IHEU vyzýva na zrušenie zákonov o rúhaní v dialógu so špeciálnym spravodajcom OSN

Vo svojom prvom vyhlásení na 34. zasadnutí Rady pre ľudské práva predostrelo IHEU (Medzinárodná humanistická a etická únia) problém týkajúci sa proti-rúhačských zákonov vo svete a ich dopadu na životy ľudí, ich základné slobody a práva.

V stanovisku predostrenom počas interaktívneho dialógu o prvej správe špeciálneho spravodajca OSN pre slobodu náboženského vyznania riaditeľka advokácie IHEU Elizabeth O’Casey pripomenula Rade, že proti-rúhačské zákony a zákony o opustení náboženstva priamo podkopávajú ľudsko-právne štandardy a vyzvala na ich zrušenie.

Štvrtina krajín vo svete má stále existujúce zákony o rúhaní. Takéto zákony majú za cieľ chrániť náboženskú vieru, praktiky, inštitúcie a náboženských lídrov pred kritikou.

Špeciálny spravodajca Dr. Ahmed Shaheed spomenul vo svojej správe dôvody, pre ktoré sú zákony o rúhaní nekompatibilné s náboženskou slobodou, napríklad preto, že nepomerne zasahujú členov náboženských menšín a neveriacich.

O’Casey tiež podotkla, že náboženská sloboda a sloboda vyjadrovania nie sú v rozpore – čo je postoj, ktorý zastávajú niektorí ľudia. Takéto postoje ubližujú obom slobodám. Naopak, sú to kompatibilné a navzájom sa podporujúce slobody.

Vyzvala štáty, aby začali rozlišovať medzi vyzývaním na násilie a rizikom, že ľudia, ktorým sa nebude páčiť to čo počujú, budú reagovať násilne. “Štáty nesmú používať neprimerané reakcie a netoleranciu niektorých ľudí ako dôvod na potlačovanie práv ostatných”, dodala.

Celé stanovisko si môžete prečítať na webe IHEU.

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , ,