V utorok 10.9. sa začne ďalšia parlamentná schôdza. Poslanci predložili hneď niekoľko návrhov, ktoré sú z pohľadu sekularistov zaujímavé.
Ešte stále sa nachádzajú v parlamente dva návrhy náboženských fundamentalistov z Kresťanskej únie – zákaz nedeľného predaja a povinné pochovávanie potratených plodov. Tieto návrhy sa už skoro rok stále posúvajú z jednej schôdze na druhú. Vzhľadom na to, že Kresťanskej únii v tomto volebnom období ešte žiadny návrh neprešiel, však nemajú veľkú šancu na úspech.
Zmena zákona o registrácii cirkvi
Naopak zmenu k lepšiemu navrhuje Progresívne Slovensku. Na Slovensku už od roku 2017 platí diskriminačný zákon, ktorý prakticky znemožňuje registráciu akejkoľvek novej cirkvi a vytvoril tak monopol 18-tich už registrovaných cirkví. PS navrhuje zaviesť dvojstupňový proces registrácie. Prvý stupeň registrácie by mohla náboženská spoločnosť získať už pri počte 150 členov. Na získanie druhého stupňa by zase bolo treba nepretržitú činnosť päť rokov v súlade so zákonom aj počet členov na úrovni minimálne jedného promile celkového počtu obyvateľov SR. Prístup k právu na príspevok zo štátneho rozpočtu, ako aj niekoľko ďalších práv získajú subjekty až po druhom stupni registrácie.
„Poslednou nesplnenou požiadavkou Novembra 89 je dôsledná odluka štátu a cirkvi. Úlohou štátu je dbať o to, aby sa vo vzťahu k veriacim aj ľuďom bez náboženského vyznania správal neutrálne a neznevýhodňoval neprimerane žiadnu z týchto skupín a vytváral také podmienky, aby činnosť cirkví prispievala k posilňovaniu súdržnej a rešpektujúcej spoločnosti bez zasahovania do práv a slobôd iných skupín obyvateľstva. Preto som s poslankyňami Lucia Plaváková a Zora Jaurová predložil návrh zákona, ktorý aj veriacim menších spoločenstiev umožní prístup k uplatňovaniu ich náboženskej slobody. Bez toho, aby sme tým zvyšovali nároky na štátny rozpočet v oblasti finančného príspevku pre cirkvi“, uviedol k tomu Ondrej Prostredník. Aj v tomto prípade ale ide o opozičný návrh, ktorý zrejme neprejde.
Škodlivé návrhy SNS
Pozrime sa teraz na plány koaličných strán, kde je výrazne väčšia šanca, že sa im podarí niečo presadiť.
Na rad mal prísť úplne nehorázny návrh ministerstva kultúry, ktorý povedie k extrémnemu nárastu štátneho príspevku pre registrované cirkvi. Rokovanie o ňom však bolo 21.8. prerušené a nie je jasné, kedy bude pokračovať. Vláda totiž zatiaľ sama nevie, odkiaľ zoberie desiatky miliónov eur navyše, ktoré chce ministerka kultúry naliať do cirkví. Situáciu budeme ďalej sledovať.
Na septembrovej parlamentnej schôdzi sa bude po krátkom čase znova riešiť obmedzovanie prístupu k sexuálnej výchove v školách. Tentokrát to pre zmenu nenavrhla Kresťanská únia, ale SNS. Ak by zákon prešiel, zrejme by viedol k reakcii zo strany Európskej komisie. Návrh, ktorý zakazuje najmä neexistujúcu „propagáciu“ homosexuality na školách, totiž kopíruje maďarský zákon, ktorý Európska komisia napadla na Súdnom dvore EÚ.
Okrem toho predložila SNS aj zákaz dúhových vlajok na štátnych budovách – ani tento nápad nie je nový, podobný návrh tu bol už v minulom volebnom období.
SNS tiež ďalej pokračuje vo svojom boji proti mimovládnym organizáciám. Už na aprílovú schôdzu podala zákon, ktorého cieľom bolo, aby mimovládne organizácie s príjmom zo zahraničia boli označované ako osoby spolupracujúce so zahraničím a aby boli zverejňované všetky príjmy týchto inštitúcií. Na septembrovej schôdzi navrhne ešte tvrdší zákon. Požaduje, aby všetky nadácie a občianske združenia museli vo svojich záverečných správach jasne uvádzať všetkých sponzorov a partnerov a deklaratórne ukázať, kam finančné výdavky smerujú.
„V prípade, že budú občianske združenia alebo nadácie skryto využívané na politickú činnosť, navrhneme im najprísnejšie tresty v Trestnom zákone“, uviedli. Tu je na mieste otázka, čo všetko bude považované za politickú činnosť a kto o tom bude rozhodovať. Ide o politickú činnosť, keď napríklad naše občianske združenie ako Ethos presadzuje odluku cirkví od štátu? Alebo keď cirkevné mimovládky presadzujú zákaz interrupcií? Obávame sa, že to bude posudzované podľa toho, či ide o ideologicky vyhovujúcu alebo nevyhovujúcu organizáciu a potrestané budú najmä tie nevyhovujúce, o ktorých SNS tvrdí, že robia „podvratnú politickú činnosť, ktorá rozbíja základné hodnoty štátu.“
Biskupi sa opäť miešajú do zdravotníctva
Toto všetko samozrejme neplatí pre tú najväčšiu a najvplyvnejšiu „politickú mimovládku“ – katolícku cirkev. Nielenže katolícki biskupi pred každými voľbami hovoria svojim veriacim, koho majú a nemajú voliť, ale tiež neustále pripomienkujú zákony a tlačia na vládu, aby vnucovala náboženské príkazy a zákazy celej spoločnosti. Najnovšie vyzvali ministerku zdravotníctva aj premiéra, aby nepovolili interrupčnú tabletku, ktorá je na Slovensku stále zakázaná z čisto ideologických dôvodov. Takéto miešanie sa do politiky a do odborných zdravotníckych tém zo strany štátom platenej organizácie však SNS vôbec neprekáža.
Stanovisko biskupov vyvolalo množstvo negatívnych reakcií. „Nech biskupi v kostoloch a cez iné komunikačné kanály presviedčajú veriacich o svojom názore na potratovú tabletku. A bude najmä na veriacich ženách, či ich poslúchnu, alebo sa rozhodnú pre moderný, bezpečnejší postup. Ale som rozhodne proti tomu, aby sa dogmám katolíckej vierouky cez rozhodnutie vlády museli povinne podriadiť všetky slovenské ženy, aj tie, ktoré vychádzajú z presvedčenia, že majú právo rozhodovať o svojom tele a vybrať si spôsob umelého prerušenia tehotenstva. Dogmy katolíckej vierouky by nemali mať silnejšiu váhu ako argumenty vedcov a odborníkov, ktorí uprednostňujú potratovú tabletku“, napísal Peter Weiss.
Aj my sa pripájame a vyzývame vládu, aby rešpektovala Ústavu SR, podľa ktorej sa SR neviaže na žiadne náboženstvo, a počúvala v prvom rade odborníkov a nie biskupov.
Kategórie: Články
Štítky: biskup, financovanie cirkví, interrupcia, interrupčná tabletka, KBS, mimovládne organizácie, návrh zákona, parlament, Progresívne Slovensko, registrácia cirkví, SNS, zákon