Voľby do Európskeho parlamentu: Hlasovania o ľudskoprávnych otázkach

Na tomto mieste by sme vám chceli pripomenúť niektoré hlasovania, ktoré prebehli v európskom parlamente v aktuálnom volebnom období.

Práva žien

V júni 2021 prijali poslanci Európskeho parlamentu správu chorvátskeho europoslanca Pedraga Matića o sexuálnom a reprodukčnom zdraví žien a dievčat. Rezolúcia vyzýva členské krajiny EÚ, aby zabezpečili, že ženy budú mať zaručený kvalitný a komplexný prístup k týmto právam a aby odstránili všetky prekážky v tomto smere.

Za Matićovu správu hlasovali slovenskí poslanci Martin Hojsík, Michal Šimečka a Michal Wiezik (PS), Vladimír Bilčík (Spolu), Monika Beňová, Miroslav Číž a Robert Hajšel (Smer) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (zvolená za SaS). Proti boli Miriam Lexmann a Ivan Štefanec (KDH), Peter Pollák (OĽaNO), Milan Uhrík a Miroslav Radačovský (zvolení za ĽSNS). Eugen Jurzyca (SaS) sa zdržal.

Táto správa rozčúlila slovenských náboženských fundamentalistov natoľko, že v slovenskom parlamente presadili vlastne anti-uznesenie, v ktorom Matićovu správu odmietli. Úmyselne pritom zavádzali verejnosť tvrdením, že správa údajne nerešpektuje suverenitu členských štátov. V skutočnosti táto správa nemala žiaden vplyv na individuálne právne úpravy v jednotlivých krajinách. Napriek tomu toto anti-uznesenie podporilo až 74 poslancov slovenského parlamentu, okrem iných aj niektorí poslanci Smeru, ktorí tak hlasovali priamo v rozpore so svojimi kolegami v Európskom parlamente.

V júli 2022 Európsky parlament kritizoval nedostupnosť interrupčnej tabletky na Slovensku, ktorá je tu na základe obrovského nátlaku zo strany náboženských fanatikov stále zakázaná z čisto ideologických dôvodov. Išlo o nezáväzné odporúčanie, ktoré podporilo päť zo štrnástich slovenských europoslancov. V rezolúcii europoslanci tiež kritizovali zákaz interrupcií v Poľsku, kvôli ktorému tam úplne zbytočne zomrelo už niekoľko žien, a na Malte.

Zo slovenských europoslancov za toto uznesenie hlasovali Eugen Jurzyca (SaS), Vladimír Bilčík (Spolu), Michal Šimečka (PS), Róbert Hajšel (Smer) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (zvolená za SaS). Poslanci ĽSNS, KDH a OĽaNO opäť boli proti.

Najnovšie Európsky parlament schválil uznesenie, ktorým chce zakotviť právo na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ. Text vyzýva členské štáty EÚ, aby dekriminalizovali interrupcie v súlade s usmerneniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a odstránili prekážky v prístupu k nim. Za toto uznesenie hlasovali Martin Hojsík a Michal Wiezik (PS), Eugen Jurzyca (SaS) a Vladimír Bilčík (Spolu). Poslanci ĽSNS, KDH a OĽaNO boli proti. Jozef Mihál (Spolu) sa zdržal.

Práva menšín

V júli 2021 Európsky parlament v uznesení odsúdil maďarský zákon namierený proti ľuďom z LGBT komunity komunity ako aj rozklad demokracie a právneho štátu v Maďarsku. Uznesenie podporili slovenskí europoslanci za PS, Spolu, Lucia Ďuriš Nicholsonová (zvolená za SaS) a Monika Beňová (Smer). Naopak proti hlasovali poslanci KDH a Uhrík (zvolený za ĽSNS). Jurzcya (SaS) a Pollák (OĽaNO) sa zdržali.

Po teroristickom útoku na Zámockej ulici europoslanci tento čin odsúdili a vyzvali slovenskú vládu, aby lepšie ochraňovala LGBT ľudí pred trestnými činmi z nenávisti. Za toto uznesenie hlasovali iba šiesti zo štrnástich slovenských europoslancov – Michal Šimečka, Martin Hojsík a Michal Wiezik (PS), Vladimír Bilčík (Spolu), Lucia Ďuriš Nicholsonová (zvolená za SaS) a, Eugen Jurzyca (SaS). Náboženskí fundmentalisti sa v reakcii na toto uznesenie opäť začali sťažovať na údajne zasahovanie do záležitosti členských štátom. Nahnevala ich najmä pravdivá zmienka o tom, že nenávisť a netoleranciu voči LGBT šíria na Slovensku aj predstavitelia cirkvi a politických elít. Znova presadili v slovenskom parlamente trápne anti-uznesenie, ktorým nám narobili hanbu v celej Európe.

Päť slovenských europoslancov – Bilčík, Wiezik, Hojsík, Jurzyca a Ďuriš Nicholsonová súhlasilo s tým, že keď je niekto rodič v jednej krajine EÚ, mal by byť rodičom vo všetkých. To by pomohlo aj deťom párov rovnakého pohlavia. Cieľom smernice bolo zaistiť, aby deti mali rovnaké práva na národnej úrovni pri vzdelávaní, zdravotnej starostlivosti, opatrovníctve alebo dedení. Zdržala sa Monika Beňová (Smer), proti bola jej stranícka kolegyňa Katarína Roth Neveďalová, Uhrík, poslanci KDH a Pollák.

Záver

Celkovo sa dá povedať, že strany, ktoré podporovali práva žien a menšín v slovenskom parlamente, podporovali ich aj v Európskom parlamente a naopak. Jedinou nezhodou v tomto ohľade sú hlasovania Smeru, ktorý v europarlamente opakovane hlasoval za práva žien, zatiaľ čo doma na Slovensku tieto práva vôbec nebráni proti neustálym útokom zo strany náboženských fanatikov a niektorí jeho poslanci v NR SR dokonca za návrhy na zákaz či sprísnenie interrupcií opakovane hlasovali.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , , , , , ,