Pred parlamentnými voľbami sme zhodnotili doterajšiu prácu, názory a program jednotlivých politických strán z pohľadu sekularizmu. Všetky hodnotenia nájdete tu.
Doterajšie aktivity a názory
Strana Sloboda a Solidarita (skrátené SaS alebo SASKA) to mala v tomto volebnom období mimoriadne ťažké vzhľadom na to, že v parlamente bola so svojimi názormi v jasnej menšine proti prevahe konzervatívnych a klerofašistických poslancov. Akákoľvek diskusia o odluke cirkví od štátu, ktorú sa strana snažila otvoriť, bola hneď od začiatku ostatnými stranami buď úplne ignorovaná alebo odmietaná. Ani návrhy SaS o životnom partnerstve a o povolení interrupčnej tabletky pri súčasnom zložení parlamentu nemali šancu prejsť.
Všetko, čo táto strana tak mohla v tomto volebnom období reálne urobiť pre sekulárnych voličov, bolo blokovanie škodlivých návrhov náboženských fundamentalistov, v čom bola naozaj úspešná.
Keď sa katolícki biskupi miešali do politiky a požadovali, aby obchody ostali aj po koronakríze v nedeľu naďalej povinne zatvorené, vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík sa jasne vyjadril proti tomu, aby biskupi diktovali všetkým ostatným, kedy majú pracovať a nakupovať.
SaS pravidelne vystupovala aj proti obrovskému množstvu návrhov na sprísnenie či zákaz interrupcií – v tomto volebnom období ich bolo neuveriteľných 25. Uznanie si zaslúži najmä poslankyňa Janka Bittó Cigániková, ktorá ako predsedníčka zdravotníckeho výboru organizovala diskusie s odborníkmi a veľmi aktívne bránila práva žien. V roku 2021 si SaS dala spraviť exkluzívny prieskum o tom, či ľudia chcú sprísňovať interrupcie, ktorý potvrdil, že drvivá väčšina sprísnenie odmieta. Strana protestovala tiež proti návrhu, ktorý by znemožnil úradnú zmenu pohlavia a ktorý bol v rozpore s odbornými štandardmi a ľudskými právami.
Pri sčítaní obyvateľov 2021 SaS upozornila občanov, že je to príležitosť vyjadriť svoj názor, že už viac nechceme financovať cirkvi z našich daní.
Veľmi dobre sa nám spolupracovalo najmä s poslancom Miroslavom Žiakom, ktorý viackrát prišiel podporiť naše verejné zhromaždenia za odluku cirkví od štátu a dlhodobo sa venuje tejto téme. SaS už v roku 2015 predložila jeden návrh na zmenu financovania cirkví v parlamente (vtedy išlo o daňovú asignáciu), ktorý ale neprešiel. V poslednej dobe organizovala sériu diskusií o odluke cirkví od štátu a Vatikánskych zmluvách.
Isté obavy sekulárnych voličov vyvolala správa, že na kandidátke SaS pôjde do volieb aj konzervatívny politik Alojz Hlina. Podľa jeho vyjadrenia však nepotrebuje svoje náboženské presvedčenie vnucovať iným a tak dúfame, že sa tejto zásady bude držať aj po voľbách.
Na záver to strane trochu pokazili dvaja bývalí poslanci Za ľudí, ktorí prešli do klubu SaS a ktorí hlasovali za ďalšie navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi. Títo dvaja ale v aktuálnych voľbách už nekandidujú.
Celkovo SaS jednoznačne patrí k stranám, ktoré v tomto volebnom období pre sekulárne zmýšľajúcich občanov urobili najviac. Aj keď pri súčasnom nešťastnom zložení parlamentu nemali šancu presadiť zmenu k lepšiemu, aspoň bránili súčasný stav, vďaka čomu nedošlo k jeho výraznému zhoršeniu.
Hlasovanie pred voľbami
Škodlivé návrhy:
Ďalšie navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi: Väčšina poslancov strany sa zdržala hlasovania
Sprísnenie interrupcií (klamlivo označené ako „pomoc ženám)“: Poslanci strany hlasovali PROTI
Povinné pochovávanie potratených plodov: Väčšina poslancov strany hlasovala PROTI
Podriadenie vyučovania na školách náboženskému presvedčeniu rodičov: Poslanci strany hlasovali PROTI
Znemožnenie úradnej zmeny pohlavia: Poslanci strany hlasovala PROTI
Užitočné návrhy:
Životné partnerstvá: Poslanci strany hlasovali ZA
Povolenie interrupčnej tabletky: Poslanci strany hlasovali ZA
Kategórie: Názory
Štítky: parlamentné voľby, SaS, sekularizmus, voľby 2023