslankýň, že samotný čin v podstate prehliadli a vyrušilo ich až jeho odsúdenie. Navyše podľa európskeho práva nemôže byť uznesenie Európskeho parlamentu v rozpore s princípom subsidiarity, ako to tvrdia tieto poslankyne, pretože nejde o legislatívny akt.

Krajčí sa stal predsedom zdravotníckeho výboru

Dosadzovanie náboženských fundamentalistov do vysokých štátnych funkcií pokračuje. V novembri poslanci na návrh Čepčeka odvolali Janu Bittó Cigánikovú z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru, lebo ideologicky nevyhovovala. Teraz sa novým predsedom zdravotníckeho parlamentného výboru stal poslanec OĽaNO a bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Aby sa nezabudlo: Krajči mal viaceré „kazateľské“ videá o tom, ako ho ovial Duch svätý v humne, o „vyvolených ľuďoch“, „Bohom zverenej krajine“, ktorú vraj majú spravovať kresťania a podobne. Počas prvej vlny pandémie svojvoľne a v rozpore so zákonom vyzýval nemocnice, aby nevykonávali interrupcie. V úrade nebol ani rok a už stihol potichúčky bez odbornej diskusie pomeniť vyhlášky a zrušiť bezplatnú interrupciu pre ženy nad 40 rokov. Tiež sa veľa písalo o čistkách v rezorte zdravotníctve a rozdávaní funkcií na základe vierovyznania.

Klérofašisti sa opäť vyfarbili

Ďalšou smutnou správou je, že na Slovensku budú naďalej ulice pomenované po vojnových zločincoch, vrahoch či oddaných prisluhovačov totalitných režimov. Poslanci odmietli schváliť návrh poslanca Tomáša Valáška, ktorý by takéto názvy ulíc zakázal. Išlo by najmä o neslávne známu ulicu vo Varíne, ktorá bola pomenovaná po Jozefovi Tisovi – predstaviteľovi vojnového Slovenského štátu, ktorý bol odsúdený za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a vlastizradu.

Rozprava k návrhu bola mimoriadne nechutná. Asi neprekvapuje, že proti návrhu nakoniec hlasovali okrem fašistov aj katolícki fundamentalisti z OĽaNO a Sme rodina. Iní sa alibisticky zdržali. Za hlasovali najmä poslanci SaS a nezaradení. Nezabudnite na to pri septembrových voľbách.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , , , , ,