Stanovisko k zákazu nedeľného predaja

V tomto týždni nás čaká hlasovanie v parlamente o zákaze nedeľného predaja. Vzhľadom na to, kto tento návrh predložil a aké argumenty zazneli v parlamentnej diskusii k nemu, je jasné, že opäť ide o ďalší nezmyselný a škodlivý zákaz motivovaný najmä náboženskou ideológiou. O tom svedčí aj roztriedenie sviatkov na sekulárne a cirkevné v návrhu: Zákaz predaja by podľa neho zostal v platnosti na všetky cirkevné sviatky, neplatil by už však na sekulárne sviatky. Predkladatelia návrhu teda prisudzujú cirkevným sviatkom väčší význam ako tým sekulárnym.

Potreby veriacich sú pritom naplnené aj v súčasnom stave. Až na výnimky (medzi ktoré patria nielen predavači, ale aj lekári, policajti, hasiči či učitelia diaľkového štúdia) majú vytvorené dostatočné podmienky, aby mohli sviatok osláviť v chráme a nik ich nenúti ísť z neho rovno do nákupného centra. Prečo sa snažia zákonom donútiť k takémuto správaniu seba i ostatných? To je ich viera taká slabá, aby ju museli šíriť zákazmi a príkazmi?

Pripomíname, že sa Slovenská republika podľa 1. článku Ústavy neviaže na žiadne náboženstvo. Je neprípustné, aby sekulárny štát podriadil práva všetkých občanov náboženským doktrínam. Ak si niekto myslí, že v nedeľu sa do obchodu chodiť nemá, tak nech tam proste nechodí. Keby o nedeľný predaj nebol dostatočný záujem, majitelia obchodov by ich zatvorili sami, lebo by sa im neoplatilo mať v tento deň otvorené. Avšak práve vo veľkých mestách sú často nákupné centrá miestom, kde sa v nedeľu dá ísť nielen nakúpiť, ale sa aj zabaviť, oddýchnuť si a nechať sa deti zahrať. Pokiaľ budú centrá obchody musieť zavrieť, neoplatí sa im v nedeľu prevádzkovať ani detské kútiky. Sme presvedčení, že o tom, či konkrétny obchod bude alebo nebude v nedeľu otvorený, by nemali rozhodovať politici a už vôbec nie cirkvi, ale v prvom rade ľudia, ktorých sa to týka.

Pokiaľ niekto jasá nad voľnom predavačov a predavačiek v nedeľu, treba pripomenúť, že tvoria nielen veľmi malé percento zamestnancov, ale aj veľmi malé percento zamestnancov pracujúcich v nedeľu. Návrh nepredpokladá, že by sa zavreli reštaurácie či múzeá a už vôbec nedopraje voľnú nedeľu kňazom a (v prípade protestantov) ich rodinám. Je pekné tvrdiť, že „ľudia by si mali zarobiť cez týždeň dosť na to, aby v nedeľu nemuseli pracovať“, ale tento zákaz im žiadne peniaze navyše neposiela. Zredukovanie času, keď sú obchody otvorené, samozrejme redukuje aj počet pracovných miest v tomto sektore a to najmä v radoch brigádnikov pozostávajúcich z ľudí, ktorí sa cez týždeň venujú inej činnosti, napríklad študentom.

Úplný zákaz nedeľného predaja platí dnes len v menšine európskych krajín. V Maďarsku bol takýto zákon pred niekoľkými rokmi zavedený a už po roku opäť zrušený vzhľadom na to, že sa narobil viac škody ako úžitku a bol veľmi nepopulárny. Aj v Poľsku je väčšina občanov za zrušenie tohto zákazu. Na Slovensku podpísali petíciu proti zákazu už tisíce ľudí. Hnutie OĽaNO rozhodne nevyhralo voľby v roku 2020 preto, že by jeho voličom tak veľmi prekážal nedeľný predaj – táto téma sa do programu OĽaNO a Kresťanskej únie ani nedostala, ale náboženskí fundamentalisti z týchto strán ju objavili až teraz.

Na záver pripomíname, že nezáleží len na tom, aký návrh sa politicky presadí, ale aj na tom, kto a z akých dôvodov ho presadí.

OZ Ethos

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , ,